14 јули, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Merck“ го купува производителот „Prometheus“ за 10,8 милијарди долари

„Merck“ го купува производителот „Prometheus“ за 10,8 милијарди долари

Американскиот фармацевтски концерн „Merck“ соопшти дека ќе ја купи „Prometheus Biosciences Inc.“ за 10,8 милијарди долари, со кои ќе влезе на профитабилниот пазар за лекување на имунолошки заболувања.

„Merck“ во неделата соопшти дека ќе го купи „Prometheus“ за 200 долари по акција, што е околу 75 отсто премија во однос на цената на акциите во петокот од 114,01 долари. Пазарната капитализација на „Prometheus“ изнесуваше 5,4 милијарди долари на затворањето на пазарот во петокот. Акциите на компанијата од почетокот на годината поскапеа за околу 4%.

Претходно во неделата, „Wall Street Journal“ објави дека „Merck“ е во доцна фаза на разговори со „Prometheus“ за купувањето.

„Договорот е планиран да се затвори во третиот квартал на 2023-та година“, велат од „Merck“.

Автоимуните лекови се едни од најпродаваните во индустријата и може да имаат високи цени, но компаниите бараат производи од следната генерација. Некои од најпродаваните лекови, како што е третманот за артритис „Humira“ на „AbbVie Inc“ неодамна почнаа да ја доживуваат својата прва конкуренција од поевтините верзии.

Неодамна, други фармацевтски концерни стекнаа производители на лекови за третман на автоимуни болести. Договорот „Amgen Inc“ за купувањето на „Horizon Therapeutics PLC“ за 27,8 милијарди долари во декември беше најголемото спојување во здравството во минатата година. Според аналитичарот Мајкл Ји од „Jefferies LLC“, глобалниот пазар за имунолошки производи се проценува на повеќе од 40 милијарди долари.

„Merck“, со седиште во Равеј, Њу Џерси, бара зделки за да додаде нови производи во своите понуди. Нејзиниот најпродаван производ, терапијата за рак „Keytruda“, се очекува да ја изгуби заштитата од патент подоцна во оваа деценија, што ќе доведе до потенцијално голем пад на приходите на „Merck“.

Продажбата на „Keytruda“ минатата година изнесуваше околу 21 милијарда долари од вкупно 59,3 милијарди долари на „Merck“. Се очекува дека патентот на лекот истекува во 2028-ма година.

„Prometheus“ од Сан Диего развива лекови за имунолошкиот систем и нема одобрени производи. Неговиот водечки лек е во развој за третман на имунолошки нарушувања, вклучително и улцеративен колитис и Кронова болест.

„Prometheus“ неодамна објави одделни позитивни резултати од привремените испитувања на неговиот лек за улцеративен колитис и Кронова болест, и рече дека ќе го премести лекот во доцна фаза на испитувања.

Продажбата на компанијата минатата година изнесуваше 6,8 милиони долари. Аналитичарите во „SVB Securities LLC“ предвидуваат дека во 2029-та година тие ќе пораснат на повеќе од 1,6 милијарди долари.

Извршниот директор на „Merck“, Роберт Дејвис, рече дека компанијата ќе биде активна во склучувањето зделки во оваа година.

„Оваа трансакција додава разновидност на нашето целокупно портфолио и е важен градежен блок бидејќи го зајакнуваме моторот на одржливите иновации што ќе го поттикнат нашиот раст во следната деценија“, рече тој за стекнувањето на „Prometheus“.

„Merck“, исто така, неодамна склучи договор за стекнување на биотехнолошката компанија за рак на крв „Imago BioSciences“ за 1,35 милијарди долари.

Фармацевтските компании бараат аквизиции бидејќи се соочуваат со опаѓање на приходите бидејќи најпродаваните производи ја губат патентната заштита. Здравствените компании, исто така, генерално се сметаат за во голема мера отпорни на рецесија, што донекаде ја изолира индустријата од загриженоста за економското забавување.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП