Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,330.78 0.07%    GRNT 950.00 -1.33%    KMB 6,199.77 -0.05%    KVAS 15,520.00 -3%    MPT 64,302.72 -0.98%    RMDEN12 99.50 0%    RZLE 15.00 25%    SKOV 20.00 0%    ZILU 167.00 -14.36%    ZPOG 1,800.00 0%    

Растот на приходите на „Huawei“ забавува под притисок на САД

Време: 16:01

Датум: јули 14, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Кинескиот технолошки гигант „Huawei Technologies“ објави раст на приходите од 13,1% во првата половина од годинава, покажувајќи послаб раст, додека американските власти продолжуваат да вршат притисок врз добавувачите и клиентите на компанијата, пренесува „Reuters“.

Во првото полугодие, приходите се зголемија за 11,4% на 454 милијарди јуани (64,90 милијарди долари) од 401,3 милијарди јуани пред 12 месеци. Сепак, растот е помал од оној од 23,2% во првата половина на 2019-та година. Од „Huawei“ велат дека нето-профитната маржа е 9,2% во однос на 8,7% во првата половина на минатата календарска година.

Кинеската компанија го објави својот извештај еден ден пред британските власти да објават дали ќе му забранат на „Huawei“ да учествува во изградбата на телекомуникациските мрежи во земјата.

Растот на приходите од продажба на „Huawei“ беше постигнат и покрај притисокот на американските власти врз неговите добавувачи и клиенти повеќе од една година. Компанијата продава „5G“ мрежна опрема на телекомуникациските компании, како и паметни телефони и лаптопи на потрошувачите.

Во мај минатата година, американската влада ја стави „Huawei“ на „црната листа“, ограничувајќи ја продажбата на стоки изработени во САД, како што се чиповите. „Huawei“ има акумулирано акции и продолжи да дизајнира чипови што се произведени од „Тaiwan Semiconductor Manufacturing“ и други.

„Huawei“ вети дека ќе продолжи да ги исполнува своите обврски кон клиентите и добавувачите за да преживее, да продолжи да работи и да придонесува за глобалната дигитална економија и технолошкиот развој, без оглед со какви идни предизвици може да се соочи“, се вели во денешното соопштение на компанијата.

Во мај, американските власти воведоа нови правила насочени кон ограничување на можноста на „Huawei“ да се снабдува со чипови, што е клучно за нејзините напори во продажбата на „5G“ мрежна опрема.

Резултатите од првата половина од годината покажуваат побрз раст од податоците за првиот квартал, објавени во април. Приходите потоа се зголемија за 1% на 182,2 милијарди јуани, што е за 39% повеќе од претходната година. Нето маржата се намалила на 7,4% од 8% од пред една година.

„Huawei“ не објави колку паметни телефони има продадено во првото полугодие. „IDC“ објави дека „Huawei“ е вториот најголем производител на паметни телефони во првиот квартал од 2020-та година, со удел на пазарот од 17,8%, по „Samsung Electronics“, но пред „Apple“, кој е трет.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бафет откупи акции на „Berkshire“ за рекордни 5,1 милијарди долари

  Бафет откупи акции на „Berkshire“ за рекордни 5,1 милијарди долари

  „Berkshire Hathaway“ објави дека купила рекорден број на сопствени акции во второто тримесечје, откако пандемијата на коронавирусот се одрази на конгломератот на Ворен Бафет, објави…

 • „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ги зголеми своите резерви за уште 2,01 милијарди долари, откако постигна договор со малезиските власти во врска со истрагите за улогата на банката…

 • „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ привлече повеќе месечни претплатници отколку што се очекуваше во вториот квартал и најави дека е пред својот конкурент „АТ&Т“, а со тоа стана втор…

 • Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Друштвото во првите шест месеци од 2020 година од својата основна дејност- хотелски и ресторански услуги  како и од други споредни дејности оствари  негативен финансиски…

 • НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка АД Скопје за периодот јануари-јуни 2020 година оствари нето добивка во износ од 705.377 илјади МКД, што претставува намалување за 26,8% во однос…

 • „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  Американската хотелска групација „Hilton“ предупреди дека има „долг пат“ да се опорави, откако ги објави еден од најлошите квартали во историјата, бидејќи пандемијата ја турна…

 • „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  Некогаш најголемата авиокомпанија по приходи во Европа, „Deutsche Lufthansa AG“ предупреди дека присилните отпуштања во Германија се повеќе од веројатни поради бавниот напредок на преговорите…

 • Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Нови функционалности: продолжување договор и промена на тарифен модел Промотивна понуда само преку Telekom МК: 2.000 денари дополнителен попуст за смартфон со продолжување договор и…

 • Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг достигна 100 милијарди долари, откако социјалната мрежа започна со нова услуга на куси видеа, пренесе Би-би-си. Компанијата пред…

 • ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  Насочени кон комплетна дигитализација на финасиските услуги и константно изнаоѓање на иновативни решенија кои ќе го поедностават начинот на купување онлајн, ИутеКредит Македонија во партнерство…