Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    

Како правилно да ја наместите столицата за да не ви страда ‘рбетот додека седите

Време: 16:40

Датум: февруари 20, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Дури и користењето на скапа столица која држи идеална положба на тело во текот на подолг период, не значи дека нема да чувствувате болка во грбот. Проблемите со ‘рбетниот столб кои настануваат по долго седење може да доведат до сериозни состојби чие лечење подразбира подолго отсуство од работа. Сепак, постојат некои корисни навики кои спречуваат болка во коските и мускулите поради долгото седење.

Прво и основно правило е избегнување подолги интервали во седечка положба. Дури и ако во случај менаџментот на компанијата обезбеди удобни столчиња, предолгото седење е сигурен пат до болести.

Експертите советуваат да станувате секој час и да правите паузи кои траат до пет минути. Ако е неопходно да имате важен деловен состанок, најдобро е да го направите во движење. Наместо вообичаена комуникација на имеил и пораки, усниот разговор има многу посилни ефекти на работа, но и на здравјето на вработените.

Луѓето кои работат од дома честопати немаат соодветен канцелариски мебел за извршување на работата од осум до 10 часа дневно. Многумина вршат работни задачи користејќи кујнски столици. Долгото седење во такви услови е уште поопасно за ‘рбетот и мускулите. Работата на фотелја или кауч е често примамлива, но таквата позиција на телото на подолг период е уште поопасна за ‘рбетот.

Пред да користите нова столица, треба да разберете како функционира. За држењето да биде правилно, неопходно е поголемата површина на телото да биде во контакт со столицата.

Правилното седење подразбира грбниот потпирач да биде прицврстен на ‘рбетот. Кога поставувате висина, неопходно е нозете цврсто да се потпираат на подот. Ако лесно ги ставате рацете под бутовите, тогаш столчето е поставено премногу ниско. Кога не можете да достигнете со рацете под бутовите, столот мора да се спушти, пишува Guardian.

Рацете се одмараат на специјални потпирачи кои се користат при станување.

Човечките мускули прилично брзо се уморуваат, па затоа честото станување е единствениот начин природно да се опуштите и одморите. Движењето е основен предуслов за одржување на здравјето на организмот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Лековито какао – Еве зошто чаша дневно од овој пијалок е важна за имунитет!

  Лековито какао – Еве зошто чаша дневно од овој пијалок е важна за имунитет!

  Не станува збор само за вкусен пијалок, туку и лек кој би требало да се зема секој ден. Поради богатството на флавоноиди, какаото поволно влијае на…

 • Викенд хороскоп 28-29.03.2020

  Викенд хороскоп 28-29.03.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Подготвени сте да започнете некоја нова работа која одамна ви е предизвик. Во љубовта ве очекува некоја промена на подобро,…

 • Знаете ли дека од кората на јаболките можете да направите совршен природен јаболков оцет?

  Знаете ли дека од кората на јаболките можете да направите совршен природен јаболков оцет?

  Ако не јадете јаболки често, па нема многу остатоци, тогаш собирајте ги во замрзнувач додека не добиете доволна количина за правење оцет. Кората и сите…

 • Ако поради изолацијата имате проблем со несоница, испробајте го овој едноставен и ефикасен трик

  Ако поради изолацијата имате проблем со несоница, испробајте го овој едноставен и ефикасен трик

  Ова е тежок период за повеќето луѓе, и сосема е можно од вечер на вечер да имате проблеми со несоница… Не се заморувате, мозокот ви…

 • Како и кога да се пере облеката за да се избегне можна инфекција со коронавирус?

  Како и кога да се пере облеката за да се избегне можна инфекција со коронавирус?

  За жал, има малку информации за однесувањето на вирусот кога станува збор за контакт со нашата облека, на пример, ако некој кашла близу до вас…

 • Сите лековити дејства: Еве зошто би требало да вклучите коприва во исхраната

  Сите лековити дејства: Еве зошто би требало да вклучите коприва во исхраната

  Свежи и млади коприви веќе можат да се најдат во природата. За лековити цели се користат и листот и коренот. Билката нежно се чисти од…

 • Техника за дишење која брзо ќе ве смири во стресни ситуации

  Техника за дишење која брзо ќе ве смири во стресни ситуации

  Во стресни ситуации лесно може да не фати паника. Тоа неконтролирано чувство на страв го пратат и разни физички симптоми како што се брзо чукање…

 • Како сапунот го убива коронавирусот?

  Како сапунот го убива коронавирусот?

  Обичен стар сапун и вода апсолутно го уништуваат коронавирусот. Милион пати е кажано истото: Најдобар начин да спречите ширење на коронавирус е миење на рацете.…

 • Овие три работи моментално ќе го зајакнат имунитетот! Внесете ги и зачувајте го своето здравје!

  Овие три работи моментално ќе го зајакнат имунитетот! Внесете ги и зачувајте го своето здравје!

  Со корекција на исхрaната и зголем внес на здрави хранливи материи го зајакнувате својот одбранбен механизам од напад на вируси и бактерии. За подигнување на…

 • Рацете ги дезинфицираме, а дали ги чистите вашите мобилни телефони, легло на зарази?

  Рацете ги дезинфицираме, а дали ги чистите вашите мобилни телефони, легло на зарази?

  Сите знаеме што овие денови задолжително треба да правиме – често да ги миеме рацете, да ги дезинфицираме местата кои често ги допираме и никако…