Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    
Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 343)

Genius глувче чувствително на допир

Genius глувче чувствително на допир

„Genius“ пушти во продажба глувче чувствително на допир кое е наменето за корисниците на „Windows 8“. Ова глувче значително го забрзува и олеснува користењето на новиот оперативен систем, особено кај класичните компјутери кои немаат екран чуствителен на допир. „Touch Mouse…

Титулата најдобар LTE уред оди во рацете на LG Optimus G Pro

Титулата најдобар LTE уред оди во рацете на LG Optimus G Pro

Компанијата „LG“ уште еднаш се закити со престижна награда за своите иновации, овој пат на годинешниот Светскиот „LTE“ самит нивниот паметен телефон „LG Optimus G Pro 4G“ ја доби наградата за најдобар „LTE“ уред. Оваа награда е признание за супериорните…

Google прави конзола за играње и паметен часовник

Google прави конзола за играње и паметен часовник

Според последните информации „Google“ моментално работи на изработката на конзола за видео игри, како и на паметен часовник кој ќе работи на оперативниот систем „Android“. Овие нови производи на кои во моментов се работи би требало на „Google“ да му…

Мобилниот ви падна во вода? Не ги повторувајте грешките што ги прават повеќето

Мобилниот ви падна во вода? Не ги повторувајте грешките што ги прават повеќето

На многумина им се има случено мобилниот телефон да им падне во вода – река, море, када или некој сад кој бил наполнет со течност. Непотребно e да се трошат зборови за тоа колку водата и електрониката не одат заедно,…

Samsung го лансираше закривениот OLED TV

Samsung го лансираше закривениот OLED TV

Компанијата „Samsung“ официјално во Кореа го пушти во продажба својот 55 инчен „OLED HD“ телевизор со закривен екран со цена од 13.000 долари. Луѓето од „Samsung“ тврдат дека неговиот дизајн ги елиминира сите можности од појавување на лоши „OLED“ пиксели.…

Digg Reader е алтернатива за Google Reader

Digg Reader е алтернатива за Google Reader

На 1 јули „Google“ официјално ќе го прекине постоењето на својот „RSS“ читач „Google Reader“. Па така за неговите корисници не останува многу време да побараат алтернативна апликација. Точно навреме најпопуларната интернет страна за следење на тековните настани на интернет…

Јапонија ќе ја има најголемата пловечка електроцентрала

Јапонија ќе ја има најголемата пловечка електроцентрала

Во Јапонија ги претставија деловите за најголемата во светот подвижна електроцентрала на ветер. Во фабриката во градот Итихара на брегот на Токискиот залив пред новинарите беше промовирана кулата со перки. Таа е висока 120 метри, а моќноста и е 2000…

Роботот Киробо подготвен да лета во вселената

Роботот Киробо подготвен да лета во вселената

Во Токио креаторите на робот „Киробо“ кој е наменет за употреба во вселената, направија демонстрација на неговите говорни вештини. Во експериментот учествуваат рекламната компанија „Денцу“, Истражувачкиот центар за врвни науки и технологии, Токискиот универзитет, „Robo-garage“ и „Тојота-моторс“. Томотака Такахаши, претседателот…

Јужна Кореа ја добива најбрзата бежична мрежа

Јужна Кореа ја добива најбрзата бежична мрежа

Најголемиот мобилен оператор во Јужна Кореа до крајот на неделата ќе ја лансира најбрзата бежична мрежа во светот. Со „LTE-Advanced“ мрежата може да се симнуваат податоци со брзина која е дупло побрза од 4G мрежата и 10 пати побрза од 3G…

Самсунг размислува за употреба на јаглеродни влакна

Самсунг размислува за употреба на јаглеродни влакна

Најголемите критики за уредите на Самсунг се однесуваат на материјалите, односно на претерана употреба на пластика. Меѓутоа во скоро време ова би можело да се промени. Веќе се појавија гласини дека Самсунг би можел да почне да користи метал во…