Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,076.22 0.34%    AMEH 500.00 -18.7%    CKB 700.00 0%    FERS 80,000.75 0.76%    GRNT 920.00 0.48%    KJUBI 1,598.00 1.01%    KMB 5,495.20 0.32%    MKSD 227.00 2.76%    MPT 62,570.49 1.05%    MTUR 5,450.00 0%    OKTA 5,132.00 -2.99%    PKB 10,000.00 -15.54%    POPK 24.00 -4%    RZIN 101.00 0%    RZLE 19.00 0%    RZLV 82.00 0%    SBT 2,358.00 2.97%    STB 1,011.09 0.98%    STIL 120.23 1.68%    TEL 310.12 0.45%    TETE 2,477.00 3.17%    TKVS 5,369.69 1.31%    TNB 17,155.48 0.36%    TTK 1,302.00 -0.89%    

Како да се мотивирате себе си за да почнете со вежбање

Време: 12:58

Датум: мај 15, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

На сите им недостасува мотивација кога е вежбањето во прашање, а ние ви донесуваме неколку совети како успешно да го решите.

Кога зборуваме за вежбање, секој од нас го чека оној клучен ден во кој целосно ќе свртите новата животна страница. Така секогаш го чекаме оној клучниот понеделник или први од месецот за да во вашиот распоред рангирате активности кои се многу потребни за телото, но покрај цврстата одлука, тренингот и организираната исхрана, без мотивација многу е тешко да се постигнат саканите резултати.

Дека фитнес начинот на живот не е мед и млеко знае секој кој барем кратко зачекорил во него. Толку многу работи е потребно да се променат во досегашните навики, голем дел од вас многу брзо дигаат раце од се, но во таквите случаи мотивацијата е таа која на тој пат, ќе ве задржи и потсети зошто сте зачекориле во неа. Она што е важно е да се освестите, без разлика дали планирате да започнете со промена на нездравиот начин на живот или едноставно сте уморни од истиот, и дека овој пат не е лесен, и носи премногу пречки кои секојдневно морате да ги надминете. Честа “грешка” на сите нас е малку екстремното однесување со кое го започнувате вашето фитнес патување. Претераните тренинзи и исфрлање на сето она што го сакате од вашето мени многу брзо ќе ве умори и ќе ве доведе едноставно да дигнете раце од сè, што е сосема логично бидејќи таквиот живот и не звучи многу посакуван.

Важно е да пронајдете рамнотежа која ќе одговара на вас и вашиот распоред, па дури и ако станува збор за тренинзи еднаш неделно или за замена на омилената чоколада со јаболко. Секоја позитивна промена која сте ја направиле треба да ја поддржите и да се чувствувате задоволни поради неа, а не размислувајќи за тоа што би можеле повеќе и подобро бидејќи таквиот деструктивен пристап само ќе ја намали вашата мотивација да продолжите со промените. Што е уште поважно е да престанете да се оправдувате на другите зошто нешто сакате да работите. Чест е случајот околината да биде демотивирана кога се во прашање таквите позитивни промени, па секогаш сетете се дека на тој пат сте тргнале поради себе си и пред се поради вашето здравје. Исто така одличен начин кој секогаш ве мотивира е бележење на постигнатите резултати. Тоа можете да го направите со запишување на одредени цели кои периодично ги исполнувате или пак ги забележувате постигнатите промени со фотографија. Така секогаш ќе можете да се потсетите колку сте стигнале и сепак не е вредно откажувањето!

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали сте интолерантни на лактоза? Алпско и Synlab ви помагаат за живот без тегоби!

  Дали сте интолерантни на лактоза? Алпско и Synlab ви помагаат за живот без тегоби!

  Во последно време сè повеќе се зборува за исхрана без лактоза. Тоа е проблем на голем број луѓе низ светот, но не секој од нив …

 • Кај кои проблеми помага коријандерот?

  Кај кои проблеми помага коријандерот?

  Коријандер е растение чии листови и семе се користат уште од античките времиња како во индиската кујна на Блискиот Исток и Јужна Америка, така и…

 • Како оревите придонесуваат за подобро кардиоваскуларно здравје?

  Како оревите придонесуваат за подобро кардиоваскуларно здравје?

  Неодамнешното истражување на американски научници покажало дека оревите може да го намалат ризикот од кардиоваскуларни болести. Оревите, имено, претставуваат добар извор на алфа-линолеинска киселина, омега-3…

 • Оваа храна го старее вашиот организам!

  Оваа храна го старее вашиот организам!

  Експертите предупредуваат дека храната која содржи продукти на гликација (познати по кратенката AGE eng. advanced glycation end-products) може да го забрза процесот на стареење на телото. …

 • Пијалок за јакнење на имунитетот: Направете витаминска ”бомба”

  Пијалок за јакнење на имунитетот: Направете витаминска ”бомба”

  Итно ви е потребна витаминска ”инекција” за да се заштитите од болестите? Еве еден рецепт за вас, кој ќе ви овозможи брзо да направите здрав сок,…

 • Алкална вода- лесно е да се направи, a ја намалува киселоста на организмот

  Алкална вода- лесно е да се направи, a ја намалува киселоста на организмот

  Поради нездравата храна и навики, повеќето луѓе го киселат организмот, што може да резултира со замор, главоболка, проблеми со варењето и намалување на имунитетот, а…

 • Многумина мислат дека овие две работи се губење време, но тие можат да ви го продолжат животот и да го зачуваат памтењето

  Многумина мислат дека овие две работи се губење време, но тие можат да ви го продолжат животот и да го зачуваат памтењето

  Мозокот почнува да старее кога се помалку и помалку се користи Ако секој ден одвоите извесно време за решавање на крстозбор, ќе има големо влијание…

 • Поради ова сте толку уморни

  Поради ова сте толку уморни

  Отидовте на спиење на време, не сте се буделе во текот на ноќта… И повторно се пробудивте како да ве тепале цела ноќ? Овие фактори…

 • Колкав е рокот на траење на наочарите за сонце?

  Колкав е рокот на траење на наочарите за сонце?

  Не, не е додека не се скршат или додека не ги изгубите… Наочарите за сонце не се само моден детал, туку и ги штитат вашите очи…

 • Пастата за заби на база на јаглен е штетна за оралното здравје

  Пастата за заби на база на јаглен е штетна за оралното здравје

  Пастите за заби на база на јаглен, за кои во минатиот период се тврдеше дека ги избелува забите, претставува само маркетиншки трик што всушност може да…