Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Microsoft вложува засега непозната сума во Grab

Време: 16:01

Датум: октомври 9, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Американската технолошка компанија „„Microsoft“ ќе инвестира во претпријатието за заедничко патување во Југоисточна Азија, „Grab“. Во меѓувреме, стартапот објави дека ќе ја користи платформата на облачни услуги „Microsoft Azure“, објави „Bloomberg“.

Двете компании имаат склучено договор за 5 години, што предвидува тие да соработуваат за зачувување на базата на податоци, вештачката интелигенција и поврзани платформи за автомобили. Еден од актуелните доставувачи на облачни услуги е базираната во Сингапур, „Amazon Web Services“.

„Microsoft“ во моментов се натпреварува со „Amazon“ за да привлече клиенти за облачните услуги. „Grab“, која оперира во 8 држави, сака американската компанија да обезбеди превод во реално време на возачот и патниците за време на превозот.

„Се повеќе компании ги користат најновите технологии и бараат начини за да се развие бизнисот во Југоисточна Азија“, коментира потпретседателот на единицата за развој на бизнисот во „Microsoft“, Пеги Џонсон.

„Во соработка со „Microsoft“ може да создадеме голем број на нови услуги, кои дури и не може да се замисли сега“, изјави Џонсон.

Стартапот се стреми да собере средства од 3 милијарди долари до крајот на оваа година, објасни претседателот на „Grab“, Минг Ма во интервју за „Bloomberg“. Раководството на „Grab“ одби да ја објави цената на инвестицијата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Се зголемува интересот кај компаниите за стандардизација

  Се зголемува интересот кај компаниите за стандардизација

  Кај македонските компании се зголемува свеста и интересот за стандардизирање на производите и услугите. Примената на стандардите ги отвора пазарите, ја јакне конкурентноста, но придонесува…

 • Најголемиот американски трговски синџир заминува во историјата

  Најголемиот американски трговски синџир заминува во историјата

  Некогаш доминантниот американски трговски синџир „Сирс“, кој го смени начинот на пазарење и животен стил на Американците, поднесе барање за банкрот. „Сирс“, 132 години стариот…

 • Акциите на Sony можe да се зголемат за околу 30%

  Акциите на Sony можe да се зголемат за околу 30%

  Акциите на „Sony“ може да се зголемат за речиси 30 отсто, велат аналитичарите, пренесува „CNBC“. Инвеститорите се настроени позитивно кон јапонскиот технолошки гигант, главно благодарение…

 • Се одржа првата Бугарско-македонска културна средба

  Се одржа првата Бугарско-македонска културна средба

  Во Софија, во литературен клуб „Перото” во НДК Бугарскиот културен клуб-Скопје и Фондацијата „Татковина” организираа „Бугарско-македонска културна средба”. На состанокот учествуваа истакнати културни личности од…

 • JPMorgan објави подобри резултати од очекуваните

  JPMorgan објави подобри резултати од очекуваните

  Најголемата американска банка по актива „JPMorgan Chase & Co.“ забележа повисока од очекуваната добивка за кварталот, откако профитот од повисоките каматни стапки и растот на…

 • Поголеми плати и колективен договор за вработените во „Фени“ по завршување на стечајот

  Поголеми плати и колективен договор за вработените во „Фени“ по завршување на стечајот

  Договори на неопределено време и повисоки плати за вработените на „Фени“ од Кавадарци  по целосното завршувањето на стечајната постапка, најавува Синдикатот на индустрија, енергетика и…

 • На слончето на Халкбанк му треба име!

  На слончето на Халкбанк му треба име!

  Во октомври, месецот на штедење, Халкбанк ја претстави својата нова маскота за Детското штедење – слонче! Слончето е толку неодоливо, но нема име! Сакајќи на…

 • Foxconn објави раст од 30 отсто на приходите за септември

  Foxconn објави раст од 30 отсто на приходите за септември

  Тајванската компанија „Foxconn“, кој е клучен снабдувач на „Apple“, забележа 30 проценти скок на приходите за септември, со што ги зајакнува очекувањата за стабилна производна…

 • PayPal ќе соработува со Google Pay во Европа

  PayPal ќе соработува со Google Pay во Европа

  Клиентите на „PayPal“ – „Дигиталната „Mastercard““, како што ја нарекуваат некои професионалци, во голем број држави во Европа ќе можат да плаќаат преку „Google Pay“…

 • Скокни во Халквантура: Голема наградна игра на Халкбанк со главна награда Jeep Compass

  Скокни во Халквантура: Голема наградна игра на Халкбанк со главна награда Jeep Compass

  „Скокни во Халквантура“ е новата голема наградна игра на Халкбанк и Mastercard, која на сите нови и постојни клиенти на банката им нуди можност да…