Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Научете да го барате она што го сакате

Време: 13:22

Датум: февруари 9, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Замислете дека седите во канцеларијата и го чекате шефот со кој би требало да разговарате за платата. Вие мислите дека заслужувате зголемување на платата, бидејќи имате причина за тоа благодарени на напорната работа. Е сега замислете ја истата ситуација, само што во оваа ситуација замислете дека вие се залагате за некој друг. Дали почувствувавте олеснување поради тоа?

Жените потешко се залагаат за себе

Како што тврди Хана Рајли, професорка на Универзитот Харвард, не сте единствени.

Жените многу подобро преговараат за други лица отколку за себе. Tоа има врска со социјалните стереотипи, бидејќи жените се доживуваат како големи мајки кои се залагаат за интересите на другите, пред се на своите деца.

Еве како да научите да се залагате повеќе за себе и притоа да го добиете тоа што го сакате…

Бидете тоа што всушност сте

Жените мора да научат да бидат искрени кон себе. Тоа можеби не е едноставно, но ако се фатите себе си како лажете и смислувате однапред што ќе му кажете на некого, тоа не е тоа што вие вушност сте. Затоа научете да го кажувате тоа што навистина го мислите.

Запознавајте луѓе

Подобрете ги своите преговарачки вештини преку пријателставата со други лица. Мора да запознавате луѓе и да ја проширувате вашата мрежа на познаници за да имате на некој начин поддршка за себе. Луѓето можат да влијаат на вас, можат да кажат некој убав збор за вас, може да ве поддржат или да ја поттикнат вашата работа. Колку повеќе луѓе знаете и колку повеќе разговарате со нив, толку ќе бидете послободни и поотворени кога ќе се залагате и за самите себе.

Мислете на себе, но не се истакнувајте во преден план

Важно е да се ставите себе си на прво место и да се залагате за себе, но не смеете при преговарањето премногу да се истакнувате себе си. Не истакнувајте дека токму Вие го заслужувате тоа и дека Вие тоа го сакате. На лицето со кое разговарате мора да му создадете слика дека тоа што го барате има позитивен ефект и за него, како и тоа дека го разбирате неговото размислување и неговите постапки.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 3 совети за успех од еден од најбогатите луѓе во светот

  3 совети за успех од еден од најбогатите луѓе во светот

  Директорот на „Alibaba“ и еден од најбогатите луѓе на светот, кинезот Џек Ма има 3 совети без кои, како што смета, не би дошол до…

 • Пет животни лекции кои ги научиле сите успешни жени

  Пет животни лекции кои ги научиле сите успешни жени

  Секоја успешна жена морала да пројде низ различни фази од животот. Иако денес се синоним за богата кариера и богаство, зад се што денес гледаме…

 • Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Ако имате премногу обврски и растегнати сте на повеќе страни, стравот дали ќе успеете се да постигнете е главно неизбежен. Меѓутоа, научниците откриваат дека лицата…

 • Како да изградите мрежа на соработници?

  Како да изградите мрежа на соработници?

  Шаци Висрам е жена претприемач која успешно се занимава со бизнис од органски производи. Подолу во текстот, таа дава совети како да развиете мрежа на…

 • Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Создавањето семеен буџет е многу важна финансиска стратегија за оние кои сакаат да постигнат финансиска слобода и економска стабилност. Без разлика дали вашите месечни приходи…

 • Жените или мажите – Кој носи подобри бизнис одлуки?

  Жените или мажите – Кој носи подобри бизнис одлуки?

  Кога станува збор за работата, жените секако дека можат да им парираат на мажите на високите позиции, а многу често знаат да бидат и поуспешни…

 • Предностите од учењето на друг јазик

  Предностите од учењето на друг јазик

  Учењето на јазици е многу корисно, особено ако планирате да живеете во странство или сакате да патувате. Постојат многу предности од учењето странски јазици, а…

 • Ворен Бафет: Најдобар совет за сопствениците на мали бизниси (видео)

  Ворен Бафет: Најдобар совет за сопствениците на мали бизниси (видео)

 • Започнете самостоен проект без да дадете отказ од моменталната работа

  Започнете самостоен проект без да дадете отказ од моменталната работа

  Сакате да започнете со некој свој проект, но не сакате да дадете отказ на работа? И тоа е можно, иако често се чини дека е…

 • Како да ризикувате за да напредувате?

  Како да ризикувате за да напредувате?

  Илезете од кутијата: Успешните луѓе не се кријат во зоната на удобноста туку ги тестираат своите граници, се соочуваат со стравовите и ризикуваат – се…