Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

KMB 7,038.63 -0.51%    MPT 69,998.51 2.6%    

Не се среќните лото броеви, но ќе ви донесат здравје и среќа

Време: 09:44

Датум: август 10, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Забрзаното темпо на живеење и постојаното брзање никако не му одговараат на нашиот организам. Еве неколку броеви кои мора да ги знаете за да бидете здрави и посреќни во животот…

25

Дваесет и пет грама шеќер е дозволениот број на грамови за внес на оваа намирница. Можеби вам не ви делува многу, но тоа се всушност шест мали лажички шеќер. Сепак проблемот е кај другите производи кои содржат големо количество на шеќер, од кои особенa предност имаат газираните пијалоци со дури 40 грама по лименка.

4

Ова е бројот на месеци колку што би требало да ја користите истата четкичка за заби. Се повеќе од оваа бројка е нехигиенски и ја намалува самата делотворност на четкичката, односно моќта на чистење.

150

Овој број се однесува на минутите кои би требало да ги минете во вeжбање, односно некоја физичка активност. Ако овој број ви изгледа голем, само сетете се колку трае еден просечен филм или колку часови во просек минувате во седечка или лежечка положба.

1

Според препораката на фондацијата за борба против рак на кожата, барем еднаш во месецот треба да ја прегледате вашата кожа и да проверите дали имате некоја невообичаена дамка или младеж.

35

Во овие години треба да започнете со редовни лекарски контроли. Барем еднаш годишно посетете го гинекологот, проверете ги градите и направете анализа на крвта, но исто така треба да започнете и со редовна контрола на нивото на хормоните на тироидната жлезда.

Можеби овие броеви нема да ви донесат добивка во игрите на среќа, но тие секако ќе ве направат поздрави, а со само тоа и многу посреќни.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Овој напиток има мноштво благодети за здравјето, но покрај тоа помага и за одржување на посакуваната телесна тежина и одлично делува на кожата. Семето од…

 • Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Еве што се лекува оваа комбинација… Болно грло Ослободете се од болката во грлото така што во чаша топла вода ќе помешате една лажица сок…

 • Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Овој природен препарат благотворно влијае на целиот организам, а многу едноставно се подготвува… Овој лек го одржува оптималното здравјето на целиот организам – ги чисти…

 • Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Доколку страдате од вишок масти, тогаш овој рецепт е одличен за вас… Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостатокот на физичка активност зголемените…

 • Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Светот на вкусови на Витаминка е збогатен со уште еден нов производ. Новата Цевитана експлодира со цитрусен вкус кој е зачинет со ѓумбир, влевајќи свежина…

 • Што да се јаде по 40-тата година и да се слабее?

  Што да се јаде по 40-тата година и да се слабее?

  Четириесет годишната возраст е една од најважните граници во животот кога процесите во телото се менуваат, па затоа се препорачуваат неколку совети за намалување на килограмите. Доколку…

 • Чудо од сок: За пет дена три килограми помалку

  Чудо од сок: За пет дена три килограми помалку

  Овој сок помага при согорувањето на калории и го храни вашето тело со витамини и минерали. Освен тоа, магдоносот го подобрува варењето и исфрлувањето на…

 • Една голтка дневно прави чуда за вашиот црн дроб

  Една голтка дневно прави чуда за вашиот црн дроб

  Црниот дроб е исклучително важен орган бидејќи го презема производството на протеини во крвта, и учествува во процесот на нејзиното обновување. Освен тоа, помага во…

 • Спас за секој пушач: Природен еликсир за чистење на белите дробови

  Спас за секој пушач: Природен еликсир за чистење на белите дробови

  Ако сте пушач повеќе од пет години, сигурно чувствувате последици од оваа нездрава навика. Бронхитисот, како и пушачката кашлица е сигурно нешто со што се…

 • Трајно отстранете ја болката во `рбетот, грбот и нозете

  Трајно отстранете ја болката во `рбетот, грбот и нозете

  Имате болки во `рбетот, грбот, па дури и во нозете, кои претежно доаѓаат од премногу седење или од голем физички напор? Престанете да се грижите,…