Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Како да ја избегнете монотонијата во вашето секојдневие?

Време: 14:10

Датум: декември 6, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Без експериментирањето, истражувањето и подготвеноста за нови работи нема успех.

Сакајте го она што го работите и почитувајте ги луѓето со кои соработувате, е пораката од неодамна починатиот американски готвач и патеписец Ентони Бордиан, кој тврди дека токму тоа е клучот за среќата на работа.

Авторот на бестселерот „Kitchen Confidential“ започнал со пишување на колумна за бесплатниот локален весник. Токму оваа работа, како што вели тој, му ја отворила вратата кон успехот, мислејќи дека неговите колумни никој не ги чита, бил потполно ослободен од притисок од јавноста.

Клучот за среќата и успехот

Престанете да се оптеретувате за она што луѓето ќе го мислат за вас и вашите постапки, престанете да се оптеретувате за она што околината го очекува од вас и дали тоа ќе и се допадне. Бидете она што навистина сте, бидејќи тоа е клучот од среќата, но и од успехот, напоменува Бордиан.

Од профитот, додава тој, многу е поважно работата која ја работите да ви биде предизвик, во неа страствено да уживате и воедно добро да се забавувате.

Без експериментирањето животот станува досадна реприза

Кога ќе дојдете до целта, не застанувајте. Без потрагата по нови идеи за успех ќе стагнирате, без експериментирањето, истражувањето и подготвеноста за нови работи, вашиот живот ќе стане досадна реприза.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како да ги откриете скриените таленти на вашите вработени?

  Како да ги откриете скриените таленти на вашите вработени?

  Вие можеби имате суперѕвезда на Вашиот список за плати, а вие тоа не го знаете. Дали имате некој на Вашиот платен список чии што вештини…

 • Златни правила кои гарантираат успех

  Златни правила кои гарантираат успех

  Само затоа што во моментов правите нешто што не ве прави толку успешни, не значи дека еден ден нема да бидете успешни. А наместо да…

 • Што треба да направите пред почетокот на работниот ден

  Што треба да направите пред почетокот на работниот ден

  Експертите за кариера Лин Тејлор, Дејвид Шиндлер, Мајкл Кер, Анита Атридж, Александра Левит и Мајкл Вудворд дадоа неколку совети за тоа како треба да го…

 • Корисни правила за управување со парите

  Корисни правила за управување со парите

  Она најосновното што сите треба да го знаат е дека на сите кои користат кредитни картички им се наплаќа камата, провизија и можеби членарина. За…

 • Ова се четири магични прашања важни за вашата кариера

  Ова се четири магични прашања важни за вашата кариера

  Луѓето кои систематски се занимаваат со себе и ги развиваат своите кариери, знаеме дека понекогаш, навидум и наједноставниот совет може да резултира со големи промени…

 • Кога успехот ќе стане опасност

  Кога успехот ќе стане опасност

  Ако на работа секојдневно решавате проблеми, се соочувате со предизвици и поставувате нови предизвици, тогаш опасноста се крие зад секој агол. Токму поради тоа психолозите…

 • Кариерата може да ја уништите со прекумерна работа

  Кариерата може да ја уништите со прекумерна работа

  Дали знаете дека унапредувањето на работното место е начин на кој фирмата сака да ви каже: „Веруваме во вашиот потенцијал и вредноста како работник и се…

 • Три причини кои стојат меѓу вас и успехот!

  Три причини кои стојат меѓу вас и успехот!

  Луѓето можат да имаат главна улога во унапредувањето на нашата кариера или нејзиното ненадејно запирање. Нашите колеги, надредените и клинетите се личности кои имаат влијание…

 • Неколку начини за да бидете попродуктивни

  Неколку начини за да бидете попродуктивни

  Често ни се чини дека денот е премногу краток за се што треба да направиме. Затрупани сме со работа и додека да излеземе од канцеларија,…

 • Вашата компанија би требало да ви ги понуди овие три работи

  Вашата компанија би требало да ви ги понуди овие три работи

  Одлично е чувството кога знаете дека компанијата во која работите се грижи за вас, не само на професионално, туку и на лично ниво. Доколку секое…