Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,298.51 0.02%    FERS 74,000.00 1.36%    GRNT 1,034.77 0.65%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,279.63 -0.19%    MKSD 193.00 0.52%    MPT 76,500.00 0.08%    OKTA 4,700.00 2.17%    RZUS 75.00 -9.64%    SBT 2,590.73 3.49%    STB 1,180.00 0.09%    STIL 92.00 0.19%    TEL 310.00 0%    TNB 16,550.00 -0.18%    TTK 1,530.62 0.7%    UNI 2,390.00 1.27%    ZILU 150.00 8.7%    ZPKO 1,470.00 0%    

Хедонист на годината во Македонија е Габриел Стибел

Време: 14:06

Датум: ноември 18, 2019

Категорија: КАРИЕРА

За прв пат оваа награда ќе се најде на овогодинешниот избор на Мажи на годината 2019

Оваа година изборот на Мажи на годината ќе се одржи во Double Tree by Hilton Skopje на 27.11.2019 (Среда). На овогодинешното издание на Мажи на годината покрај досегашните 10 награди ќе има и три нови награди Менаџер на годината до 40 години, Маж на годината во избор на организаторите, како и Хедонист на годината.

Оваа награда Хедонист на годината е симбол на мажите кои знаат да уживаат во добра храна, добар лајфстајл, добра пура, вино, љубители се на фини нешта. Токму затоа оваа награда оваа година ќе ја доделиме на Габриел Стибел, кој е навистина репрезент на хедонизмот. Автор и водител на емисијата Гарден Клуб Градини која се емитува на ТВ Телма веке 9 сезона, сопственик на компанија која изработува фонтани и уредува градини, меѓународен кинолошки судија, колекционер на часовници, и пасиониран уживател и колекционер на пури кој е и организатор на Пура Култура.

Човекот има стил и негува начин на живот што со сигурност го става во категоријата Хедонист на самиот пиедестал. Според него оваа награда претставува вистинско изненадување и е горд што успеал да влијае на промоција на квалитетни и убави нешта.

“Среќен сум и навистина изненаден што организаторите на овој Friday.mk ме одбраа токму мене за оваа награда. Искрено едвај чекам на 27 ноември да ја подигнам пред целата публика. Хедонизмот е цела филозофија, многу луѓе не ја разбираат суштината на хедонизмот па некои од нив мислат дека хедонизмот е порок па дури дека е и негативна појава. Хедонизмот честопати е поврзан со луксуз, што не мора да значи дека е така, хедонизмот е состојба на духот, можеш да станеш рано наутро и да уживаш во изгрејсонце пиејќи кафе радувајки се на новиот ден, и тоа е хедонизам. Хедонист си ако знаеш да уживаш во убавите нешта без да пречиш на некого и притоа поради тоа никој да не страда поради твоето уживање. Затоа уште една големо благодарам до организаторите што ја препознаа во мене оваа награда која за прв пат ќе се додели на изборот на Мажи на годината 2019” – изјави Габриел Стибел, добитник на наградата Хедонист на годината.

Оваа година како  новитет е и уште една работа а тоа е дека овој настан за прв пат ќе биде снимен од страна на ТВ 24 кои ги имаат правата за целосно емитување на настанот. Покрај наградата Хедонист на годината оваа година ќе бираат и уште Маж на годината според социјални медиуми, Маж странец на годината, Менаџер на годината, Млад менаџер на годината, Маж менаџер на годината до 40 години, Маж со најголем придонес во спортот, Маж со најголем придонес во општеството, Маж со најголем придонес во културата, Маж со трајни вредности, Маж со стил, Маж на годината според организаторите и главната категорија Маж на годината за 2019

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Топ 10 најбарани работни места

  Топ 10 најбарани работни места

  Излезе годишната листа коа традиционално ја објавува LinkedIn, “Emerging Jobs”, а станува збор за работни места кои биле најбарани. Овој пат направијалиста на вработувања од…

 • Како најбогатиот човек во светот го изгради Amazon?

  Како најбогатиот човек во светот го изгради Amazon?

  Џефри Престон Безос е еден од најбогатите луѓе во светот, претприемач во светот на технологијата и трговијата на мало, експерт за компјутерски науки, филантроп и…

 • Совети за земање на кеш кредити: Земете износ онолку колку што ви е потребен и не се задолжувајте на максимален рок

  Совети за земање на кеш кредити: Земете износ онолку колку што ви е потребен и не се задолжувајте на максимален рок

  Купување на нов автомобил, трошоци за ново патување или ненадејни трошоци – банките на сите граѓани им нудат решение во облик на готовински кеш-кредити, достапни…

 • Што по отказот: Како до нова работа

  Што по отказот: Како до нова работа

  Губењето на работата може озбилно да ја затресе самодовербата, но не треба да ве обесхрабри во потрагата по нова работа. Неколку практични совети можат да…

 • Ако не можете ништо да промените…

  Ако не можете ништо да промените…

  Навистина, што да направите кога не можете да промените нешто што не ви се допаѓа? Дали ви е позната ситуацијата кога малку или повеќе добронамерни…

 • Кои се главните карактеристики на најпродуктивните работници?

  Кои се главните карактеристики на најпродуктивните работници?

  Повисоката продуктивност на работното место или на приватен план е нешто за што многумина од нас се стремат. Истражувањето спроведено од консултантска фирма за развој…

 • Како технологијата го промени начинот на водење бизнис

  Како технологијата го промени начинот на водење бизнис

  Во денешно време технологијата е секојдневие и никој не може да си го замисли животот без неа, иако до пред само дваесетина години сме немале…

 • Три работи кои морате да ги знаете за да “растурите” на интервју за работа

  Три работи кои морате да ги знаете за да “растурите” на интервју за работа

  „Како беше на интервјуто за работа?“ “Феноменално!” Ова звучи како мит, зарем не? Еве што треба да направите, според научниците. Мора „длабоко да погледнете“ во…

 • Топ 15 занимања кои ќе бидат барани кога ќе дојде следната криза

  Топ 15 занимања кои ќе бидат барани кога ќе дојде следната криза

  Новата економска криза е тука, најавуваат бројни економски аналитичари, а тоа е закана за работниците ширум светот. За време на „големата рецесија“, само во САД…

 • Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

  Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

  Од безопасни гласини до олеснување – секој озборува понекогаш. Но, сите би рекле дека не одобруваат разговори за отсутните, дека не е убаво. Сепак, психолозите…