15 април, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Foxconn“ очекува подобрување на бизнисот во 2024-та

„Foxconn“ очекува подобрување на бизнисот во 2024-та

Тајвански „Foxconn“, најголемиот светски подизведувач на потрошувачка електроника и главен партнер на „Apple Inc.“ во производството на „iPhone“, очекува неговиот бизнис оваа година да биде „малку подобар“ од минатата година, иако очекува недостиг од чипови за сервери со вештачка интелигенција.

„Поминавме прилично добро минатата година, иако имавме прилично голем отпис во првиот квартал“, истакна во неделата претседателот на „Foxconn“, Јанг Лиу.

„Што се однесува до изгледите за оваа година, мислам дека може да биде малку подобра од минатата година“, додава тој.

Во ноември, „Foxconn“ рече дека се обложува на „релативно конзервативна и неутрална“ перспектива за 2024-та година.

Побарувачката за сервери за вештачка интелигенција (АИ) „секако“ ќе биде добра, но глобалната економска несигурност со оглед на геополитичките прашања ќе влијае на побарувачката за производи за широка потрошувачка, додаде Лиу.

„Apple“ во четвртокот прогнозираше пад на продажбата на „iPhone“, при што очекуваниот приход е помал од проценките на пазарот, бидејќи нејзиниот бизнис во Кина беше погоден.

Резултатите ја потврдија загриженоста на некои аналитичари дека препознатливиот производ на компанијата го губи теренот на клучниот азиски пазар каде што потрошувачите купуваат производи на „Huawei“.

Лиу рече дека производствениот капацитет за серверски чипови е ограничен, дури и со голема побарувачка.

„Кога станува збор за одржување на побарувачката, можеби треба да има нови фабрики“, додава тој.

„Foxconn“, чие официјално име е „Hon Hai Precision Industry Co Ltd“, ќе ја објави заработката за четвртиот квартал следниот месец, кога исто така ќе ги ажурира своите изгледи за оваа година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП