Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 177)

Како да работите за други, а да бидете свој газда

Како да работите за други, а да бидете свој газда

За сите оние кои сакаат самосталност, сакаат да бидат сами на себе „газди“, преферираат повеќе различни задачи, како и многу флексибилно време – „freelancer“ е поим за кој треба да размислите. Во случај во скоро време да сте останале без…

За комплетен успех концентрирајте се на една работа!

За комплетен успех концентрирајте се на една работа!

Имате добар проект. Паметни сте и талентирани и имате желба за успех. Тоа може само да се посака. Во што е проблемот кога ваквиот спој не може да ве доведе до успех во работата. Џеф Хофман е експерт за иновации…

Кој најмногу страда од стресот?

Кој најмногу страда од стресот?

Во деловниот свет стресот најчесто влијае на менаџерите на средното ниво. Тие страдаат многу повеќе од своите шефови, но и од своите подредени, вели истражувањето. Проблемот е во тоа што овие вработени најмногу се изложени на конфликти – како со…

Кажете му го ова на вашиот шеф: Колку повеќе ги користите cоцијалните мрежи, толку сте подобар работник

Кажете му го ова на вашиот шеф: Колку повеќе ги користите cоцијалните мрежи, толку сте подобар работник

Вашите шефови најверојатно на работа го блокирале пристапот до Фејсбук и Твитер, но најновите податоци говорат дека со ваквата постапка тие само ја намалуваат вашата продуктивност. Според најновите истражувања на компанијата „Evoo“, која се занимава со истражување во 500 најголеми…

Како да побарате поголема плата

Како да побарате поголема плата

Посакувате повисока плата на постојаното место, еве неколку совети како правилно да ја побарате. Пред почетокот на состанокот важно е да се припремите. Сумирајте ги вашите достигнувања на работа и поткрепете ги со докази. Размислете што би можел вашиот шеф…

Како успешно да преговарате

Како успешно да преговарате

За секој кој ќе се најде во деловното опкружување, преговарањето е неизбежно, а вештината за преговрање секако е пожелна за да ни помогне да се избориме за подобра позиција во сопствената работна околина. Нaјдобро е да завземете едноставен став и…

Шок прашања на интервјуто за работа

Шок прашања на интервјуто за работа

Кој може да ви даде подобар совет како да се однесувате и што да кажете на разговорот за работа од експертите? Еве како да одговорите на „шок“ прашањата , што е најдобро да облечете и сл. Како да се подготвите…

Каков изглед е потребен за да ја добиете работата?

Каков изглед е потребен за да ја добиете работата?

Неуредна фризура, испукани нокти, премногу или премалку шминка – ова се работите кои ги забележуваат вашите потенцијални работодавци. Некои детали на вас, едноставно се пресудни за одлуката дали ќе ја добиете работата или не. Најголемите пропусти од страна на кандидатките…

Ова го можат сите: Како да се збогатите од апликација за мобилен телефон?

Ова го можат сите: Како да се збогатите од апликација за мобилен телефон?

Седумнаесет годишниот Ник Алоисио претходната недела беше дел од ударните вести во светот. Ова момче ја продаде својата апликација за 18 милиони фунти на технолошкиот гигант Yahoo. Многумина имаат идеја за апликација, но како идејата да ја претворите во реалност?…

Жените се подобри во донесување на деловни одлуки

Жените се подобри во донесување на деловни одлуки

Жените се многу подобри во донесувањето на деловни одлуки од мажите, до вакво сознание дојде тимот од канадски научници. Во истражувањето учествувале околу 600 лица кои работат на некоја менаџерска позиција, мажи и жени, со цел да се утврди кој…