Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Кои Nokia телефони ќе добијат Android Oreo?

Време: 11:21

Датум: септември 11, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Nokia“ се врати, пуштајќи на пазарот интересни уреди: „Nokia 3“, „Nokia 5“, „Nokia 6“ и „Nokia 8“. Сите телефони се слични по изглед и внатрешни карактеристики.

Производителот, како по правило, ги ажурира своите нови телефони со поновите верзии на „Android“.

Дали „Nokia“ ќе ги ажурира своите евтини уреди или само ќе се ограничи со надградба на „Nokia 8“? Ова прашање беше одговорено од глобалниот соработник на „HDM Global“, Јуко Сарвикас.

Тој рече дека сите паметни телефони ќе бидат надградени до „Android Oreo“, вклучувајќи го и „Nokia 3“. Јуко одлучи да не открие повеќе детали за условите, но самата информација е доста оптимистичка.

Досега, „HTC“ не го додаде „U11 Play“ на листата на паметни телефони кој треба да го добие „Oreo“.

Експертите велат дека тоа е плус за телефоните на „Nokia“ за да добијат чиста „Android“ верзија. Тоа е како што сакаат техно-блогерите.

„HDM Global“ освен тоа им вети на сопствениците на паметни телефони на „Nokia“ минимум 2 години одржување. Со други зборови, „Nokia 3“ може да добие дури „Android P“.

Овој уред е опремен со 5-инчен HD дисплеј, 8-мегапикселна камера со апертура f / 2.0, quad-core процесор MediaTek MT6737, 2 GB RAM и 16 GB внатрешна меморија (+ microSD до 128 GB), батерија со капацитет од 2630 mAh.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

  • Шинзо Абе размислува за нови даночни олеснувања за јапонските компании

    Шинзо Абе размислува за нови даночни олеснувања за јапонските компании

    Јапонскиот премиер Шинзо Абе размислува да воведе нови даночни намалувања со цел да ги поттикне компаниите да ги зголемат платите и да ги забрзаат капиталните…

  • Следнaта Mazda 6 ќе има погон на задните тркала

    Следнaта Mazda 6 ќе има погон на задните тркала

    Следната генерација на „Mazda 6“, која ќе биде пуштена во 2019-та или 2020-та година, ќе биде изградена на платформа со погон на задните тркала. Тоа…

  • Газпром двојно го зголеми финансирањето за „Турски тек“

    Газпром двојно го зголеми финансирањето за „Турски тек“

    Руски „Газпром“ планира да ги удвои своите инвестиции во „Турски тек“, објави „Ведомости“, осврнувајќи се на своите извори од гасниот гигант. Според публикацијата, компанијата ќе…

  • Нов кабел за брз пренос на податоци е воспоставен помеѓу САД и Европа

    Нов кабел за брз пренос на податоци е воспоставен помеѓу САД и Европа

    Американски конгресмени и индустриски лидери го означија завршувањето на новиот кабел за брз пренос на податоци низ Атлантскиот Океан. Претставниците на „Microsoft“ и „Facebook“ се…

  • Како да ги избегнеме настинките и грипот?

    Како да ги избегнеме настинките и грипот?

    Бидејќи навистина е полезна изреката: “Подобро да се спречи отклку да се лечи”, ви нудиме четири едноставни совети како да ги победите настинката и грипот.…

  • Moody’s го намали долгорочниот кредитен рејтинг на Велика Британија

    Moody’s го намали долгорочниот кредитен рејтинг на Велика Британија

    Меѓународната рејтинг агенција „Moody’s“ го намали долгорочниот рејтинг на британскиот долг од „А1“ до „Аа2“ со стабилна перспектива, објави „Ројтерс“. Причината е несигурноста поврзана со…

  • Импозантното одморалиште „Grand Wailea Spa“ (фото)

    Импозантното одморалиште „Grand Wailea Spa“ (фото)

    Островот Мауи нуди нешто посебно: „Grand Wailea“ одморалиште и спа центар… Долго по големина колку Хаваjските острови, островот Мауи има понуда од голем број на…

  • Tesla го укинува најевтиниот Model S, да не го загрози Model 3

    Tesla го укинува најевтиниот Model S, да не го загрози Model 3

    Неодамна по претставувањето на попристапниот „Model 3“, првиот човек на „Teslа“, Илон Маск, најави дека понудата на „Model S“ ќе претрпи одредени измени. Како што…

  • 3 лоши навики кои се најчестите причини за губење на работното место

    3 лоши навики кои се најчестите причини за губење на работното место

    Многу работи кои ги правите можат да ја загрозат вашата работа. Обично, тоа се лоши навики кои не ви изгледаат така страшно… Ви претставуваме три…

  • График на денот: Најголемите аквизиции на Google

    График на денот: Најголемите аквизиции на Google

    Во четвртокот, онлајн гигант „Google“ објави дека купил дел од бизнисот на производителот на паметни телефони на „HTC“ за 1,1 милијарда долари, според „Statista“. Со…