Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Facebook претстсави нови очила за виртуална реалност

Време: 15:40

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Американскиот технолошки гигант „Facebook“ претстави нови виртуелни реални очила за кои не треба посебен компјутер за работа. Со овој потег, компанијата ќе дозволи поголема мобилна употреба, отколку постоечкиот продукт „Oculus Rift“, рече главниот извршен директор Марк Цукерберг.

Говорејќи на конференција на развивачите на виртуелната реалност, тој коментираше дека уредот „Oculus Go“ ќе чини 199 долари, а испораките ќе почнат во почетокот на следната година – премногу доцна за овогодинешната божиќна сезона, но веројатно пред новите предлози на конкурентите.

„Facebook“ инвестира значително во хардвер за виртуелна реалност, бидејќи се надева дека технологијата која нуди 360 степени панорамски погледи на далечни или имагинарни места, ќе стане дел од нишката која се користи во игрите, комуникацијата и бизнисот.

Во 2014-та година, „Facebook“ плати 3 милијарди долари за да го купи „Oculus“ и да ги задржи своите вработени.

„Oculus Go“ е поедноставен хардвер од „Rift“ кој излезе на пазарот во минатата година, или системот „Vive“ кој го направи „HTC“. Двата уреди бараат десктоп поврзување за работа.

Главниот директор за технологија во „Facebook“, Мајк Швепер, коментираше дека уредот е наменет за луѓе кои немаат паметни телефони од „Samsung“. „Oculus“ и „Samsung Electronics“ веќе продаваат уред наречен „Gear VR“ што може да биде поврзан со некои телефони на „Samsung“ и благодарение на тоа наликува на „Oculus Go“.

„Alphabet“ нуди конкурентни очила наречени „Google Daydream“ кои работат со повеќе паметни телефони.

„„Оculus Go“ има потенцијал да прерасне во голем двигател на раст, ако на луѓето им се допаднат насловите и апликациите кои се нудат со нив“, вели Стефани Ламас од „Super Data“.

„Facebook“ конечно ќе ја намали цената на „Rift“ системот на 399 долари од 499 долари, соопшти компанијата. Очекувањата се дека „Facebook“ ќе продаде 213.000 примероци од „Rift“ во оваа година, а „HTC“ – околу 305.000 уреди „Vive“ според Super Data.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Волонтери од Македонија и од другите земји во Европа, претставници на општина Кисела Вода и Агенцијата за млади и спорт, како и вработени во ПОУ…

 • САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  Министерството за финансии на САД подготвува правила кои ќе ги спречат компаниите со најмалку 25 проценти во кинеска сопственост да купуваат американски компании во „индустриски…

 • Кочов го продолжи договорот со МЗТ

  Кочов го продолжи договорот со МЗТ

  Екипата на МЗТ Скопје Аеродром го реши тренерското прашање за следниот период, откако денеска беше ревидиран и потврден договорот со актуелниот стратег Ѓорѓи Кочов, кој…

 • Galapaya Resort – луксузен ресорт на островот Борнео (фото)

  Galapaya Resort – луксузен ресорт на островот Борнео (фото)

  Луксузното одморалиште „Galapaya Resort“ е прекрасно место вгнездено во островот Борнео. Одморалиштето располага со 121 вила, идилични златни плажи, опколено е со прекрасна прашума, а…

 • Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Речиси половина од големите европски компании ќе ги намалат инвестициите во Велика Британија поради излезот на земјата од Европската унија, покажа истражувањето на мултинационалната правна…

 • 1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  Министерот за економија, Крешник Бектеши, информира дека 1.300 работници добиле ваучери за субвенциониран годишен одмор. Тој рече дека со оглед дека со оваа бројка ќе…

 • Македонија против европскиот првак и Хрватска на Червар

  Македонија против европскиот првак и Хрватска на Червар

  Ракометната репрезентација на Македонија ги дозна имињата на противниците на Светското првенство во 2019-та година, чии домаќини ќе бидат Данска и Германија. Македонија за противници…

 • Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Град Скопје работи на решавање на проблемот со загадувањето и во летниот период кога никој не ги чувствува последиците од загадениот воздух во Скопје, изјави…

 • Mercedes-Benz го прекина производството на plug-in хибриди

  Mercedes-Benz го прекина производството на plug-in хибриди

  Германскиот производител „Mercedes-Benz“ целосно го прекина производството на „plug-in“ хибриди. Ова се однесува на моделите „C-Class“, „E-Class“, „S-Class“ и кросоверот „GLE“, објави британското издание на…

 • Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светското фудбалско првенство е во полн ек – ова е најдобриот период за спортските фанови, но и за спортските обложувалници кои имаат неколкукратно зголемен промет.…