Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

Tip of the week: Трема

Време: 13:30

Датум: март 30, 2017

Категорија: КОЛУМНИ

Пред некој ден бев на концерт, во изведба на една млада група музичари. Неколку од нив изведоа повеќе кратки дела. Интересно беше да се забележи нивната трема, особено на почетокот. Згрчени во целото тело, во прстите, едвај свиреа. Но, како ги исполнуваа делата, подоцна во репертоарот, нивната енергија се смири, тие се фокусираа повеќе, и многу подобро и со леснотија ги изведуваа песните.

Што им се случи?! Едноставно кажано, на почетокот имаа повеќе трема, а подоцна тремата им се намали. Ако ја разгледаме оваа констатација од логична перспектива, може да заклучиме дека тие од аспект на знаење (музички вештини) биле истите од самиот почеток до крај. А сепак изведбата не беше иста од почеток до крај. Она што влијаело врз нивната изведба биле мислите и емоциите. Во тие моменти, негативните мисли целосно го обземаат нашето внимание и стравот нè отфрла од фокус (колосек).

Интересен беше мојот професор по математика. Нè прашуваше пред испит, имате ли трема?! Велеше, ако имате тоа е добро, значи сте учеле. Ако не сте учеле, зошто да имате трема, ќе се плашите да не ве прашаат нешто што не знаете?! Во продолжение уште неколку совети што може да ги употребувате во ситуации кога чувствувате силна трема:

 1. Нормално е / на сите им се случува. Дури и на најдобрите актери, музичари, изведувачи. Научно е докажано дека само со менување на перспективата на гледање на ситуацијата, може да се влијае на „трема” ситуацијата. Само доколку му кажеме на мозокот дека тоа е нормално чувство, дека тремата е чувство дека сме работеле и сме се подготвувале, едноставно ја прифаќаме состојбата.
 2. Заменете ги мислите. Од негативни и во релација со состојбата, мислете на нешто целосно различно, а убаво. Како после настанот ќе си одите негде на пијалак или прошетка во парк, или возење велосипед, ручек итн.
 3. Дишење: една од најдобрите техники за смирување е дишењето. Секогаш длабокото дишење од стомак е техника што се покажала многу успешна за многу луѓе и сутуации.
 4. Избегнувајте кофеин. Дополнителен „адреналински шок” на вашето тело не му е потребен во моментите кога сте нервозни или напнати.
 5. Пред некој важен настан, ако можете вежбајте. Испотете се и потрошете ја вишокот енергија што во суштина ни прави проблем.
 6. Уживајте: опуштете се и предадете се на ситуацијата. Дајте го најдоброто од вас и уживајте во моментот.

Но, во секој случај едни од најдобрите техники кои влијаат на намалување на тремата е инвестирањето во знаење и во тренинг (практика и искуство). Со јакнење на вашите вештини (знаење), вие добивате повисока самодоверба, а со тоа поголема сигурност, полесна изведба на што и да правите.

 

Со успех во промените,

Петар Лазаров

Член на тимот

МАКЕДОНИЈА-ЕКСПОРТ Консалтинг

www.macedonia-consulting.com

www.macedonia-export.com

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tip of the week: Што ако сте на погрешен пат?

  Tip of the week: Што ако сте на погрешен пат?

  Искрено, не знам како би можеле да ви помогнеме, но можеме да најдеме начин и да укажеме. Сигурно имате околу вас, барем неколку од нив,…

 • Tip of the week: Пред фактите и боговите молчат!

  Tip of the week: Пред фактите и боговите молчат!

  „Пред фактите и боговите молчат!” Сигурно сте го слушнале ова некаде, а можеби сте го употребиле и во некој разговор или преговори како ваш аргумент.…

 • Tip of the week: „Црвот во јаболкото!“

  Tip of the week: „Црвот во јаболкото!“

  Не знам дали ја знаете оваа фраза „црвот во јаболкото“. Црвот ќе расипе едно јаболко, тоа ќе расипе друго и така по ред сите јаболка…

 • Tip of the week: Управување со емоциите

  Tip of the week: Управување со емоциите

  Не треба да се мистифицираат емоциите, туку да се демистифицираат своите реакции! Управувањето со емоциите е предуслов за квалитетен однос на работа, во фамилијата, со…

 • Tip of the week: Страв од успехот на другите

  Tip of the week: Страв од успехот на другите

  Успехот е многу убава работа и секој од нас си го посакува. Но успехот кај другите е интересна појава. Тој предизвикува еден вид страв, страв…

 • Tip of the week: Здраво за готово

  Tip of the week: Здраво за готово

  Цело време не учат дека треба да ги почитуваме другите, да бидеме внимателни и да им помагаме. Но многу пати се случува таа добрина да…

 • Tip of the week: Континуирано подобрување

  Tip of the week: Континуирано подобрување

  Постои една јапонска техника (методологија) што ја користат тамошните компании (но и други светски системи) во нивното организациско работење, со цел развој и континуиран прогрес,…

 • Tip of the week: Која е вашата боја?

  Tip of the week: Која е вашата боја?

  Вчера, во разговор со една драга другарка, помеѓу сите безвременски теми и приказни што ги разговаравме, ми раскажа една ситуација која ја памети од детството,…

 • Tip of the week: Прослави

  Tip of the week: Прослави

  Има многу причини за прослави. Тука се родендени, компаниски прослави, успеси, имендени итн. Прославите се убава работа. Од друга страна, пак, сè помалку прославуваме. Не…

 • Tip of the week: Хаос на маса

  Tip of the week: Хаос на маса

  Велат дека каква ти е работната масата таков ти е карактерот. Ако е така, тогаш ова што ви го пишувам баш и не ми иде…