Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Се очекува одлука дали „Герешајмер“ ќе инвестира во Македонија, во игра се две земји

Време: 16:33

Датум: август 17, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Се очекува одлука дали германската компнаија „Герешајмер“ ќе инвестира во Македонија. Бордот ќе ја донесе одлуката во последниот квартал годинава бидејќи во опција се две земји.

Ова го изјави членот на бордот на директори на медицинскиот оддел на „Герешајмер“, Оливер Бургел, по средбата со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, и директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони, Александар Младеновски, кои беа во работна посета во Сојузна Република Германија и во Република Чешка.

„Ги разгледуваме можностите за реализација на новата инвестиција, во опција се две земји, помеѓу кои е и Република Македонија. Импресионирани сме од инфраструктурата во вашата земја, од условите во технолошко-индустриските зони, како и од посветеноста на Владата да ја направи Македонија успешна приказна. Очекуваме во последниот квартал од 2018 година бордот на компанијата да донесе одлука за инвестицијата“, рече Бургел.

Анѓушев и Младеновски за време на посетата ги презентираа можностите за инвестирање во Македонија и мерките од Законот за финансиска поддршка на инвестициите, со цел да ги убедат членовите на менаџментот да донесат одлука новата планирана инвестиција да ја реализираат во земјата.

„’Герешајмер’ е глобален лидер во производство на пластични и стаклени компоненти, кој соработува со најголемите медицински и фармацевтски компании, како AstraZeneca, GSK, Roche, Novo Nordisk и други. Иницијалните контакти со оваа компанија се направени пред 8 месеци, а за време на дводневната посета разговаравме со членовите на менаџментот на оваа компанија нивната нова инвестиција да ја реализираат во некоја од технолошко-индустриските зони во нашата земја. Посветени сме во реализацијата на овој проект, освен што би се вложиле значителни средства во изградба на производствена хала и набавка на опрема, процесот на производство е на највисоко технолошко ниво на развиеност, со што се отвора можност за вработување млади и едуцирани кадри од техничките струки“, нагласи Анѓушев.

Компанијата „Герешајмер“ има производствени капацитети во 15 земји во Европа, Азија, Северна и во Јужна Америка, а во согласност со деловниот план на компанијата, во периодот што следува планираат отворање уште една фабрика, која би можела да биде лоцирана и во Република Македонија.

Компанијата „Герешајмер“ во моментот управува со 50-ина производствени капацитети во 15 земји, во кои работат околу 10.000 лица, а остварува годишен приход од 1,3 милијарда евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Цукерберг останува на чело на „Фејсбук“

  Цукерберг останува на чело на „Фејсбук“

  Основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, во интервју за Си-ен-ен изјави дека нема да ја напушти својата функција и дека ќе остане на чело на компанијата.…

 • „Југохром“ ќе постави филтри со кредит од МБПР

  „Југохром“ ќе постави филтри со кредит од МБПР

  Владата на седница вчера ја задолжи Македонската банка за поддршка на развојот (МБПР) да склучи договор за кредит од 92.242.500 денари со комбинатот „Југохром“ од…

 • „Икеа“ укинува 7.500 работни места низ светот

  „Икеа“ укинува 7.500 работни места низ светот

  Шведската компанија за опремување на домот „Икеа“ соопшти дека укинува 7.500 работни места ширум светот, поради новата стратегија за отворање на повеќе продавници во градските…

 • Пивара Скопје и Министерството за здравство го отворија првото Роса школо за родителство во Поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје

  Пивара Скопје и Министерството за здравство го отворија првото Роса школо за родителство во Поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје

  Во рамките на партнерскиот проект на Пивара Скопје и Министерството за здравство, денес официјално беше отворено првото Роса школо за родителство во Поликлиниката „Јане Сандански“…

 • Вип продолжува со реализација на едукативната програма за деца за безбедно користење на интернет низ целата земја

  Вип продолжува со реализација на едукативната програма за деца за безбедно користење на интернет низ целата земја

  “Интернетот не e само игра. Кликај безбедно…” добива свое продолжение и во учебната 2018/2019 година Едукативната програма за деца – “Интернетот не e само игра.…

 • Фершпед АД Скопје ја зголеми добивката за периодот јануари-септември 2018

  Фершпед АД Скопје ја зголеми добивката за периодот јануари-септември 2018

  Групата Фершпед АД Скопје во периодот Jануари – Септември 2018 година оствари оперативна добивка во износ од 136.732 илјада денари искажана во консолидираниот неревидиран Биланс…

 • График на денот: Топ 50 на најголемите светски технолошки компании

  График на денот: Топ 50 на најголемите светски технолошки компании

  Технолошките компании имаат уникатна предност пред другите бизниси и тоа се нарекува “ефектот на мрежата”. Секој нов корисник на одредена платформа ја зголемува вредноста за…

 • Еурокомпозит: фабриката без струја, вработените по дома – има ли крај на маките во последниот загубар?

  Еурокомпозит: фабриката без струја, вработените по дома – има ли крај на маките во последниот загубар?

  Фабриката без струја, погоните без работници, луѓето без плати. Состојбата со последниот македонски загубар се усложнува. Фабриката без струја, вработените по дома Во Еурокомпозит останаа…

 • PG & E е загрозена од банкрот поради пожарот во Калифорнија

  PG & E е загрозена од банкрот поради пожарот во Калифорнија

  Американската енергетска компанија „Pacific Gas and Electric Company“ (PG & E) се соочува со колапс заради тековниот пожар кој ја опустоши Калифорнија. Претходно во понеделникот,…

 • Societe Generale заработи глоба од 1,34 милијарди долари за кршење на санкциите

  Societe Generale заработи глоба од 1,34 милијарди долари за кршење на санкциите

  Француската банка „Societe Generale“ се согласи да плати 1,34 милијарди американски долари за да ги сопре истрагите за санкциите во САД, објавија Федералните резерви. Од…