Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

TOP 100 SEE: Романија доминира со 51 компанија, Македонија само една

Време: 14:51

Датум: октомври 9, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Романија доминираше во TOP 100 SEE со 51 компанија во рангирањето за 2017 година, потоа Словенија со 13 и Србија со 12. Хрватска и Бугарија беа застапени со 11 и 10, додека Босна и Херцеговина имаше две компании, а Македонија само една.

Црна Гора, Албанија и Молдавија не успеаја да влезат во овогодишното рангирање на TOP 100 SEE, на најголемите компании во Југоисточна Европа за 2017 година.

Вкупните приходи на првите 100 компании во регионот достигнаа 113,9 милијарди евра, што претставува зголемување од 12,5 отсто за период од една година, додека нивната добивка се зголеми за 22 отсто за период од една година на 4,9 милијарди евра.

Растечката приватна потрошувачка, поткрепена со растечките расположливи приходи, го поттикна економскиот раст во ЈИЕ на 4,0 отсто во 2017 година од 3,5 отсто една година порано, надминувајќи го просекот на Европската унија (ЕУ). Поволното надворешно опкружување, вклучувајќи ги и здравите перформанси на економиите во ЕУ, кој е главниот трговски партнер во регионот и глобалниот пикап на цените на стоките, дополнително ги поттикнаа економиите во регионот. Банките останаа цврсти и стапката на невработеност беше во надолна насока, според последното издание на TOP 100 SEE рангирањето на најголемите бизниси во Југоисточна Европа по приходи за 2017 година.

Рангирањето TOP 100 SEE вклучува нефинансиски компании регистрирани во Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Македонија, Молдавија, Црна Гора, Романија, Србија и Словенија. Иницијалниот број на компании е над 2.900.

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Виталиа која веќе 25 години носи здрави производи на македонскиот и светскиот пазар, овојпат разви бар со мастиха за грчкиот пазар. Она што е интересно…

 • Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италијанските власти ги казнија авиокомпаниите „Ryanair“ и „Wizz Air“ за нивната нова политика за кабински багаж. Првата компанија ќе мора да плати 3 милиони евра,…

 • Растот на профитот на Barclays ги израдува инвеститорите

  Растот на профитот на Barclays ги израдува инвеститорите

  Британската банка „Barclays“ објави понизок профит во вредност од 3,5 милијарди фунти во 2018-та година, но сепак тоа ги израдува инвеститорите. Кредиторот има ветено пари,…

 • Goldman Sachs и Apple ќе создадат кредитна картичка за iPhone

  Goldman Sachs и Apple ќе создадат кредитна картичка за iPhone

  Американската технолошка компанија „Apple“ заедно со инвестициската банка „Goldman Sachs“ ќе создадат кредитна картичка, која ќе биде пуштена оваа пролет, соопшти „CNBC“. Таа ќе биде…

 • Катастрофите повторно имаа влијание врз резултатите на Swiss Re

  Катастрофите повторно имаа влијание врз резултатите на Swiss Re

  Втората по големина компанија за реосигурување во светот, „Swiss Re“ не успеа да генерира доволно висок профит во минатата година поради многуте природни катастрофи. Таа…

 • „Нестле“ и неколку други компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб““

  „Нестле“ и неколку други компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб““

  „Нестле“ и уште неколку други големи компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб“ откако еден видеоблогер изрази загриженост дека педофилите ја користат платформата за размена…

 • Македонијатурист АД Скопје прокнижи повисока добивка за 2018 година

  Македонијатурист АД Скопје прокнижи повисока добивка за 2018 година

  Друштвото со своето работење во даванаесетте месеци од 2018 година од пружените хотелски и ресторански услуги како основна дејност како и од други споредни дејности…

 • Wix.com очекува 25% раст на приходите во 2019-та

  Wix.com очекува 25% раст на приходите во 2019-та

  „Wix.com“, која им помага на малите бизниси да ги создаваат и управуваат со сопствените веб-страници, објавија дека приходите од четвртиот квартал се зголемени повеќе отколку…

 • Алкалоид потпиша нов Меморандум за соработка за програмата за практикантство со уште два факултети при УКИМ: Медицинскиот и Технолошко–металуршкиот

  Алкалоид потпиша нов Меморандум за соработка за програмата за практикантство со уште два факултети при УКИМ: Медицинскиот и Технолошко–металуршкиот

  Со цел да се поттикне развојот на креативноста кај студентите, нивното лично и професионално профилирање како и подготвеноста за соочување со идни професионални предизвици „Алкалоид…

 • Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Пораст  на бројот на корисници на широкопојасен интернет и IPTV услугите Нето добивката бележи раст од 2,5 отсто Македонски Телеком бележи позитивни трендови во работењето…