Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,888.38 1.79%    GRNT 810.00 0.03%    KMB 3,355.14 -0.04%    MKSD 246.00 2.93%    MSPR 1,000.00 -26.85%    OHB 5,000.00 -0.99%    OKTA 3,650.00 0.83%    PPIV 39,100.00 0%    REPL 60,280.00 0%    RMDEN16 95.00 0.11%    RZLV 53.00 3.92%    SBT 2,127.50 4.24%    STB 948.20 0.82%    STBP 600.00 -0.17%    STIL 140.00 1.45%    TEL 295.54 0.03%    TNB 13,724.00 1.05%    TPLF 1,700.63 0.04%    TTK 953.00 0%    UNI 2,050.00 0%    

Alibaba го презема Intime за 2,6 млрд долари

Време: 13:56

Датум: јануари 10, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

A logo of Intime Retail is pictured at its Beijing office building in Beijing, China January 10, 2017. REUTERS/Jason Lee

Кинескиот гигант за електронска трговија Alibaba ќе го превземе домашниот синџир на стоковни куќи Intime за 2,6 милијарди долари, како дел од планот за приватизација на трговското друштво. Alibaba со оваа инвестиција продолжува со ширење на бизнисот на физички објекти, кои основачот Џек Ма сака да го соедини со онлајн платформа.

Alibaba и основачот на Intime Чен Хијадонг заеднички понудиле цена од 10 хонгконшки долари, односно 1,29 американски долари по акција за купување на сопственичкиот дел кој сеуште не го поседуваат во тој трговски синџир, кој котира на берзата во Хонг Конг.

Понудената цена претставува премија од 54 отсто во однос на двомесечнината просечна цена на Intimea, пред суспендирањето на нивните акции од тргување во декември.

Со овој договор делот на Alibaba во синџирот на стоковни куќи ќе се зголеми од 28 отсто на 74 отсто, откако во 2014 година инвестираше 692 милиони долари во таа компанијата.

Веста за овој договор го потикна растот на акциите на Intimea за огромни 35 отсто, на 9,49 хонгкошки долари.

Се проценува дека максималниот износ на пари кој е потребен за спроведување на овој договор изнаесува 19,8 милијарди хонгкошки долари или 2,6 милијарди долари, се вели во соопштението.

Alibaba ќе со оваа аквизиција ќе продолжи со проширувањето на физички продавници за продажба, кои основачот Џек Ма планира да ги соедини со онлајн платформата на компанијата и логистичката мрежа.

Овој потег доаѓа откако Ма, најбогатиот човек во Кина, вчера се сретна со новоизбраниот американски преседател Доналд Трамп во Њујорк за да разговараат за тоа како Alibaba може да отвори еден милион работни места во САД со што ќе им овозможи на малите компании да ја продаваат робата во Кина и Азија.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Новата прогноза на Rovio ја намали цената на акциите за 45%

  Новата прогноза на Rovio ја намали цената на акциите за 45%

  Создавачот на играта „Angry Bird“ – „Rovio Entertainment“, предупреди дека ќе генерира слаб профит, што доведе до бришење на над 40% од вредноста на акциите…

 • General Motors планира да инвестира 2,8 милијарди долари во својот бизнис во Јужна Кореја

  General Motors планира да инвестира 2,8 милијарди долари во својот бизнис во Јужна Кореја

  Американскиот автомобилски концерн „General Motors“ (GM) планира да инвестира 2,8 милијарди долари во бизнисот во Јужна Кореја во наредните 10 години, така што побарал од…

 • Македонски Телеком прокнижи добивка од 22 милиони евра за 2017 година

  Македонски Телеком прокнижи добивка од 22 милиони евра за 2017 година

  Македонски Телеком АД-Скопје има водечка позиција на пазарот според остварените приходи на крајот од 2017 година, покажуваат неревидираните финансиски извештаи подготвени во согласност со меѓународните…

 • Lloyds планира тригодишна инвестиција од 4 милијарди долари во технологијата

  Lloyds планира тригодишна инвестиција од 4 милијарди долари во технологијата

  Британската банка „Lloyds Banking Group“ го продолжува трендот меѓу останатите претставници на индустријата и ќе инвестира над 3 милијарди фунти (4,2 милијарди долари) во технологија…

 • ГСОЛ им ја исплати октомвриската плата на вработените на ФЕНИ

  ГСОЛ им ја исплати октомвриската плата на вработените на ФЕНИ

  Global Special Opportunities Ltd. (GSOL), компанијата што има договор за преработка на руда со ФЕНИ, им ја исплати октомвриската плата на вработените. Сите 748 вработените…

 • Персоналот бара поголеми плати, приземјена уште една авиокомпанија

  Персоналот бара поголеми плати, приземјена уште една авиокомпанија

  Дел од летовите на француската авиокомпанија „Air France“ од Пaриз беа откажани вчера поради штрајк на вработените. Откажани беа половина од долголиниските летови од Пaриз,…

 • Broadcom ја намали понудата за Qualcomm до 117 милијарди долари

  Broadcom ја намали понудата за Qualcomm до 117 милијарди долари

  Производителот на микрочипови „Broadcom Ltd“ ја намали понудата за купување на „Qualcomm Inc“ со 4% до 117 милијарди долари, бидејќи се противи на одлуката на…

 • Зелени вертикални градини во Македонија – нов тренд во ентериерното уредување

  Зелени вертикални градини во Македонија – нов тренд во ентериерното уредување

  Условите за работа во институциите или компании не секогаш се добри.  Знаат да бидат затрупани  од работните бироа, компјутери и документи, а во некои простории…

 • Glencore објави раст на профитот од 44%

  Glencore објави раст на профитот од 44%

  Рударскиот гигант „Glencore“ најави повисоки плаќања кон акционерите, откако годишната добивка е зголемена во позадина на повисоките цени на суровините и најдобра презентација на трговската…

 • Walmart објави профит под очекувањата

  Walmart објави профит под очекувањата

  Најголемиот синџир продавници во светот „Walmart“ забележа помал од очекуваниот профит за кварталот, истакнувајќи го остриот пад во растот на онлајн продажбата во клучниот празничен…