26 февруари, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Foxconn“ даде конзервативна прогноза за 2024-та

„Foxconn“ даде конзервативна прогноза за 2024-та

„Foxconn“, кој е снабдувач на „Apple“, забележа изненадувачки пораст на кварталната добивка од 11 отсто, поттикнат од растот на неоперативниот профит. Сепак, приходите на компанијата за оваа година се очекува благо да паднат, пренесува „Reuters“.

За 2024-та година, најголемиот светски под-добавувач на електроника има „релативно конзервативна и неутрална“ прогноза, вели претседателот на „Foxconn“, Јанг Лиу. Тој додава дека очекуваниот раст на пазарот од 5% „лесно би можел да биде засенет од геополитиката“.

Нето добивката на гигантот за периодот јули-септември достигна 43,1 милијарди нови тајвански долари (1,3 милијарди американски долари), надминувајќи ги прогнозите на аналитичарите за пад од 11 отсто. Резултатот беше постигнат и покрај падот на приходите од 12 отсто, што го одбележа втор квартал по ред на пад на овој показател.

Заработката од инвестиции во подружници, приходите од камати и девизните добивки се зголемија за четири пати во кварталот, соопшти компанијата.

Лиу додаде дека иако тајванската компанија очекувала нејзините приходи да продолжат да се намалуваат во текот на важниот празничен квартал, нејзините перформанси веројатно ќе бидат малку подобри од прогнозите.

„Влеговме во традиционалната сезона на жешки продажби во втората половина и нашите операции постепено ќе се подобруваат четвртина по квартал“, коментира тој понатаму.

„Apple“, кој ја лансираше својата нова серија „iPhone“ во септември, овој месец даде прогноза за приходите од продажба за празничниот квартал што не ги исполни очекувањата на Волстрит. Ова се должи на послабата побарувачка за „iPad“ и општо за уредите за носење.

„Foxconn“ рече дека очекува нејзините капитални трошоци во 2024-та година да достигнат 90 милијарди нови тајвански долари – во согласност со овогодинешните. Поголемиот дел од нив ќе одат за проширување на бизнисот во Кина.

Бизнисот со електрични возила на „Foxconn“ може да има корист од предизвиците како што се зголемената конкуренција и зголемените трошоци за работна сила во индустријата – фактори кои би можеле да ги поттикнат производителите на автомобили да го нарачаат производството, рече Лиу.

Финансискиот извештај беше објавен во услови на зголемен интерес на инвеститорите за даночната истрага што кинеските власти ја започнаа против компанијата.

Лиу коментира дека бизнисот на „Foxconn“ во Кина работи нормално и нема резултати од истрагата во оваа фаза.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП