Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,395.26 -0.09%    BESK 10,899.88 0%    GRNT 609.26 -0.05%    KMB 2,997.91 -0.09%    MPT 27,500.00 -4.16%    NOSK 92,250.00 0%    OHB 4,245.00 1.07%    OKTA 2,499.23 4.13%    RMDEN15 95.00 1.06%    RZLV 27.00 8%    RZTK 391.00 -1.01%    RZUS 102.75 3.91%    STB 895.16 2.12%    STIL 91.08 2.41%    TEL 260.00 1.56%    TPLF 1,050.00 0%    TTK 719.31 -0.23%    UNI 1,070.00 2.88%    ZPKO 2,575.00 3%    

Динамично тргување на Македонската берза

Време: 08:16

Датум: јануари 11, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

mk-berza224

Промет од 8 милиони денари и 84 трансакции е билансот од тргувањето во вторникот на Македонската берза на хартии од вредност.

Се тргуваше со 16 хартии од вредност, од коишто само две хартии беа без промена на цената, девет имаа раст, а пет пад на вредноста.

Генерално атмосферата на оптимизам преовладуваше на берзата и во текот на вчерашниот трговски ден.

Промет од над милион денари беше остварен со акциите на Стопанска банка Скопје, и тоа 2,3 милиони денари, и со акциите на Комерцијална банка, од милион денари).

Добитници на денот беа акциите на КМБ (+2,97%), МТУР (+2,70%), ТПЛФ (+2,58%), ОХБ (+2,54%), ОКТА (+1,30%)…

На спротивната страна беа акциите на МПТ (-0,99%), СТИЛ (-0,77%), Гранит (-0,74%), БЕСК (-0,33%) и ТНБ (-0,08%).

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Македонски телевизии: Сител со најмногу гледачи, МРТ со најмногу вработени

  Македонски телевизии: Сител со најмногу гледачи, МРТ со најмногу вработени

  Сител повторно има најголема гледаност, а МРТ и натаму има најмногу вработени, македонските телевизии најчесто емитуваат играна, а најретко културна програма. Ова го покажува споредбената…

 • Кинеската економија забележа раст во четвртиот квартал од 6,7 отсто

  Кинеската економија забележа раст во четвртиот квартал од 6,7 отсто

  Кинеската економија се зголеми за 6,7 проценти во четвртиот квартал, каков што бил растот и во претходните три квартали, поддржан од поголемите државни трошоци и…

 • Во Скопје загадениот воздух одзема животи

  Во Скопје загадениот воздух одзема животи

  Алармантно е зголемен бројот на смртни случаи како последица на загадениот воздух во Скопје, покажа истражувањето поддржано од ЕУ, а координирано од Метеоролошкиот институт на…

 • Британската инфлација се забрза до највисокото ниво од средината на 2014-та

  Британската инфлација се забрза до највисокото ниво од средината на 2014-та

  Британската инфлација во декември 2016-та година се забрза побрзо од очекувањата, достигнувајќи највисоко ниво од средината на 2014-та година, поддржана од повисоките цени на авионските…

 • Грција ја заврши 2016-та со примарен буџетски суфицит од 4,4 милијарди евра

  Грција ја заврши 2016-та со примарен буџетски суфицит од 4,4 милијарди евра

  Примарен буџетски суфицит од 4,39 милијарди евра забележа грчкото Министерство за финансии за 2016-та година. Извршувањето на буџетот е значително подобаро од предвидувањата на експертите.…

 • На градските улици и булевари се фрлени 140 тони сол

  На градските улици и булевари се фрлени 140 тони сол

  Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на изминатата ноќ и до 13 часот фрлија 140 тони сол на градските булевари и улици,…

 • 19% од работодавците ширум светот очекуваат технолошкиот бум да го зголеми персоналот

  19% од работодавците ширум светот очекуваат технолошкиот бум да го зголеми персоналот

  Еден на секои пет работодавци (19%) очекува во услови на технолошки бум да ангажира повеќе вработени, додека компаниите се прилагодат на промените на пазарот на…

 • Повторно зајакна довербата на инвеститорите во Германија

  Повторно зајакна довербата на инвеститорите во Германија

  Довербата меѓу инвеститорите во Германија забрза во месец јануари, спротивставувајќи и се така на политичката неизвесност ширум еврозоната. Индексот на доверба на инвеститорите во Германија…

 • Град Скопје ќе ги донира планираните средства за новогодишната прослава за нов пункт за бездомници

  Град Скопје ќе ги донира планираните средства за новогодишната прослава за нов пункт за бездомници

  Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседалелот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, во средата го посетија Пунктот и Прифатилиштето за бездомни лица,…

 • Индексите на Волстрит забележаа нов пад

  Индексите на Волстрит забележаа нов пад

  На Wall Street во вторникот цените на акциите забележаа пад, најмногу во финансискиот сектор ни и во другите секотри кои забележаа силен раст по победата…