сабота, 30 септември 2023
ПочетнаКУЛТУРАОва било омиленото јадење на кралицата Елизабета: Овој сендвич од три состојки...

Ова било омиленото јадење на кралицата Елизабета: Овој сендвич од три состојки го јадела 91 година секој ден

Британската кралица Елизабета беше многу пребирлива кога станува збор за храната, па нејзиниот персонал мораше строго да се грижи за оброците.

Кога станува збор за нечија долговечност, повеќето луѓе се прашуваат која е тајната. Кралицата Елизабета доживеала 96 години, што е многу над просекот, а многумина се прашуваат што е одговорно за нејзиното добро здравје.

Покрај здравиот начин на живот што го водела кралицата, нејзиното здравје се должи и на храната што ја јадела.

Кралицата имала околу 20 готвачи кои работеле за неа и мени од кое го избирала своето дневно јадење. Мекгрејди, која бил личен готвач на кралицата Елизабета 15 години, вели дека имала поедноставни навики во исхраната отколку што може да очекувате.

Инаку, кралицата никогаш не открила кое е нејзиното омилено јадење, а причината е што каде и да оди да не биде единственото нешто и приготвуваат.

Кралицата не била голем сладокусец, но имала список на храна што особено ја сакала.

Сендвич од три состојки

Според поранешниот кралски готвач Дарен Мекгрејди, таа сакала секој ден да го јаде својот испробан “penny” сендвич, кој со години бил главен дел од нејзиното мени. Секој ден од својата петта година, што значи 91 година, кралицата Елизабета јаде ист сендвич.

Сендвичот е направен од само три состојки: леб, џем од јагоди и путер. И не каков било џем, туку домашен џем направен од шкотски јагоди од градините во нејзиниот замок Балморал.

Три омилени појадоци

Британската кралица сакала едноставни оброци за појадок, па често јадела пржени јајца, житарки со ладно млеко или чаден лосос.

Чајни колачиња

Пред јадење, кралицата обично го започнувала денот со едноставен појадок – чај и бисквити.

Чоколадна торта

Чоколадото беше една од омилените состојки на кралицата во десертите, а чоколадната торта често беше ѕвезда на кралските попладневни чаенки.

Риба

Кога кралицата вечерела сама, сакала да јаде риба со зеленчук и салата. Според изворите, Елизабет не сакала тестенини, компири и ориз, а рибата со зеленчук била совршен оброк за неа.

Манго

Кралицата Елизабета навистина уживала во ова тропско овошје и никогаш не било дозволено да се случи да го нема ова овошје во кујната. Дури, тврди нејзиниот поранешен готвач, таа секогаш барала да се знае статусот на манго – колку останале и дали треба да се нарача нова рунда.

Сендвичи со чај

Традиционално во Велика Британија, попладневниот чај се служи со мали закуски, солени и слатки. Тие често се слатки – брзи слатки полни со џем и слатка павлака, а солените закуски се секогаш сендвичи со разни додатоци. Станува збор за прецизно направени мини-сендвичи со крем сирење, чаден лосос, краставици, најфини шунки, меки сирења, смокви и слични комбинации.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП