четврток, 8 декември 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕКолку е здрав јаболковиот оцет

Колку е здрав јаболковиот оцет

Јаболковиот оцет е богат со многу витамини и минерали, односно А, Б, Ц, флуор, фосфор, калциум, магнезиум, натриум и железо и содржи 13 есенцијални аминокиселини и ензими.

Јаболкото како главна состојќа има многу високи нутритивни својства, содржи бројни витамини и минерали меѓу кои можеби највредниот е пектин – диететско влакно растворливо во вода кое има способност за врзување на водата во гастроинтестиналниот тракт и на тој начин придонесува за чувството на исполнетост и ситост.

Освен како прилог во салатите јаболковиот оцет може да се користи и на многу други начини. Разреден со вода или нанесен директно на кожата, јаболковиот оцет е навистина еднакво вреден на злато.

Ова се придобивките од јаболковиот оцет:

– помага при грип

– помага при решавање на камен во бубрезите

– ја регулира pH вредноста во организмот

– помага при мачнина

– помага при алергии

– го намалува нивото на гликоза во крвта и делотворен е кај лицата со дијабетес

– ја ублажува мигрената и воспалението на мускулите

– делува анти-воспалително и помага при артритис

– помага при инфекција на дишните патишта и воспалените синуси

– го намалува крвниот притисок

– го намалува нивото на холестерол и помага при слабеењето

– многу е ефикасен во борбата против првут и иритација на скалпот

– ги решава проблемите со габички на вашите нокти

–  ја смирува кожата оштетена од убод од инсект

– ги суши вирусните брадавици

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП