Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Volkswagen се повлече од Иран

Време: 10:42

Датум: септември 20, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот производител на автомобили „Volkswagen“ ќе ги затвори речиси сите свои активности во Иран. Ова го објави денеска „Bloomberg“, повикувајќи се на американскиот амбасадор во Германија, Ричард Гренел.

Според зборовите на дипломатот, договорот беше постигнат во вторникот, по неколку недели разговори предводени од него.

„„Volkswagen“ соопшти дека ќе се држи до американските санкции против Иран. Задоволни сме од оваа одлука, бидејќи Иран ги отстапува економските ресурси од својот народ со цел ширење на насилство и нестабилност во целиот свет“, вели амбасадорот.

Компанијата сепак ќе може да продолжи да врши одредени активности во Иран од хуманитарни причини, додаде тој.

Белата куќа и „Volkswagen“ веднаш не ја коментираа оваа изјава.

Според „Bloomberg“, „Volkswagen“ се откажа од плановите, објавени во јули 2017-та година, повторно да почне да продава автомобили во Иран по 17-годишно отсуство од локалниот пазар.

Американскиот претседател Доналд Трамп објави во мај дека ја повлекува САД од договорот за иранската нуклеарна програма, постигнат во 2015-та година и ги враќа санкциите против Техеран. Другите учесници во договорот не ја одобруваат одлуката на Вашингтон и остануваат вклучени во договорот.

Европската унија активира блокирачки механизам кој ги прогласува за неважечки на негова територија санкциите на САД против Иран и забранува на европските компании да ги извршуваат.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Се зголемува интересот кај компаниите за стандардизација

  Се зголемува интересот кај компаниите за стандардизација

  Кај македонските компании се зголемува свеста и интересот за стандардизирање на производите и услугите. Примената на стандардите ги отвора пазарите, ја јакне конкурентноста, но придонесува…

 • Најголемиот американски трговски синџир заминува во историјата

  Најголемиот американски трговски синџир заминува во историјата

  Некогаш доминантниот американски трговски синџир „Сирс“, кој го смени начинот на пазарење и животен стил на Американците, поднесе барање за банкрот. „Сирс“, 132 години стариот…

 • Акциите на Sony можe да се зголемат за околу 30%

  Акциите на Sony можe да се зголемат за околу 30%

  Акциите на „Sony“ може да се зголемат за речиси 30 отсто, велат аналитичарите, пренесува „CNBC“. Инвеститорите се настроени позитивно кон јапонскиот технолошки гигант, главно благодарение…

 • Се одржа првата Бугарско-македонска културна средба

  Се одржа првата Бугарско-македонска културна средба

  Во Софија, во литературен клуб „Перото” во НДК Бугарскиот културен клуб-Скопје и Фондацијата „Татковина” организираа „Бугарско-македонска културна средба”. На состанокот учествуваа истакнати културни личности од…

 • JPMorgan објави подобри резултати од очекуваните

  JPMorgan објави подобри резултати од очекуваните

  Најголемата американска банка по актива „JPMorgan Chase & Co.“ забележа повисока од очекуваната добивка за кварталот, откако профитот од повисоките каматни стапки и растот на…

 • Поголеми плати и колективен договор за вработените во „Фени“ по завршување на стечајот

  Поголеми плати и колективен договор за вработените во „Фени“ по завршување на стечајот

  Договори на неопределено време и повисоки плати за вработените на „Фени“ од Кавадарци  по целосното завршувањето на стечајната постапка, најавува Синдикатот на индустрија, енергетика и…

 • На слончето на Халкбанк му треба име!

  На слончето на Халкбанк му треба име!

  Во октомври, месецот на штедење, Халкбанк ја претстави својата нова маскота за Детското штедење – слонче! Слончето е толку неодоливо, но нема име! Сакајќи на…

 • Foxconn објави раст од 30 отсто на приходите за септември

  Foxconn објави раст од 30 отсто на приходите за септември

  Тајванската компанија „Foxconn“, кој е клучен снабдувач на „Apple“, забележа 30 проценти скок на приходите за септември, со што ги зајакнува очекувањата за стабилна производна…

 • PayPal ќе соработува со Google Pay во Европа

  PayPal ќе соработува со Google Pay во Европа

  Клиентите на „PayPal“ – „Дигиталната „Mastercard““, како што ја нарекуваат некои професионалци, во голем број држави во Европа ќе можат да плаќаат преку „Google Pay“…

 • Скокни во Халквантура: Голема наградна игра на Халкбанк со главна награда Jeep Compass

  Скокни во Халквантура: Голема наградна игра на Халкбанк со главна награда Jeep Compass

  „Скокни во Халквантура“ е новата голема наградна игра на Халкбанк и Mastercard, која на сите нови и постојни клиенти на банката им нуди можност да…