Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Mazda 6 го покажа новото лице на автосаемот во ЛА (фото+видео)

Време: 10:48

Датум: декември 2, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Јапонскиот производител „Mazda“ го искористи автосаемот во Лос Анџелес, за да ја претстави обновената „Mazda 6“, која добила преработен дизајн на екстериерот и ентериерот, како и целосно нов турбомотор „Skyactiv-G 2.5T“.

Како што се и очекуваше, кардинални промени во изгледот на моделот нема, но сепак треба да биде одбележана новата решетка на ладилникот, преработените светлосни групи, различните браници и новите тркала. Сето ова го прави автомобилот поатрактивен.

„Mazda“ открива дека надградената „шестка“ имаат посилна каросерија и значително подобрена звучна изолација. За подобра акустика, важна улога игра зголемувањето на дебелината на металот во задниот дел.

Во кабината промените се повеќе. Предниот панел е редизајниран, повторувајќи го едноставниот, лаконски стил на концептниот автомобил „Mazda Vision Coupe“. Кај топ-верзиите на моделот централната километража и уште некои индикации за работата на моторот ќе се појавуваат на 7-инчен дисплеј.

Предните седишта на седанот се пошироки од досега, а информациско-забавниот систем со 8-инчен екран на допир е со голема контраст. Во опремата сега влегува и кружна камера за надзор. За создавање на ентериерот се користи скапа кожа и јапонско дрво.

Преработената „Mazda 6“ доби турбомотор „Skyactiv-G 2.5T“. Овој агрегат се користи на „CX-9“ со капацитет од 253 КС. Постојниот 2.5-литарски мотор, кој е надграден, е достапен за моделот. Тој развива 192 КС кој добил систем за исклучување на два од цилиндрите при брзина од 40-80 км/ч.

6-брзинскиот автоматски менувач исто така е обновен. Покрај тоа, механичкиот пренос ќе биде достапен и на американскиот пазар.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • BMW создава траса за автономни возила во Чешка

  BMW создава траса за автономни возила во Чешка

  „BMW“ планира да инвестира над 100 милиони евра на тест пат за автономни автомобили и електрични возила, кој ќе биде изграден во Чешка. Се предвидува…

 • Land Rover го крие новиот Defender поради страв од кинезите

  Land Rover го крие новиот Defender поради страв од кинезите

  Наследникот на легендарниот теренец ќе биде претставен во 2018-та, а „Land Rover“ ќе ја прескокне вообичаената фаза за прикажување на концептно возило, затоа што стравува…

 • Hyundai и Kia планираат 38 еколошки модели

  Hyundai и Kia планираат 38 еколошки модели

  „Hyundai“ и другиот корејски бренд кој е негова сопственост – „Kia“, планираат да лансираат 38 електрични и хибридни модели во следните 8 години, првите 7…

 • Стартуваше продажбата на Polo GTI зa 2018-та 

  Стартуваше продажбата на Polo GTI зa 2018-та 

  Во Германија започна продажбата на новата генерација на моделот „Polo GTI“, кој во таа земја чини од 23.950 eвра. Спортската верзија на популарниот градски хечбек…

 • Citroën C3 Aircross ја доби наградата AUTOBEST 2018

  Citroën C3 Aircross ја доби наградата AUTOBEST 2018

  Во конкуренција помеѓу 6 финалисти, новиот компактен SUV Citroën C3 Aircross го однесе трофејот Autobest 2018 за « Best Buy Car of Europe 2018». Од…

 • Mini може да стане производител само на електрични автомобили

  Mini може да стане производител само на електрични автомобили

  Многу е веројатно во блиска иднина „Mini“ да стане бренд кој ќе произведува само електрични возила, но одлуката за тоа ќе се донесе во почетокот…

 • Спортска Škoda Fabia Limited Edition со 125 „коња“ (фото)

  Спортска Škoda Fabia Limited Edition со 125 „коња“ (фото)

  Чешкиот производител ги објави техничките податоци и фотографии од спортската верзија на својот поткомпактен хечбек. Наместо новата „RS“ верзија, „Škoda“ на купувачите им понуди ограничена…

 • Audi Sport започнува со производство на електрични автомобили во 2020-та

  Audi Sport започнува со производство на електрични автомобили во 2020-та

  Од 2020-та година германската компанија „Audi“ и нејзината поделба „Audi Sport“ ќе започнат со производство на целосно нова палета спортски автомобили опремени со електрични мотори.…

 • Познат е ентериерот на новата G-Class (фото)

  Познат е ентериерот на новата G-Class (фото)

  Германскиот премиум бренд „Mercedes-Benz“ официјално го обелодени ентериерот на новата генерација на „G-Class“. Премиерата на култниот модел ќе се одржи на саемот во Детроит во…

 • Toyota ја менува генерацијата на ривалот на BMW Series 5

  Toyota ја менува генерацијата на ривалот на BMW Series 5

  Големиот седан „Toyota Avalon“ седан не е достапен во Европа, но тоа е предводникот на јапонскиот бренд во САД. Сега компанијата се подготвува за ослободување…