15 април, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕОва се трите најздрави намирници во светот

Ова се трите најздрави намирници во светот

За се што ви е потребно природата се потрудила да ви го обезбеди, вие само треба да го консумирате…

Здравјето е насекаде околу нас, само треба да знаете да го препознаете. Овие намирници иако сите често ги имаме во домот, сепак не ги употребуваме така често.

Светската здравствена организација издвои 3 намирници како најздрави во светот:

1. Мед

Многу одамна е позната неговата широка примена, затоа така често се употребува во народната медицина.

Се користи за:

– Против киселини

– Лекува рани и изгореници

– Против алергија

– Против инфекции

– Ја зголемува отпорноста на организмот на бактерии

– Го подобрува варењето

– Го зајакнува имунитетот

– Има антисептично дејство

2. Лук

Редовно се одгледува во речиси сите градини, а се користи како додаток во храната за подобрување на аромата. Освен тоа, лукот има силно лековито дејство.

Се користи како:

– Природен антибиотик

– Го зајакнува имунитетот

– Против габички

– Делува антивоспалително

– Против вируси и бактерии

– Ја зајакнува косата и ги обновува клетките на кожата

– Се користи против акни и мозолчиња

3. Маслиново масло

Маслиновото масло е една од најдрагоцените намирници на светот, а се користи дури и таму каде што маслинките не растат.

Се користи за:

– Намалување на холестеролот

– За чистење на организмот од токсини

– Против габички и настинка

– При проблеми со варењето

– Против болести на срцето и крвните садови

– За желудечни тешкотии

– За регулирање на крвниот притисок

– За сјај и регенерација на косата

– За подмладување на кожата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП