Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,100.00 -0.04%    FERS 77,000.00 0%    GRNT 850.37 0.04%    KMB 5,328.59 0.08%    MPOL 350.00 -7.16%    MPT 62,486.29 -0.02%    OHB 6,090.00 0.02%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,094.20 1.81%    STIL 104.61 -0.37%    TNB 15,900.35 0.64%    TTK 1,328.38 2.18%    

Се очекува одлука дали „Герешајмер“ ќе инвестира во Македонија, во игра се две земји

Време: 16:33

Датум: август 17, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Се очекува одлука дали германската компнаија „Герешајмер“ ќе инвестира во Македонија. Бордот ќе ја донесе одлуката во последниот квартал годинава бидејќи во опција се две земји.

Ова го изјави членот на бордот на директори на медицинскиот оддел на „Герешајмер“, Оливер Бургел, по средбата со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, и директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони, Александар Младеновски, кои беа во работна посета во Сојузна Република Германија и во Република Чешка.

„Ги разгледуваме можностите за реализација на новата инвестиција, во опција се две земји, помеѓу кои е и Република Македонија. Импресионирани сме од инфраструктурата во вашата земја, од условите во технолошко-индустриските зони, како и од посветеноста на Владата да ја направи Македонија успешна приказна. Очекуваме во последниот квартал од 2018 година бордот на компанијата да донесе одлука за инвестицијата“, рече Бургел.

Анѓушев и Младеновски за време на посетата ги презентираа можностите за инвестирање во Македонија и мерките од Законот за финансиска поддршка на инвестициите, со цел да ги убедат членовите на менаџментот да донесат одлука новата планирана инвестиција да ја реализираат во земјата.

„’Герешајмер’ е глобален лидер во производство на пластични и стаклени компоненти, кој соработува со најголемите медицински и фармацевтски компании, како AstraZeneca, GSK, Roche, Novo Nordisk и други. Иницијалните контакти со оваа компанија се направени пред 8 месеци, а за време на дводневната посета разговаравме со членовите на менаџментот на оваа компанија нивната нова инвестиција да ја реализираат во некоја од технолошко-индустриските зони во нашата земја. Посветени сме во реализацијата на овој проект, освен што би се вложиле значителни средства во изградба на производствена хала и набавка на опрема, процесот на производство е на највисоко технолошко ниво на развиеност, со што се отвора можност за вработување млади и едуцирани кадри од техничките струки“, нагласи Анѓушев.

Компанијата „Герешајмер“ има производствени капацитети во 15 земји во Европа, Азија, Северна и во Јужна Америка, а во согласност со деловниот план на компанијата, во периодот што следува планираат отворање уште една фабрика, која би можела да биде лоцирана и во Република Македонија.

Компанијата „Герешајмер“ во моментот управува со 50-ина производствени капацитети во 15 земји, во кои работат околу 10.000 лица, а остварува годишен приход од 1,3 милијарда евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Huawei излегува од криза: Вложува три милијарди долари во Италија

  Huawei излегува од криза: Вложува три милијарди долари во Италија

  Извршниот директор на Huawei во Италија Томас Миао, изјави денеска дека кинескиот гигант планира да инвестира 3,1 милијарда долари во таа европска земја. Тие инвестиции…

 • Внимавајте ова се топ 5 десерти за летово

  Внимавајте ова се топ 5 десерти за летово

  Знаеме дека во летниот период сите сакаме да изгледаме убаво и се трудиме да ги намалиме вишокот на килограми, но сепак слатките задоволства некако идат…

 • Летовите со Boeing 747 Max одложени до ноември

  Летовите со Boeing 747 Max одложени до ноември

  Авиокомпанијата American Airlines соопшти дека ќе одложи околу 115 летови до почетокот на ноември, поради приземјување на авионот Boeing 737 Max. Одлуката на авиокомпанијата била…

 • Marks&Spencer најавуваат дополнително затворање на продавници

  Marks&Spencer најавуваат дополнително затворање на продавници

  Познатиот британски синџир на стоковни куќи Marks Spencer најавуваат дополнително затворање на нивни продавници. Откако извршниот директор Стив Роу потврди дека оригиналниот план за затворање на…

 • Макпетрол ги додели наградите од овогодинешната наградна игра на ВЕРНА

  Макпетрол ги додели наградите од овогодинешната наградна игра на ВЕРНА

  Макпетрол денес, во продажно-сервисниот салон на Honda ги додели наградите од четвртото редовно коло, како и од второто мастер коло од овогодинешната наградна игра на…

 • Air France тестира биометриски boarding pass

  Air France тестира биометриски boarding pass

  Air France-KLM сака да ги отстрани од употреба класичните билети за патување. Наместо нив, овој авиопревозник планира да користи систем за препознавање лица на патници.…

 • Huawei пронајде начин како да се смири со Америка

  Huawei пронајде начин како да се смири со Америка

  Кинескиот производителот на паметни телефони Huawei е подготвен да потпише со владите на различни земји договори кои нема да користат “бекдор” за да добијат пристап…

 • Fiat вложува 700 милиони во електричната верзија на моделот 500

  Fiat вложува 700 милиони во електричната верзија на моделот 500

  Автомобилската компанија Fiat Chrysler Automobiles инвестира вкупно 700 милиони евра за изградба на производна линија за новата електрична верзија на моделот 500, изјави денес оперативниот…

 • НЛБ Банка избрана за најдобра банка во Р.Северна Македонија според финансискиот магазин „Euromoney“

  НЛБ Банка избрана за најдобра банка во Р.Северна Македонија според финансискиот магазин „Euromoney“

  На 10 јули 2019 година, на свеченото доделување на Euromoney наградите во Лондон. НЛБ Банка АД Скопје е прогласена за најдобра банка во Р. Северна…

 • „Лукоил“ ја отвори 31-та бензинска станица во земјава

  „Лукоил“ ја отвори 31-та бензинска станица во земјава

  Во присуство на претставници на Владата на Северна Македонија, на Амбасадата на Руската Федерација и на локалната самоуправа, деенска во Арачиново официјално беше отворена 31-та…