Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Корисни правила за управување со парите

Време: 15:31

Датум: декември 5, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Она најосновното што сите треба да го знаат е дека на сите кои користат кредитни картички им се наплаќа камата, провизија и можеби членарина.

За тоа треба добро да се информирате, а потоа сериозно да ги земете во предвид сите факти, и секако потребно е да се биде рационален и одговорен.

Со кредитните картички потребно е паметно да се управува, особено денес кога буквално внимаваме на секој денар. Но, важно е да истакнеме дека, без оглед на придобивките кои ги нудат, за некои е подобро никогаш да не ги користат.

Како и многу нешта во животот, кредитните картички се многу „добар слуга“, но и многу „лош господар“. Затоа, одлуката за тоа дали ќе ги користите или ќе ги избегенете е ваша, меѓутоа, експертите советуваат дека овие нешта треба да ги заобиколиме.

Кредитната картичка не е за вас ако:

Финансиски сте недисциплинирани. Ако сте еден од оние кој не е во состојба сам себе да се контролира колку троши, тогаш дефинитивно кредитната картичка не е за вас.

Не сте во состојба да ги исплаќате обврските. Ако се сомневате дека долгот на картичката можете да го вратите во рамките на рокот, заборавете ги картичките. Во вашиот случај најверојатно долговите ќе се множат.

Се сомневате во компанијата која ја издала вашата картичка. Ако сте од оние луѓе кои вината ја префрлаат на друг, тогаш не ги користете картичките, советуваат експертите.

Вие сте неодговорна личност? Ако одговорот е позитивен, тогаш кредитните картички не се за вас. Сето она што сте го прочитале во договорот за условите на користење за вас ќе биде неважно. Подобро користете готовина.

Вистина е дека кредитните картички можат луѓето кои се неодговорни да ги внесат во финансиска криза, но сепак ова не е причина оние кои се одговрни и разумни да ги забиколкуваат.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како да ги откриете скриените таленти на вашите вработени?

  Како да ги откриете скриените таленти на вашите вработени?

  Вие можеби имате суперѕвезда на Вашиот список за плати, а вие тоа не го знаете. Дали имате некој на Вашиот платен список чии што вештини…

 • Златни правила кои гарантираат успех

  Златни правила кои гарантираат успех

  Само затоа што во моментов правите нешто што не ве прави толку успешни, не значи дека еден ден нема да бидете успешни. А наместо да…

 • Што треба да направите пред почетокот на работниот ден

  Што треба да направите пред почетокот на работниот ден

  Експертите за кариера Лин Тејлор, Дејвид Шиндлер, Мајкл Кер, Анита Атридж, Александра Левит и Мајкл Вудворд дадоа неколку совети за тоа како треба да го…

 • Како да ја избегнете монотонијата во вашето секојдневие?

  Како да ја избегнете монотонијата во вашето секојдневие?

  Без експериментирањето, истражувањето и подготвеноста за нови работи нема успех. Сакајте го она што го работите и почитувајте ги луѓето со кои соработувате, е пораката…

 • Ова се четири магични прашања важни за вашата кариера

  Ова се четири магични прашања важни за вашата кариера

  Луѓето кои систематски се занимаваат со себе и ги развиваат своите кариери, знаеме дека понекогаш, навидум и наједноставниот совет може да резултира со големи промени…

 • Кога успехот ќе стане опасност

  Кога успехот ќе стане опасност

  Ако на работа секојдневно решавате проблеми, се соочувате со предизвици и поставувате нови предизвици, тогаш опасноста се крие зад секој агол. Токму поради тоа психолозите…

 • Кариерата може да ја уништите со прекумерна работа

  Кариерата може да ја уништите со прекумерна работа

  Дали знаете дека унапредувањето на работното место е начин на кој фирмата сака да ви каже: „Веруваме во вашиот потенцијал и вредноста како работник и се…

 • Три причини кои стојат меѓу вас и успехот!

  Три причини кои стојат меѓу вас и успехот!

  Луѓето можат да имаат главна улога во унапредувањето на нашата кариера или нејзиното ненадејно запирање. Нашите колеги, надредените и клинетите се личности кои имаат влијание…

 • Неколку начини за да бидете попродуктивни

  Неколку начини за да бидете попродуктивни

  Често ни се чини дека денот е премногу краток за се што треба да направиме. Затрупани сме со работа и додека да излеземе од канцеларија,…

 • Вашата компанија би требало да ви ги понуди овие три работи

  Вашата компанија би требало да ви ги понуди овие три работи

  Одлично е чувството кога знаете дека компанијата во која работите се грижи за вас, не само на професионално, туку и на лично ниво. Доколку секое…