сабота, 4 февруари 2023
ПочетнаЗДРАВЈЕШто е "таџин" зачин?

Што е “таџин” зачин?

И зошто многумина го користат како додаток во овошјето?

Немате многу состојки за да направите вкусен деликатес, а наскоро ви доаѓаат ненадејни гости. Што да направите? Ние имаме идеја!

Купејте таџин зачин (или направете го сами) и различни видови на овошје и ќе добиете здрава и превкусна ужина и деликатес која на сите ќе им се допадне. Но, што е овој зачин?

Таџин е мексикански зачин направен од мешавина на чили пиперчиња, сол и дехидриран сок од лимета. Овој зачин е солен-лут-кисел и ќе го направи вашиот зеленчук и овошје да добие уште подобар вкус бидејќи ја истакнува нивната сладост. Вашиот гвакамоле сос ќе биде како од ресторан, а краставицата исечкана на парчиња со малку од овој зачин добива сосема неочекуван вкус. Додасете го и на ананас, манго, лубеница… Играјте со вкусовите и ќе видите колку има добар вкус. Најдобро е дека ќе заштедите време, бидејќи со овој зачин можете да постигнете апсолутно сè.

Дали сте подготвени за новости во вашата кујна?

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП