Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

„Собирачи на пепел“ од Давор Стојановски избран за „Роман на годината“

Време: 08:22

Датум: март 16, 2017

Категорија: КУЛТУРА

Романот „Собирачи на пепел“ на Давор Стојановски е годинешен добитник на наградата „Роман на годината“, што ја доделува „Утрински весник“.

Според жири комисијата, овој роман „претставува книжевно остварување кое се издвојува според својот особен стил, дело кое е изведено во духот на едно ново писмо“.

Романот обработува веќе познати егзистенцијалистички теми какви што се чувството на осаменост, стравот од блискоста, проблематичниот топос на домот како место на припадност, постојаната потрага по среќата и смислата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започнува детскиот литературен фестивал Ракатки

  Започнува детскиот литературен фестивал Ракатки

  Овогодинешното издание на литературниот детски фестивал Ракатки ќе се одржи во Домот на културата „Ацо Караманов“ во Радовиш. По објавениот конкурс и пристигнатите творби, жири-комисијата…

 • Македонска комедија на Скопје филм фестивал

  Македонска комедија на Скопје филм фестивал

  Вечерва на програмата на Скопје филм фестивал е премиерата на новата македонска комедија „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски. Премиерната проекција ќе се одржи во…

 • „Креираме заедно“ – Почнува инклузивниот детски фестивал

  „Креираме заедно“ – Почнува инклузивниот детски фестивал

  „Скопје филм фестивал“ ја започнува новата инклузивна Детската филмска програма „Креираме заедно“, која ќе почне утревечер (петок,21 април), во 19.30. часот, во „Кинотеката на Македонија“.…

 • Скопје филм фестивал ќе стартува со „Реквием за госпоѓа Ј.“

  Скопје филм фестивал ќе стартува со „Реквием за госпоѓа Ј.“

  „Реквием за госпоѓа Ј“ во режија на Бојан Булетиќ, а во копродукција на Скопје филм студио, вечерва (четврток, 20 април) во 20 часот, во кино…

 • Музејот на современа уметност ја отвора библиотеката -5200 наслови и 2000 магазини

  Музејот на современа уметност ја отвора библиотеката -5200 наслови и 2000 магазини

  По долгогодишна пауза, Музејот на современа уметност, односно библиотеката и истражувачкиот центар на оваа институција, денеска повторно ќе го стави на располагање фондот од 5200…

 • Хитовите на Тоше во мјузиклот „Тајно моја“

  Хитовите на Тоше во мјузиклот „Тајно моја“

  Мјузиклот „Тајно моја“ создаден, по повод 10-годишнината од прераната смрт на големата музичка ѕвезда Тоше Проески, ќе биде изведен вечерва во 20 часот на сцената…

 • Дваесетто издание на Скопје филм фестивал

  Дваесетто издание на Скопје филм фестивал

  Скопје филм фестивал за јубилејот, од 20 до 28 април во кината „Милениум“ и Фросина“ и Кинотека на Македонија, се потруди да донесе исклучително богата…

 • Нова книга: „Копање“ од велшкиот писател Кинан Џонс-роман за психологијата на тагата

  Нова книга: „Копање“ од велшкиот писател Кинан Џонс-роман за психологијата на тагата

  Друштвото за издавачка дејност „Македоника“ од Скопје, неодамна го објави романот „Копање“ од велшкиот писател Кинан Џонс, во превод од англиски јазик на Дарко Цветаноски.…

 • Грандиозен концерт на Влатко Стефановски и оркестарот на словенечката војска

  Грандиозен концерт на Влатко Стефановски и оркестарот на словенечката војска

  Во Метрополис арената во Скопје, утревечер ќе се одржи голем концерт на гитарскиот виртуоз Влатко Стефановски со Биг Бендот Орекестар на словенечката војска. Овој концерт…

 • Самостојна ликовна изложба на сликарот Стефан Хаџи-Николов

  Самостојна ликовна изложба на сликарот Стефан Хаџи-Николов

  Реномираниот македонски сликар Стефан Хаџи-Николов, во среда, во 20 часот, во галеријата FLUX во Скопје ќе ја отвори јубилејна 65-та самостојна ликовна изложба. Хаџи-Николов е…