Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,117.59 -0.18%    BESK 9,682.00 3%    CBNGA31 3,145.00 0%    GRNT 919.51 0.49%    KMB 5,473.29 0.17%    MPOL 377.00 -3.33%    MPT 63,165.11 0.43%    OKTA 4,802.00 -3.96%    RMDEN16 98.50 0.01%    RZLV 82.00 0%    STB 1,060.19 4.73%    STIL 119.38 -0.71%    TNB 17,109.09 0.64%    UNI 2,288.40 1.16%    ZILU 245.00 -2.51%    

Корисни правила за управување со парите

Време: 15:31

Датум: декември 5, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Она најосновното што сите треба да го знаат е дека на сите кои користат кредитни картички им се наплаќа камата, провизија и можеби членарина.

За тоа треба добро да се информирате, а потоа сериозно да ги земете во предвид сите факти, и секако потребно е да се биде рационален и одговорен.

Со кредитните картички потребно е паметно да се управува, особено денес кога буквално внимаваме на секој денар. Но, важно е да истакнеме дека, без оглед на придобивките кои ги нудат, за некои е подобро никогаш да не ги користат.

Како и многу нешта во животот, кредитните картички се многу „добар слуга“, но и многу „лош господар“. Затоа, одлуката за тоа дали ќе ги користите или ќе ги избегенете е ваша, меѓутоа, експертите советуваат дека овие нешта треба да ги заобиколиме.

Кредитната картичка не е за вас ако:

Финансиски сте недисциплинирани. Ако сте еден од оние кој не е во состојба сам себе да се контролира колку троши, тогаш дефинитивно кредитната картичка не е за вас.

Не сте во состојба да ги исплаќате обврските. Ако се сомневате дека долгот на картичката можете да го вратите во рамките на рокот, заборавете ги картичките. Во вашиот случај најверојатно долговите ќе се множат.

Се сомневате во компанијата која ја издала вашата картичка. Ако сте од оние луѓе кои вината ја префрлаат на друг, тогаш не ги користете картичките, советуваат експертите.

Вие сте неодговорна личност? Ако одговорот е позитивен, тогаш кредитните картички не се за вас. Сето она што сте го прочитале во договорот за условите на користење за вас ќе биде неважно. Подобро користете готовина.

Вистина е дека кредитните картички можат луѓето кои се неодговорни да ги внесат во финансиска криза, но сепак ова не е причина оние кои се одговрни и разумни да ги забиколкуваат.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 7 корисни совети за располагање со парите

  7 корисни совети за располагање со парите

  За речиси 15 години работа во финансиските одделенија на компаниите како што се Blackstone и Morgan Stanley, Зак Фриедман од прва рака видел како компании можат…

 • 6 особини на ментално силните луѓе

  6 особини на ментално силните луѓе

  Сталоженоста и менталната сила се премногу потребни доблести за опстанок во ова време, каде мултитаскингот е задолжителен, а слободното време речиси непостоечка категорија. Иако на…

 • Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Истражување објавено во списанието European Sociological Review покажало како “значителен родов јаз во платите” постои и кога жените се во лидерски позиции во компаниите. Во студијата…

 • Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Легендарниот технолошки претприемач, ко-основач на Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс е опседнат со иднината. Често работи со пронаоѓачи и визионери, чита…

 • За што служи професионалната ориентација?

  За што служи професионалната ориентација?

  Големите животни одлуки, исто така, бараат висок ризик. Не е случајно што дури и во раните тинејџерски денови се јавува несигурност и конфузија. За правилен…

 • 7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  Излегувањето од нашата “комфорна зона” е нешто со кое сите се соочуваме во животот. Од качување на велосипед без помошни тркала, нова училишна средина, нова…

 • Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место… Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека…

 • Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Испраќање на “ладен e-mail” може да ве доведе до нов клиент, вработен или дури до нова работа. Сепак, како што веројатно знаете од искуство, обид…

 • Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Истражувањата покажале дека не е добро да работите во неработните денови… Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Додека…

 • Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше…