Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Tip of the week: Поддршка на проект или акција

Време: 14:09

Датум: декември 7, 2017

Категорија: КОЛУМНИ

Сигурен сум дека поголемиот број од вас знаат, но за тие кои не знаат, од неодамна го лансиравме концептот за интернационализација на Прирачникот Tip of the Week“.

Поддршката на овој концепт е многу лесна работа и доколку верувате во него, треба само да одите на следниов линк и да го поддржите со минимум  1 $ до 1.200 $ или повеќе, но и да споделите со вашите пријатели.

Поттикнат од овој проект, но и од сите проекти или донации кои ми поминале пред очи, а морам да признаам дека во последно време ги има сè повеќе и повеќе, ме натера да размислам, зошто некои работи ги поддржуваме или не, но и целата енергија која ја вложуваат тие луѓе за да успее навистина нивниот проект.

Поддршката на еден проект или акција e многу лесна и сè што треба да направите е да ја извадите вашата кредитна картичка и да го поддржите или да го споделите со вашите пријатели. Но пред да го направите тоа, барем неколку работи треба да земете предвид:

 • Колку добро го знаете проектот – прочитајте малку повеќе за него, истражете се за него. Видете колку е тој е во линија со она што го работите или верувате.
 • Инволвирани – убаво истражете кој е инволвиран во имплементација на проектот. Можеби проектот и не е толку добар или не се совпаѓа со вашите начела на поддршка, но овој тим што стои позади проектот до сега нема направено промашување.
 • Финансии – што е целта на проектот, колку финансии се потребни за успешно извршување, дали се реални тие барања, дали се остварливи, дали се доволни итн итн…
 • Заштита – во денешно време има сè поголем број лажни профили и проекти кои бараат пари или каква било поддршка, па проверете колку е безбедна вашата поддршка затоа што покрај парите, потребно е понекогаш да ги оставите и личните податоци. Бидете внимателни после тоа да не се злоупотребат.
 • Поддршка – откако веќе е дефинирано дека сакате да го поддржите проектот или акцијата, следно што треба да направите е да ја дефинирате вашата поддршка:
  • Нематеријална – налага ваша поголема инволвираност во успешност на проектот (да го споделите со вашите пријатели и сите оние кои мислите дека можат да помогнат во негова успешна реализација, да бидете подготвени и да ги уверите дека треба да го поддржат, итн), па дури и ваша инволвираност во неговата имплементација.
  • Материјална – откако сте истражиле сè и сте заклучиле дека би сакале финансиски да го поддржите проектот, потребно е да се запрашате со колкав буџет располагате за поддршка на проектот. Сите проекти или акции, како и нашиот, имаат од минимум до максимална финансиска поддршка (колку што е целата финансиска потреба за имплементација на проектот).

Како што напоменав, во денешно време сè повеќе и повеќе ни пристигнуваат разно разни проекти и акции за поддршка. Вашата поддршка за нивна успешна имплементација е повеќе од добредојдена, а начините на поддршка се безбројни и кој ќе го искористите, зависи само од вас!

 

Со успех во поддржувањето,

@kalin.babusku

Член на тимот

МАКЕДОНИЈА-ЕКСПОРТ Консалтинг

www.macedonia-export.com

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tip of the week: Пауза!

  Tip of the week: Пауза!

  Не знам каде ми е главата!!! Нели така велиме кога сме преокупирани со активности, обврски (работни, приватни), проекти, кампањи или кога кажуваме дека „немаме време”?!…

 • КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  Во една од претходните колумни кога пишував за кредитниот мораториум, пишував и за така нареченото стручно тело кое треба да биде еден вид предстечаен управник…

 • КОЛУМНА: Аград и Биград – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Аград и Биград – М-р Раде Чоловиќ

  Сакам да ви прераскажам една приказна која ја прочитав пред повеќе години во еден учебник по англиски јазик. Во времето кога градовите биле кнежевства си…

 • Tip of the week: Како требало, така ќе биде!

  Tip of the week: Како требало, така ќе биде!

  Возбуден од неодамна лансираниот концепт за интернационализација на Прирачникот „Tip of the Week“, во разговор со еден пријател, му раскажувам колку сум загрижен за тоа…

 • КОЛУМНА: Белата чума во Македонија – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Белата чума во Македонија – М-р Раде Чоловиќ

  Еден мој пријател, Струмичанец на свои 49-50 години, до пред неколку години мака мачеше да најде работа. Во изминатава година без проблем  ја смени работата…

 • КОЛУМНА: Пензионерски села – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Пензионерски села – М-р Раде Чоловиќ

  Веќе на двапати, во разговор со двајца различни луѓе, ми кажуваа за инженер, французин, кој што живее повремено во село Јанче. Во ова убаво горнореканско…

 • Tip of the week: Заглавени со премногу обврски

  Tip of the week: Заглавени со премногу обврски

  Многу обврски! Многу различни задачи! Многу кратко време! Дали се наоѓате понекогаш во ваква ситуација? Доколку одговорите:Постојано: тогаш нешто не е во ред! Или со…

 • КОЛУМНА: Чистотата и душата – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Чистотата и душата – М-р Раде Чоловиќ

  Според насловот можеби можете да претпоставите дека оваа колумна е на тема Општата или јавна чистота. Секоја година имам чувство дека градот ни е повалкан…

 • Tip of the week: Имам идеја! И сега што!?

  Tip of the week: Имам идеја! И сега што!?

  Остварувањето на идеите, односно тестирање на некоја идеја, досега никогаш не било полесно. Сигурно повеќето од вас се нашле во ситуација каде што имале генијална…

 • КОЛУМНА: Служење воен рок – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Служење воен рок – М-р Раде Чоловиќ

  Јас ја имав среќата (или несреќата) да бидам еден од оние кои бевме последна септемвриска класа во Југословенската Народна Армија (ЈНА). Среќа затоа што имам…