Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.00 -2.69%    KMB 7,014.77 -0.85%    MPT 69,998.51 2.6%    STIL 74.00 -2.57%    TTK 1,350.00 0%    

Умерено консумирање на пиво придонесува за спречување на некои болести

Време: 09:25

Датум: август 13, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Речиси од самите почетоци пивото се смета за пијалок, лек, храна и средство кое опушта. Овој древен пијалок преживеа до денеска со својот изворен, природен облик и со право по чајот е најраспространет пијалок на светот. Благото опуштање и смирувачкиот ефект од алкохолот од пивото позитивно влијаат на нивото на стресот и болестите, а тоа сега и научно е докажано!

За производство на пиво се користат четири природни состојки, вода, слад, хмељ и квасец, што е во склад со Законот за чистотата на пивото кој потекнува од далечната 1516-та година. Според тој Закон, за производство на пиво може да се користи само слад, хмељ и вода, а подоцна оваа листа е дополнета со пивски квасец, за кој претходно не се знаело.

Во последните 30 години научниците говорат во прилог на тоа дека умерената конзумација на алкохолни пијалоци ја намалуваат стапката на смртност, особено кога станува збор за кардиоваскуларните болести. Со откривање на бројни супстанци кои природно се наоѓаат во пивото, и овој омилен пијалок се најде во центарот на интерес на бројни научници. Низ студијата е покажано дека умерената конзумација на пиво може да допринесе до превенција од остеопороза, дијабетис тип 2, кардиоваскуларни болести и когнитивните слабеења во староста.

Не треба да се занемари ни опуштањето од влијанието на алкохолот и хмељот, како постепеното намалување на стресот, што игра важна улога во развојот на болестите на денешницата кои се поврзани со животот. Новите откритија за влијанието на пивото во животниот век ги објавија и научници од Израел. Во студијата на квасецот докажаа дека мали количини на пиво може да влијаат поволно на теломерите.

Теломерите се составен дел од хромозомите (гените) чија низа се рефлектира на траењето на животниот век. Ова знаење е уште еден дел од сложувалката за позитивните ефекти од умереното конзумирање на пиво забележени на ниво на популацијата, како и во студиите со животни и „in vitro“ студии. Молекулите со потекло од пивото се препознаени како материи за поволни ефекти на здравјето, а тоа се антиоксидансите, минералите, витамините, влакната, полифеноли, фитоестрогени и алкохол.

Сите овие супстанции синергетски потпомагаат во корисните и добро познатите ефекти на малата доза на алкохол. Тој има корисен физиолошки ефект на телесните ткива и функции, а ефектот се темели на благо опуштање и смирувачки ефект, кој влијае на нивото на стрес, а со тоа ги намалува болестите кои можат да се предизвикаат од стресот. Уште еднаш треба да се предупреди дека сите овие позитивни страни се манифестираат при умерена конзумација кај здравите луѓе, што изнесува 3 – 6 dl пиво за мажите и до 3 dl дневно за жените.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Овој напиток има мноштво благодети за здравјето, но покрај тоа помага и за одржување на посакуваната телесна тежина и одлично делува на кожата. Семето од…

 • Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Еве што се лекува оваа комбинација… Болно грло Ослободете се од болката во грлото така што во чаша топла вода ќе помешате една лажица сок…

 • Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Овој природен препарат благотворно влијае на целиот организам, а многу едноставно се подготвува… Овој лек го одржува оптималното здравјето на целиот организам – ги чисти…

 • Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Доколку страдате од вишок масти, тогаш овој рецепт е одличен за вас… Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостатокот на физичка активност зголемените…

 • Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Светот на вкусови на Витаминка е збогатен со уште еден нов производ. Новата Цевитана експлодира со цитрусен вкус кој е зачинет со ѓумбир, влевајќи свежина…

 • Што да се јаде по 40-тата година и да се слабее?

  Што да се јаде по 40-тата година и да се слабее?

  Четириесет годишната возраст е една од најважните граници во животот кога процесите во телото се менуваат, па затоа се препорачуваат неколку совети за намалување на килограмите. Доколку…

 • Чудо од сок: За пет дена три килограми помалку

  Чудо од сок: За пет дена три килограми помалку

  Овој сок помага при согорувањето на калории и го храни вашето тело со витамини и минерали. Освен тоа, магдоносот го подобрува варењето и исфрлувањето на…

 • Една голтка дневно прави чуда за вашиот црн дроб

  Една голтка дневно прави чуда за вашиот црн дроб

  Црниот дроб е исклучително важен орган бидејќи го презема производството на протеини во крвта, и учествува во процесот на нејзиното обновување. Освен тоа, помага во…

 • Спас за секој пушач: Природен еликсир за чистење на белите дробови

  Спас за секој пушач: Природен еликсир за чистење на белите дробови

  Ако сте пушач повеќе од пет години, сигурно чувствувате последици од оваа нездрава навика. Бронхитисот, како и пушачката кашлица е сигурно нешто со што се…

 • Трајно отстранете ја болката во `рбетот, грбот и нозете

  Трајно отстранете ја болката во `рбетот, грбот и нозете

  Имате болки во `рбетот, грбот, па дури и во нозете, кои претежно доаѓаат од премногу седење или од голем физички напор? Престанете да се грижите,…