22 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЧетири главни прашања што ги мачат американските инвеститори во 2024-та

Четири главни прашања што ги мачат американските инвеститори во 2024-та

Силниот раст на американската берза застана веднаш по превртувањето на календарот во 2024-та година, пишува „Wall Street Journal“.

Некои од големите технолошки компании кои ги поттикнаа добивките на берзата во минатата година се чини дека останаа без гориво, приносите на државните обврзници се зголемуваат и инфлацијата можеби нема да се олади толку брзо како што се надеваат некои инвеститори. По несигурниот почеток на месецот, S&P 500 порасна за 0,3% од почетокот на јануари.

Инвеститорите велат дека падот на ентузијазмот е нормално по низата силни добивки како онаа кон крајот на 2023-та година. Тие, исто така, велат дека имаат многу прашања за патот на економијата и каматните стапки, кои ќе бидат клучни за да се дознае патеката на пазарот оваа година.

Изданието ги посочува најголемите прашања.

Може ли берзата да се прошири надвор од „Величествените седум“?

Берзите минатата година имаа силен тек на речиси сите изненадување. Проблемот? Само седум големи технолошки компании – „Apple“, „Microsoft“, „Alphabet“, „Amazon.com“, „Nvidia“, „Tesla“ и „Meta Platforms“ – беа одговорни за речиси сите добивки на „S&P 500“. Тоа предизвика загриженост за стабилноста на добивките и дали пазарот ќе бидете ранливи на забавување ако некои од големите компании се борат.

Оваа година, многу инвеститори очекуваат заживување на акциите во областите на пазарот со слаби перформанси, оптимистички знак кај стратезите кои гледаат на проширувањето на пазарот како сигнал дека силниот раст ќе продолжи и во иднина.

Инвеститорите имаат причина да се надеваат. Од неодамнешното дно на берзата на 27-ми октомври, „Russell 2000“ индексот на компаниите со мала капитализација се зголеми за 19% во изминатата година, а еднакво пондерираниот „S&P 500“, кој им дава еднаков статус на најмалите и најголемите компании на индексот, има додадени 17 проценти. И двата индекса ја надминаа традиционалната добивка од 16% на „S&P 500“.

Секторите на „S&P 500“ со најсилен почеток на јануари беа здравствената заштита, комуникациските услуги и основните производи за потрошувачите, сите зголемени за најмалку 1,2%.

Можеме ли да очекуваме берзите да продолжат да растат откако ФЕД ќе ги намали стапките?

Пазарите имаа несигурен почеток на јануари откако силно ја завршија 2023-та година. Тоа покрена прашања за тоа дали пазарите отидоа премногу брзо и дали очекуваното намалување на каматните стапки на ФЕД веќе беше вклучено.

Пазарите обично се борат да се стабилизираат пред првото намалување на стапката во циклусот на олеснување на политиката. Од 1970-тите, S&P 500 бележи просечен пад од 1,8% во трите месеци до првото намалување на стапката, според податоците на „Ned Davis Research“. Оттогаш сликата е подобрена, при што берзите се зголемија во просек за околу 20% во текот на циклусот на олеснување на политиката, според податоците на компанијата.

„Изгледа дека она што го направивме во декември беше фактор за ужасно добри услови за меко слетување“, рече Џо Калиш, главен глобален макро стратег во „NDR“.

„Не велам дека тоа е невозможно, но можеби е тешко да се постигне без да се дозволи зголемување на невработеноста и да се обезбеди забавување на инфлацијата“, додаде тој.

Чекај, има ли уште очекувања за рецесија?

Многу економисти ги намалија своите проценки за веројатноста за рецесија. Ова во голема мера се должи на забавувањето на инфлацијата, зајакнувањето на пазарот на труд, заладувањето на растот на платите и силната потрошувачка.

Но, претставниците на ФЕД очекуваат економијата да расте со побавно темпо оваа година од минатата, а стапката на невработеност да се зголеми на 4,1 отсто до четвртиот квартал. Во време кога нивните заштеди од пандемијата се намалуваат, потрошувачите можеби исто така ги намалуваат трошоците.

Обично е потребно време за да се почувствуваат ефектите од затегнувањето на монетарната политика во економијата. Од крајот на 1950-тите, поминаа во просек 23 месеци помеѓу првото зголемување на стапката во надолен циклус и почетокот на економското забавување, рече Џеф Шулце, шеф на економија и пазарна стратегија во „ClearBridge Investments“. Овој циклус на затегнување започна пред 21 месец.

„Господе, пребрзо помисливме дека бидејќи ова беше најбрзиот и највисокиот циклус на зголемување на стапката во поновата историја, ќе доведе до најбрза и најдлабока рецесија“, рече Џеф Клингелхофер, еден од извршните директори на инвестицијата на „Thornburg Investment Management“.

„Тоа не се случи. Но, само затоа што тоа не се случи, не значи дека на крајот на краиштата не се движиме кон забавување“, додава тој.

Дали ќе биде добра година за купување дом?

Каматните стапки на 30-годишните хипотеки со фиксна стапка го достигнаа врвот на речиси 8 отсто минатата есен, ставајќи ја сопственоста на куќи надвор од дофат на многу Американци. Оттогаш, тие се намалија на 6,66%, покажаа податоците од хипотекарниот гигант „Freddie Mac“, и треба да продолжат да паѓаат доколку ФЕД се држи до своите прогнози.

Во декември, централната банка претстави три намалувања на каматните стапки во оваа година, а трговците на пазарите на деривати очекуваат повеќе намалувања. Ова ќе им даде одмор на потенцијалните купувачи на станови кои се држени надвор од пазарот поради високите трошоци за сервисирање на заемот и ќе им овозможи на луѓето кои преговарале за повисоки стапки да рефинансираат.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП