Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 707.00 0%    ALK 5,580.84 1.44%    BESK 11,399.00 0.22%    GRNT 670.44 0.07%    KMB 2,970.82 0.03%    MPT 26,500.00 0%    OHB 5,113.39 0.61%    OKTA 2,210.56 -9.77%    RZLE 15.00 0%    RZUS 100.00 2.04%    SBT 1,351.00 0%    STB 915.00 0%    STBP 723.00 0%    TEL 260.00 0%    TNB 11,508.18 9.22%    TTK 775.00 8.39%    

Nissan го демонстрираше дизајнот за нивните идни модели (фото+видео)

Време: 11:51

Датум: јануари 12, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

nisconcept00

Јапонскиот производител „Nissan“ за време на автосаемот во Детроит го претстави концептниот модел „Vmotion 2.0“, кој треба да покаже како ќе изгледаат идните седани на брендот.

nisconcept01

Изгледот на возилото е доста агресивен, а вратите може да се отворат во спротивни насоки. Во кабината впечаток остава најголемиот дигитален панел и модернизираниот информациско-забавен систем.

Растојанието помеѓу двете оски кај концептот достигнува 2850 мм, а со овој показател тој се занимва со двата седани понудени од марката – „Maxima“ и „Altima“. Возилот добил систем за автономно движење „ProPILOT“ кој дебитираше претходно кај „Nissan Siena“.

nisconcept02

Системот е способен во автоматски режим да командува со давањето гас, запирањето и управувачот, а може да ги препознава и различните ситуации на патот и да го менува стилот на возење во зависност од нив. Префрлувањето на беспилотниот режим се активира со притискање на копче на воланот, а податоците се појавуваат на посебен дисплеј.

nisconcept03

Целото управување „ProPILOT“ го остварува благодарение на податоците од камера монтирана во предниот дел на автомобилот. Таа е опремена со посебни програми за обработка на добиените слики, така што брзо го одредува местото на возилото кое се наоѓа напред, како и сообраќајните прописи.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Bentley ќе направи и помал SUV

  Bentley ќе направи и помал SUV

  Во моментов британскиот производител „Bentley“ активно го има својот прв кросовер – „Bentayga“, а истовремено со тоа прави планови за развој на гамата. Сепак, тие…

 • Тоа ли е иднината на Peugeot? (фото+видео)

  Тоа ли е иднината на Peugeot? (фото+видео)

  Несподерно пред премиерата, Peugeot го покажа новиот концепт на брендот – „Instinct“, кој ќе дебитира за малку повеќе од една недела на саемот во Женева.…

 • Најсигурните автомобили до 3 години

  Најсигурните автомобили до 3 години

  Агенцијата за анализи и истражувања „J.D. Power“ ги објави резултатите од своето истражување за најсигурните автомобили на возраст до 3 години на американскиот пазар. Тоа…

 • Panamera Turbo Hybrid e најмоќниот сериски модел на Porsche!

  Panamera Turbo Hybrid e најмоќниот сериски модел на Porsche!

  Со вкупна комбинирана моќ од 680 ks, новиот „Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid“ воедно е и еден од најбрзите модели во понудата на овој германски…

 • Polestar ветува нови хибридни спортски модели на Volvo

  Polestar ветува нови хибридни спортски модели на Volvo

  Најрано во 2018-та година ќе се појават верзиите на моделите „Volvo S90“ и „V90“, доработени од „Polestar“, тврди магазинот „Autocar“. Шведската моторспорт и тунинг-компанија соработува…

 • Mercedes-AMG подготви конкурент на Panamera

  Mercedes-AMG подготви конкурент на Panamera

  Компанијата „Mercedes-AMG“ ќе претстави на претстојниот автомобилски саем во Женева целосно нов седан. Како што пишува весникот „Autocar“, прототипот „GT4“ е подготвен во чест на…

 • Italdesign направи конкурент на Audi R8 (фото)

  Italdesign направи конкурент на Audi R8 (фото)

  Работилницата „Italdesign“ го претстави првиот модел од својот бренд – „Italdesign Automobili Speciali“ кој ќе се занимава со производство и продажба на автомобили во мали…

 • Dacia Logan MCV стана кросовер (фото+видео)

  Dacia Logan MCV стана кросовер (фото+видео)

  Компанијата „Dacia“ претстави крос-верзија на караванот „Logan MCV“. Таа добила додаток „Stepway“ кон своето име, а ќе дебитира пред публиката за време на автосаемот во…

 • Hyundai го покажа караванот i30 (фото)

  Hyundai го покажа караванот i30 (фото)

  Компанијата „Hyundai“ објави фотографии и официјални информација за новата генерација на моделот „i30 Wagon“. Светската премиера на караванот ќе се одржи за време на автомобилскиот…

 • Електричниот Golf зa 2017-та: Повеќе моќ, поголема автономија (фото)

  Електричниот Golf зa 2017-та: Повеќе моќ, поголема автономија (фото)

  Покрај редизајнот кој е извршен по примерот на другите верзии од семејството на „Golf“ моделот, „Volkswagen“ ги подобри и техничките карактеристики и перформанси на „e-Golf“.…