недела, 2 октомври 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕСо помош на овој рецепт ќе ги намалите посетите кај докторот

Со помош на овој рецепт ќе ги намалите посетите кај докторот

Се повеќе доктори јавно истакнуваат дека комбинацијата од мед, ѓумбир и лимон е толку лековита и дека толку го зголемува имунитетот, така што покрај оваа домашна смеса никогаш нема да ви бидат потребни лековите за настинка и грип, но и за некои други болести.

Состојки: 2 лимони, 1 среден корен од ѓумбир, 500 гр домашен мед

Подготовка: Лимонот измијте го убаво и исцекајте го на кругчиња. Ѓумбирот олупете го и исецкајте го на кришки, па се ставете во чиста стаклена тегла од 1 литар. Овие намирници полијте ги со медот, но не до крајот на теглата. Оставете ја да отстои еден ден (лимонот и ѓумбирот ќе пуштат сок).

Затворете ја теглата и ставете ја во фрижидер да стои 1-2 месеци. Кога смесата ќе стане како желатин, разблажете ја со малку зовриена па малку оладена вода (по желба).

Дневната доза за возрасни е 2 лажици дневно, а за деца 1-2 лажички. Оваа смеса можете да ја додавате и во чај.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП