Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 534.00 -1.11%    ALK 7,277.39 -0.99%    GRNT 780.00 -0.44%    KMB 2,630.26 -1.28%    LOTO 582.00 -3%    MPT 26,337.50 -0.03%    OHB 4,600.00 -5.18%    RMDEN14 92.20 0%    RMDEN15 94.90 -0.11%    SBT 1,928.00 -2.97%    STB 916.57 -0.33%    TEL 270.00 -0.71%    TNB 13,407.59 -0.48%    TPLF 1,560.00 -1.48%    ZPKO 2,601.00 0%    

На Волстрит рекорд на индексот Dow Jones

Време: 13:21

Датум: ноември 11, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

wallstreet33399

Како последица на растот на цената во банкарскиот сектор, на Волстрит во четвртокот индексот Dow Jones го достигна најголемото искачување, додека пак Nasdaq индексот бележи пад заради менувањето на позициите на вложувачите поради победата на Доналд Трамп на американските претседателски избори.

Индексот Dow Jones скокна за 1,17 отсто, односно на рекордни 18.807 поени, додека S&P 500 индексот порасна за 0,2 проценти, на 2.167 бодови, додека Nasdaq индексот забележа пад од 0,81 отсто, на 5.208 индексни поени.

Рекордното достигнување на Dow Jones е благодарение на скокот на цените во финансискиот сектор за 3,7 отсто, при што индексот во тој сектор го достигна највисокото ниво од финансиската криза во 2008 година.

За два дена откако Долад Трамп ја оствари победата, финансискиот сектор скокна за 7,9 отсто, како последица на изјавите на Трамп во предизборната кампања кога најави рекстрикции за банките. Меѓу останатото повикот на ткн Dodd-Frank законот со кој се регулира односот меѓу банката и коминтентот, на кој банките дадоја отпор.

Вчера со мал раст од 2 отсто пораснаа и цените во индустрискиот сектор, додека пак голем пад се бележи во технолошките компании.

Така цената на Apple падна на 2,8 а на Amazon 3,8 отсто, оа така S&P индексот во технолошкиот сектор падна на 1,6 отсто. Тоа е и главната причина за падот на Nasdaq индекост во кој состав се голем број од технолошките компании.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • АМСМ: Сообраќајот се одвива по претежно суви коловози

  АМСМ: Сообраќајот се одвива по претежно суви коловози

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Од 15-ти ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во…

 • Македонија дел од кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“

  Македонија дел од кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“

  Македонското Собрание вчера беше осветлено во портокалова боја заедно со други значајни знаменитости на планетата и со тоа стана дел од глобалната кампања за поддршка за…

 • Галиите ќе бидат дислоцирани

  Галиите ќе бидат дислоцирани

  Ќе се дислоцираат трите галии од реката Вардар, изјави градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Тој потврди дека издал налог за да почне постапката за дислоцирање.…

 • Денес сончево со мала до умерена облачност

  Денес сончево со мала до умерена облачност

  Времето денеска сончево со мала до умерена локална облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла. Преку денот ќе дува слаб до умерен…

 • Деловната доверба во германската економија на ново рекордно ниво

  Деловната доверба во германската економија на ново рекордно ниво

  Деловната доверба во германската економија се искачи на ново рекордно ниво бидејќи оптимизмот во врска со иднината на бизнисот во Германија ја неутрализираше донекаде песимистичката…

 • Македонија и швајцарскиот кантон Тичино ќе соработуваат во областа на образованието

  Македонија и швајцарскиот кантон Тичино ќе соработуваат во областа на образованието

  Министерката за образование и наука, Рената Тренеска-Дескоска, придружувана од министерот без ресор задолжен за дијаспора, денеска во Владата на Република Македонија во посета го примија…

 • Делови од Шуто Оризари и Визбегово денес и утре без вода

  Делови од Шуто Оризари и Визбегово денес и утре без вода

  Поради акција за санирање улични водоводни дефекти, денеска и утре прекинато водоснабдување ќе имаат жители на дел од населбите Шуто Оризари и Визбегово. Прекинато водоснабдување…

 • Без автомобили од утре на Водно

  Без автомобили од утре на Водно

  Најавената забрана за движење на возила на патот до Средно Водно ќе се воведе од утре, и ќе важи секој викенд и за време на…

 • Одржан Инфо ден во Кочани

  Одржан Инфо ден во Кочани

  Наставници и професори, општинската администрација и активисти во граѓанскиот сектор земаа учество на Инфо денот одржан во Кочани како дел од  циклусот на промотивни активности…

 • Етериумот забележа рекорден раст

  Етериумот забележа рекорден раст

  Етер – виртуелната валута на блокчејн технологијата Етериум, постојано се зголемува. Најголемиот конкурент на биткоинот постигна цена максимум од 425.55 долари за време на трговијата…