Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,115.52 -0.08%    GRNT 1,010.00 -2.42%    KMB 5,900.91 0.01%    MPT 72,010.00 -0.01%    RMDEN18 98.70 0%    STIL 91.00 -1.09%    TEL 306.00 -0.57%    TNB 16,600.00 0%    

„Етихад“ отпуштa 50 пилоти

Време: 09:34

Датум: јануари 11, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Авиокомпанијата „Етихад ервејс“ планира да отпушти 50 пилоти до крајот на овој месец.

Како што пренесува „Ројтерс“, компанијата се одлучила на ваквиот потег по големите загуби во текот на 2018 година. „Етихад“ има околу 160 пилоти.

„Етихад“ е втор најголем авиопревозник во Обединетите Арапски Емирати, со седиште во Абу Даби. Почна со работа во 2003 година.

Неделно реализира по 1 000 летови, а во нејзината флота има 117 авиони „ербас“ и „боинг“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за „Етихад“ отпуштa 50 пилоти

 1. Пингбек: QX Inspiration е слика за електричната иднина на Infiniti – MOBILE.MK

 • После штрајкот, откази: Lufthansa отпушта 800 работници

  После штрајкот, откази: Lufthansa отпушта 800 работници

  Германската авиокомпанија Lufthansa ќе укине 800 работни места во филијалата Austrian Airlines. Lufthansa соопшти дека ќе укине 700 до 800 работни места во својата подружница…

 • Првата европска фабрика Tesla ја отвара во Берлин

  Првата европска фабрика Tesla ја отвара во Берлин

  Извршниот директор на Tesla, Елон Маск изјави дека неговата прва фабрика на европско тло ќе биде отворена во Берлин, бидејќи добро познатиот производител на автомобили…

 • Huawei ќе исплати 286 милиони долари бонуси на вработените

  Huawei ќе исплати 286 милиони долари бонуси на вработените

  Кинескиот телекомуникациски гигант Huawei Technologies ќе исплати две милијарди јуани (286 милиони долари) бонуси на вработените. Компанијата на овој чекор се одлучи поради помошта на работниците…

 • SpaceX лансираше 60 сателити: Планетата ќе има супербрз интернет (видео)

  SpaceX лансираше 60 сателити: Планетата ќе има супербрз интернет (видео)

  Американската приватна технолошка компанија SpaceX, во вселената лансираше 60 сателити кои ќе обезбедат супербрза интернет врска за корисниците ширум светот. Ракетата Falcon 9, лансирана од…

 • Големо промашување на Adidas: Новата технологија прескапа, крај за две нови фабрики

  Големо промашување на Adidas: Новата технологија прескапа, крај за две нови фабрики

  Германскиот производител на спортска облека Adidas најави затворање на две роботски фабрики во Германија и САД, објаснувајќи дека користењето модерна производствена технологија во Азија ќе биде…

 • Нова атрактивна наградна игра од ЛУКОИЛ и можност за освојување на автомобил

  Нова атрактивна наградна игра од ЛУКОИЛ и можност за освојување на автомобил

  Сите ние уживаме во патувањата и во освојувањето на нови дестинации со нашиот автомобил, а сега патувањата и полнењето гориво добиваат уште поубава димензија. Под…

 • Alibaba излегува на Хонгконгшката берза

  Alibaba излегува на Хонгконгшката берза

  Кинеската компанија за онлајн трговија Alibaba планира во последната недела од ноември да излезе на Хонгконгшката берза, со цел да се соберат до 15 милијарди долари.…

 • Алкалоид АД Скопје дел од најголемиот глобален саем на фармацевтската индустрија

  Алкалоид АД Скопје дел од најголемиот глобален саем на фармацевтската индустрија

  „Алкалоид АД Скопје“ од 5-7 ноември годинава настапи како излагач на најголемиот саем на фармацевтската индустрија во светот: CPhI (Convention on Pharmaceutical Ingredients) кој се одржа во…

 • Бафет со Toyota инвестира во електрични автомобили

  Бафет со Toyota инвестира во електрични автомобили

  Најголемиот светски продавач на автомобили Toyota Motor ќе формира заедничко вложување со кинеската компанија BID, која 25 проценти е во сопственост на инвестицискиот фонд Berkshire Hathaway,…

 • Нискобуџетна авиокомпанија ги откупи слотовите на Thomas Cook

  Нискобуџетна авиокомпанија ги откупи слотовите на Thomas Cook

  Британски EasyJet купи од пропаднатата туристичка агенција Thomas Cook слотови на лондонскиот аеродром Gatwick и на аеродромот Bristol за 46 милиони долари. Како дел од договорот,…