Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 175)

Како да се справите со вашиот неправеден шеф?

Како да се справите со вашиот неправеден шеф?

Справувањето со шефот, кој е често некоректен и безобзирен за вашите чувства, без аргумент е стресно. Истражувањата покажуваат дека постои причинско-последична релација помеѓу стресот од работата и психолошките пореметувања и болести, вклучително депресија, кардиоваскуларни заболувања, мускулно-скелетни пореметувања, самоубиства, рак и…

Како да започнете бизнис за 100 долари?

Како да започнете бизнис за 100 долари?

Крис Жилабо е писател, претприемач и светски патник кој самиот на себе си задава мисија да ги охрабрува луѓето слободно да влезат во бизнис светот. Тој вели дека за тоа се потребни помалку од 100 долари. Како што изјави во…

7 совети да останете во форма на работа

7 совети да останете во форма на работа

Седењето во канцеларија за многумина е начин на живот, а заедно со стресот може да донесе несакани масни наслаги. Неколку едноставни чекори може да ви помогнат тоа да го спречите и со дополнителна активност во слободното време летото да го дочекате…

Работете ефикасно!

Работете ефикасно!

Овие десет едноставни совети ќе ви ја подобрат работната концентрација и ќе ви овозможат побрзо да ги извршувате задачите. 1. Запишете го дневниот распоред. Со листа на обврски невозможно е да заборавите задача. 2. Филтрирајте ги мејловите. Научете да ги…

Како да си ја повратите енергијата за работа

Како да си ја повратите енергијата за работа

Пролет е и надвор времето е прекрасно, претприемачите го завршија првиот квартал од оваа година и сега со сета сила се подготвени за вториот. Навистина им е потребна огромна енергија за совршени бизнис резултати. Потполно е јасно дека не е…

Вашите мрзливи колеги се посреќни од вас

Вашите мрзливи колеги се посреќни од вас

Нова студија го покажува она во што долго се сомневавме. Мрзеливите луѓе на работа се многу посреќни од оние кои работат вредно и посветено во текот на денот. Сите знаеме барем една личност која доаѓа доцна. Си оди рано. Не…

Што по завршувањето на факултетот?

Што по завршувањето на факултетот?

Крајот на последниот семестар полека се ближи. Наскоро позади вас ќе останат многу семинарски, есеи, професори, истражувања и полагања. Конечно ќе можете да кажете дека сте дипломирале. Но, што потоа? Од кога знаеме за себе сме опкружени со книги и…

Музиката ја зголемува концентрацијата на работа

Музиката ја зголемува концентрацијата на работа

Слушањето на омилената музика го зголемува нивото на допамин, невротрансмитер кој е заслужен за концентрацијата, па поради тоа музиката е одличен мотиватор на работа, посебно ако се работи за здодевни рутински задачи при што лесно може да се изгуби фокусот……

Како треба да се однесувате на работа

Како треба да се однесувате на работа

Успешно сте ја завршиле потрагата по ново подобро работно место. Сте ja добиле работата во компанија во која секогаш сте сакале да работите. Продолжете со серијата успешни потези. Првиот впечаток е важен Во текот на првиот ден поминат во новата…

Овие работи не му ги кажувајте на шефот

Овие работи не му ги кажувајте на шефот

Во својата кариера сигурно сте дошле до момент кога вашиот шеф ве нервира и кога посакувате да бидете сами свои шефови, а ако сеуште не сте имале ваков момент сигурно во скоро време ќе знаете за што станува збор. Ако…