Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

„Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

Време: 12:22

Датум: август 8, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

„Goldman Sachs“ ги зголеми своите резерви за уште 2,01 милијарди долари, откако постигна договор со малезиските власти во врска со истрагите за улогата на банката во шемата за земање средства со малезискиот суверен фонд „1MDB“.

Сепак, дополнителните резерви ја намалија претходно најавената добивка за вториот квартал за 85%, соопшти банката. „Goldman Sachs“ предупреди минатиот месец дека решавањето на проблемот со Куала Лумпур „значително ќе ги зголеми“ 945-те милиони долари што веќе ги издвои во текот на изминатиот квартал.

Дополнителниот износ го брише изненадувачкиот скок на добивката на доверителот предизвикан од активното тргување со акции. Сепак, мерката е чекор напред во казнување на најлошиот скандал за банката од финансиската криза. Паралелно, „Goldman Sachs“ е во преговори со Министерството за правда на САД во врска со „1MDB“ и може овој месец да се постигне договор.

Договорот со Малезија вклучува исплата од 2,5 милијарди долари, како и гаранции дека Куала Лумпур ќе добие најмалку уште 1,4 милијарди долари во средства од „1MDB“ конфискувани од разни власти ширум светот. Од „Goldman Sachs“ велат дека не постои „значителен ризик“ во обезбедувањето на гаранциите.

Аналитичарот Стивен Чубак од „Wolfe Research“ проценува дека банката досега издвоила повеќе од 3 милијарди долари за решавање на тужби. Со последната одредба, вкупната сума ќе достигне 5 милијарди долари.

Нето-добивката на „Goldman Sachs“ за вториот квартал падна на 373 милиони американски долари – најниска од 2017-та година. Акциите на банката паднаа за 0,6% при раното тргување во Њујорк. Тие избришаa 11% од својата вредност од почетокот на годинава до четвртокот.

Истрагата против банката се фокусира на нејзината работа да собере 6,5 милијарди долари во 2012-та и 2013-та година за фондот, од кои голем дел веќе биле земени од луѓе поврзани со поранешниот малезиски премиер.

Инвестициското банкарско одделение на „Goldman Sachs“, тогаш предводено од сегашниот извршен директор Дејвид Соломон, собра невообичаено високи 600 милиони долари од продажба на обврзници.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Основачот на „Spotify“ ќе инвестира 1 милијарда евра во европски стартапи

  Основачот на „Spotify“ ќе инвестира 1 милијарда евра во европски стартапи

  Извршниот директор на шведската музичка платформа „Spotify“, Даниел Ек објави дека ќе искористи 1 милијарда евра од неговите лични средства за да инвестира во европски…

 • НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  Оваа година, по девети пат, НЛБ Банка го организира НЛБ Месецот на штедење на тема: „Ги истражуваме убавините на нашата земја со Тиби и Штуки!”.…

 • Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Француската енергетска групација „Total SE“ ќе престане да рафинира нафта во регионот на Париз и ќе инвестира над 500 милиони евра до 2024-та година, заменувајќи…

 • 7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  Со најавата за отворање на A1 Drive-in киното на 29 септември со повеќекратниот оскаровец „Паразит“ (Parasite, 2019), A1 Македонија го објави и целосниот репертоар на…

 • Eдна од најголемите австралиски банки заработи рекордна глоба

  Eдна од најголемите австралиски банки заработи рекордна глоба

  „Westpac“, една од најголемите австралиски банки, се согласи да плати рекордна казна од скоро една милијарда долари за систематско дозволување на перење пари. Компанијата денес…

 • Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

  Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

  Вчера, официјално завршија активностите околу уредувањето на зелениот корнер, на десната страна од популарната „коцка“ во средината на ТЦ Лептокарија. Уредувањето на овој јавен простор…

 • Две кампањи на Њу момент во финалето на фестивалот за маркетинг „БалКанс“

  Две кампањи на Њу момент во финалето на фестивалот за маркетинг „БалКанс“

  Две кампањи на маркетинг-агенцијата Њу Момент, Њу идеас компани – Скопје, „Кога пчелите ќе стивнат“ и герила-акцијата „Ослободување на дрвјата“ продуцирани и реализирани во изминатава…

 • ИутеКредит е првата естонска компанија која се најде во Генералниот Стандард на Франкфуртската Берза

  ИутеКредит е првата естонска компанија која се најде во Генералниот Стандард на Франкфуртската Берза

  ИутеКредит Европа, водечка европска компанија за лични финансии, по унапредувањето на својата позиција на Регулираниот Пазар, е првата компанија од Естонија која влегува во Генералниот…

 • Девет светски познати ресторани поднесоа барање за банкрот

  Девет светски познати ресторани поднесоа барање за банкрот

  Ова е тешка година за ресторанската индустрија и љубителите на храна. Малопродажната апокалипса е во полн ек, па дури и најомилените ланци на ресторани во…

 • „Тесла“ и „Мерцедес“ ја тужеа американската влада поради царина на увезените делови од Кина

  „Тесла“ и „Мерцедес“ ја тужеа американската влада поради царина на увезените делови од Кина

  Водечките производители на автомобили, вклучително и „Мерцедес-Бенз“ и „Тесла“, поднесоа тужба против владата во Вашингтон во врска со царините за увоз на делови од Кина.…