Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    

Дочниќ и Шариќ на ниво, Србите без конкретен учинок (видео)

Време: 10:25

Датум: ноември 8, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Лука Дончиќ одигра уште еден добар меч, а неговиот тим Далас Маверикс забележа нов пораз. Маверикс се поразени од Јута Џез 117:102. Порази изминатата ноќ забележаа и тимовите во кои играат српските репрезентативци Никола Јокиќ (Денвер), односно Богдан Богдановиќ и Немања Бјелица (Сакраменто).

Лука Дончиќ одигра уште еден добар меч, а неговиот тим Далас Маверикс забележа нов пораз. Маверикс се поразени од Јута Џез 117:102. Порази изминатата ноќ забележаа и тимовите во кои играат српските репрезентативци Никола Јокиќ (Денвер), односно Богдан Богдановиќ и Немања Бјелица (Сакраменто).

Мемфис Гризлис им го нанесоа вториот пораз на Денвер во 11. натпревар сезонава. Гризлис победија 89:87, а мечот што поскоро ќе сака да го заборави Јокиќ. Српскоот центар постигна само четири поени, сите од линијата за слободни фрлања. Интересно тој само еднаш се обиде да погоди од игра.

Дончиќ уште еднаш потврди дека е вон сериски талент и сериозно ја истакна кандидатурата за руки на годината. Словенецот постигна 24 поени против Јута, но не можеше да го спречи поразот на својот тим 117:102.

Торонто Репторс ја продолжија победничката низа и против Сакраменто Кингс. Репторс предводени од Каваи Ленард (25 поени, 11 скока) славеа со 114:105. Кај Сакраменто се истакна Вили Коли-Стајн со 23 поени. Во тимот на Кингс првиот меч сезонава го одигра Богдановиќ (седум поени, два скока), додека Бјелица не успеа да постигне ниту еден поен.

Кливлед Кавалирс запишаа уште еден пораз. Кавалирс од стартот на сезоната имаат само една победа. Оклахома, без Расел Вестбрук, победи во Охајо 95.86. Денис Шрудер со 28 поени беше најефикасен кај Оклахома.

Мајами славеше во дуелот со Сан Антонио Спарс 95:88. Монструозна партија имаше Хасан Вајтасјд со 29 поени, 20 скока и девет блокади.

Ентони Дејвис се врати во тимот на Њу Орлеанс Пеликанс и со 32 поени и 15 скока беше најзаслужен за победата над Чикаго Булс 107:98.

ЛА Лејкерс во драматичен меч славеа над Минесота Тимбервулвс 114:110. Леброн Џејмс остана краток за една асистенција поради што не забележа трипл-дабл. Џејмс мечот го заврши со 24 поени, 10 скока и девет асистенции. Минесота ја предводеше Дерик Роуз со 31 поен.

Филаделфија во дербито на Истокот ги совлада Индијана Пејсерс 100.94. Ова беше првиот триумф за Филалделфија на гостински терен. Џоел Ембид забележа 20 поени и 10 скока, Дарио Шариќ потигна 18 поени, а Бен Симонс имаше 16 поени, 10 скока и осум асистенции. На Индијана не им помогна ниту брилијантаната партија на Виктор Оладипо (36 поени, седум скока, шест асистенции).

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Флексибилниот Motorola Razr во Европа пристигнува во текот на декември!

  Флексибилниот Motorola Razr во Европа пристигнува во текот на декември!

  Одамна се шпекулира дека Motorola планира да ја оживее Razr линијата, чиј најнов член ќе биде првиот флексибилен телефон на компанијата. Сега се појавија нови…

 • Германски град нуди милион евра за доказ за своето непостоење

  Германски град нуди милион евра за доказ за своето непостоење

  Германскиот град Билефелд, за една полусериозна теорија на заговор која тврди дека градот навистина не постои, нуди голема награда за оној кој ќе докаже дека…

 • Забава на холандска плажа поради Брегзит, се пријавиле илјадници луѓе

  Забава на холандска плажа поради Брегзит, се пријавиле илјадници луѓе

  Речиси 10.000 луѓе досега се пријавиле за учество на забава на холандска плажа, за да го одбележат излезот на Велика Британија од Европската унија. Организаторите…

 • Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата во пад

  Цените на суровата нафта паднаа во вторникот на меѓународните пазари на 59 американски долари, во услови на голема загриженост за побарувачката. Таа загриженост ги надмина…

 • Продолжување на проектот купи куќа купи стан

  Продолжување на проектот купи куќа купи стан

  Градежната комора на  Македонија го поддржува проектoт  Купи куќа купи стан од самиот почеток на неговата промоција и смета дека со новите услови дополнително ќе се…

 • Светот сè уште не го видел ова: Пуштен во употреба еколошки траект! Не му треба ни малку гориво (видео)

  Светот сè уште не го видел ова: Пуштен во употреба еколошки траект! Не му треба ни малку гориво (видео)

  Комплетно ги заменува траектите на конвенционално гориво. Траектот Ellen, кој комплетно се напојува на електричен погон и може да носи 30 возила и 200 патници,…

 • Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

  Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

  Енормниот обем на отпад кој се креира со зголемената консумација во модерното општество, селективното одложување отпад, собирањето и неговото рециклирање е екстремно важен процес за…

 • Спектакуларен облак во форма на печурка се формира над езерото Балатон во Унгарија

  Спектакуларен облак во форма на печурка се формира над езерото Балатон во Унгарија

  Џиновски атомски облак се формирал над унгарското езеро Балатон во селото Алсоорс во петокот, пренесува „Спутник“. Спектакуларниот феномен се нарекува влажен микроизлив. Дел од облакот…

 • Во јули пад од 2,3 отсто на кредитите кај компаниите, раст од 0,7 отсто кај домаќинствата

  Во јули пад од 2,3 отсто на кредитите кај компаниите, раст од 0,7 отсто кај домаќинствата

  По благиот раст кај кредитите на корпоративниот сектор во јуни, во јули е евидентиран позначителен пад од 2,3 проценти, кој се должи на падот во…

 • Microsoft вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

  Microsoft вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

  Негативните каматни стапки, падот на приносите на обврзниците, посилното регулирање и знаците на рецесија ја избришаа поголемата пазарната вредност на европските банки. Откако индексот во…