Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,350.00 1.64%    GRNT 783.48 -3.09%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,664.47 -1.21%    MPT 26,344.44 0.14%    MTUR 4,250.00 0.62%    OKTA 2,750.00 8.7%    TEL 271.93 -0.03%    TETE 1,800.00 -7.12%    TNB 13,472.07 -0.21%    TPLF 1,583.40 -1.36%    TRPS 1,500.00 0%    TTK 810.00 0.78%    

Откријте го Маракеш – црвениот град (фото)

Време: 15:45

Датум: септември 12, 2017

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Маракеш постои веќе скоро илјада години и претставува град на историјата и културата…

Станува збор за место, кое само по себе асоцира на фузија од култури со својот изглед, прашливите улици, интересните градби и минарињата кои се вистинска контраст на синото небо…

Познат како „црвениот град“ благодарнеие на бојата на дебелите ѕидини кои го опкружуваат стариот град, Маракеш е популарна туристичка дестинација уште од шеесетите години на минатиот век, а привлекува и бројни познати личности. Станува збор за место кое ќе ги активира сите ваши сетила, особено со неговите познати пазари и чаршии. Овие шаренолики пазари ќе ве заинтригираат со своите примамливи бои и мириси, а тука можете да купите силно обоени зачини, богато ткаени теписи и уште илјадници други работи.

Невозможно е да шетате низ Маракеш, а да не се изненадите од неговата интересна архитектура на секој чекор. Од ексклузивни градини до интригантно изрезбани премини и орнаментни џамии, овој град ја претставува својата историја во секој поглед. Медина е особено интересна глетка, која е мешавина од арапската и мурската архитектура.

Кога стнаува збор за забавата, Маракеш во себе крие фузија на култури со магичен ефект. Jamaa El-Fnaaе е најпрометниот плоштад на оваа дестинација, со голтачи на оган, стомачни танчерки, актобати, астролози и разни видови на забавувачи.

Ако одлучите да се опуштите и одморите во мир и тишина, посетете еден од префинетите голф терени на овој град или пак некој од бројните хамами, кои се специјалитет на оваа дестинација.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Луксузна вила во Аризона (фото)

  Луксузна вила во Аризона (фото)

  Оваа симпатична и луксузна вила во Аризона е опкружена со неверојатно убави пејсажи… Прекрасниот панорамски поглед на „Desert Mountain“ во Аризона го инспирирал сопственикот и…

 • Луксузната вила Piccolomini (фото)

  Луксузната вила Piccolomini (фото)

  Сместена во срцето на Тоскана, во Сиена, прекрасната вила „Piccolomini“, која беше луксузен бутик хотел до неодамна, ставена е на продажба по цена од 3,5…

 • Новото најскапо ланче во светот (фото)

  Новото најскапо ланче во светот (фото)

  Ланчето со гигантски безбоен дијамант од 163.41 карати, најголем од својот вид, создаде фама во светот на јувелирството… Аукциската куќа Christie’s го продаде ова асиметрично ланче…

 • Посетете го Lizard Island во Австралија (фото)

  Посетете го Lizard Island во Австралија (фото)

  Неодолива комбинација од осамени плажи, неверојатно сместување и богато море… „Lizard Island“ е едно од најспектакуларните и најпосетените австралиски одморалишта. Секоја од 40-те сместувачки единици…

 • Хотелот Mousai во Мексико – совршено место за бегство од дождливите денови (фото)

  Хотелот Mousai во Мексико – совршено место за бегство од дождливите денови (фото)

  Како што пристигна ноември, полека се подготвуваме за ледените денови, дождот, снегот и многу многу слоеви облека… Сепак, еден поглед во нашите фотографии, ќе ве…

 • Фантастичниот хотел Niccolo Chengdu во Сечуан (фото)

  Фантастичниот хотел Niccolo Chengdu во Сечуан (фото)

  Ако сакате да ја откриете Ченгду, престолнината на прекрасната кинеска провинција Сечуан, нема подобро место за почеток на вашата авантура од спектакуларниот хотел „Niccolo Chengdu“.…

 • Прекрасен и идиличен хотел – Hotel Romeo (фото)

  Прекрасен и идиличен хотел – Hotel Romeo (фото)

  Неапол е прекрасен италијански град, со богата историја и култура, на прекрасна локација помеѓу Тиренското море и планината Везув… Во тој прекрасен град се наоѓа…

 • Прекрасен имот со луксузен аквапарк од 28 милиони долари (фото)

  Прекрасен имот со луксузен аквапарк од 28 милиони долари (фото)

  На само десет минути од центарот на Далас се наоѓа овој неверојатен имот кој мери површина од околу 3.700 квадратни метри, има девет спални соби,…

 • Ултра луксузна вила на приватен остров (фото)

  Ултра луксузна вила на приватен остров (фото)

  Еве уникатна прилика за сите оние кои сонуваат за осамен живот на приватен остров… Величествениот Shelter Island имот, гордо сместен на малиот остров на езерото…

 • Грчките богови би биле воодушевени од овој хотел (фото)

  Грчките богови би биле воодушевени од овој хотел (фото)

  Фасцинантниот хотел Poseidonion Grand Hotel е отворен во дамнешната 1914 година на обалата на Егејското море на грчкиот остров Speces. Покриено со сонцето и историјата,…