30 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОМеталург ремизираше со Нексе

Металург ремизираше со Нексе

металург

Ракометарите на Металург освија бод во петтиот меч сезонава во СЕХА лигата, откако во вторникот против Нексе во Скопје одиграа 25-25. За двете екипи ова е прво реми во регионалната лига.

Металург покажа карактер, успеа да се извлече од бездната во која падна во второто полувреме и на крајот играчите на Червар имаа и шут за победа. Сепка по се она што се случуваше во СЦ „Борис Трајковски“ нерешениот резултат е најреален исход за овој натпревар.

Металург тешко играше од самиот почеток, Нексе ја контролираше играта имаше предност, а во 40-та минута и максимални шест гола позитива (12-18).

Играчите на Черва последнатат третина од мечот ја одиграа на високо ниво, започнаа да ја топат преноста на противникот, а серијата од 4-0 направена во периодот од 52-та до 57-та минута ги врати работите на почеток (23-23).

До крајот Шпилер постигна два гола за Нексе, вториот во последнатат минута за 25-25, а Велкоски погоди за Металург за 24-24, а Талески за минимална предност 25-24.

Последниот напад го имаше Металург но Нелоски не успеа да погоди за триумф на екипата од Автокоманда.

Драгаш со осум и Марчец со пет гола беа најефикасни во редовите на Металург.