Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Google е под закана од нова глоба во ЕУ поради Android

Време: 16:22

Датум: јули 11, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Американскиот интернет гигант „Google“ може да се очекува нова рекордна парична казна во Европската унија. Внатрешни извори на „Ројтерс“ укажуваат дека органите на ЕУ за заштита на конкуренцијата ќе му наметнат на интернет гигантот казна од неколку милијарди евра и ќе наредат промени во бизнис практиките.

Причината е дека „Google“ ја злоупотребила пазарната доминација на својот мобилен оперативен систем „Android“. Инспекторите велат дека компанијата е услов од производителите на смартфони кои го користат „Android“ бесплатно, да ги инсталираат претходно апликациите на „Google“ на своите уреди или да ги нудат само услугите на „Google“. Затоа на групата и се заканува парична казна во износ од 10% од годишните приходи на компанијата мајка на „Google“, „Alphabet“. Тие изнесуваат околу 111 милијарди долари во минатата година.

Претстојната казна може да ја надмине рекордната парична казна од 2,42 милијарди евра, која ЕУ ја изрече на „Google“ во минатата година. Во текот на производството тогаш беше докажано дека американската интернет група има корист од својата доминантна позиција како оператор на пребарувачи и е манипулирање од пребарувањето по одделни стоки и услуги, при тоа така дека трговските партнери и клиенти на „Google“ да излегуваат на првите позиции во резултатите од пребарувањето. Се забележува исто така дека „Google“ помага при зголемувањето на сообраќајот на информатичките онлајн ресурси на партнерите или клиентите на компаниите, зголемувајќи го спомнувањето за нив во резултатите од пребарувањето.

Покрај овие два случајот ЕК го испитува и случајот со рекламниот бизнис „Adsense“. Прелиминарните истраги и тука се за парична казна. Постои и уште една формална проверка – за реклама во пребарувач.

Кои конкретни чекори ќе побараат од властите во Брисел од компанијата се уште не е јасно. На пример ЕК може да инсистира Концернот да ги промени договорите со производителите на телефони.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Shell е првата странска компанија со лиценца за тргување со нафта во Кина

  Shell е првата странска компанија со лиценца за тргување со нафта во Кина

  Британско-холандскиот концерн „Royal Dutch Shell“ стана првата странска компанија која добила лиценца за трговија со нафтени деривати на домашниот пазар на Кина. Лиценцата е издадена…

 • Societe Generale планира големи отпуштања во инвестициското банкарство

  Societe Generale планира големи отпуштања во инвестициското банкарство

  Француската банка „Societe Generale SA“ има намера да започне масовно намалување на работните места во својата единица за инвестициско банкарство и да најде партнер за…

 • Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Виталиа која веќе 25 години носи здрави производи на македонскиот и светскиот пазар, овојпат разви бар со мастиха за грчкиот пазар. Она што е интересно…

 • Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италијанските власти ги казнија авиокомпаниите „Ryanair“ и „Wizz Air“ за нивната нова политика за кабински багаж. Првата компанија ќе мора да плати 3 милиони евра,…

 • Растот на профитот на Barclays ги израдува инвеститорите

  Растот на профитот на Barclays ги израдува инвеститорите

  Британската банка „Barclays“ објави понизок профит во вредност од 3,5 милијарди фунти во 2018-та година, но сепак тоа ги израдува инвеститорите. Кредиторот има ветено пари,…

 • Goldman Sachs и Apple ќе создадат кредитна картичка за iPhone

  Goldman Sachs и Apple ќе создадат кредитна картичка за iPhone

  Американската технолошка компанија „Apple“ заедно со инвестициската банка „Goldman Sachs“ ќе создадат кредитна картичка, која ќе биде пуштена оваа пролет, соопшти „CNBC“. Таа ќе биде…

 • Катастрофите повторно имаа влијание врз резултатите на Swiss Re

  Катастрофите повторно имаа влијание врз резултатите на Swiss Re

  Втората по големина компанија за реосигурување во светот, „Swiss Re“ не успеа да генерира доволно висок профит во минатата година поради многуте природни катастрофи. Таа…

 • „Нестле“ и неколку други компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб““

  „Нестле“ и неколку други компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб““

  „Нестле“ и уште неколку други големи компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб“ откако еден видеоблогер изрази загриженост дека педофилите ја користат платформата за размена…

 • Македонијатурист АД Скопје прокнижи повисока добивка за 2018 година

  Македонијатурист АД Скопје прокнижи повисока добивка за 2018 година

  Друштвото со своето работење во даванаесетте месеци од 2018 година од пружените хотелски и ресторански услуги како основна дејност како и од други споредни дејности…

 • Wix.com очекува 25% раст на приходите во 2019-та

  Wix.com очекува 25% раст на приходите во 2019-та

  „Wix.com“, која им помага на малите бизниси да ги создаваат и управуваат со сопствените веб-страници, објавија дека приходите од четвртиот квартал се зголемени повеќе отколку…