Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,017.33 -0.83%    APTK 750.00 0%    AUMK 1,803.00 2.97%    BESK 9,530.00 -2.41%    BEST 1,886.00 0%    FERS 59,500.00 -2.09%    GRNT 821.15 -1.07%    KJUBI 1,550.00 -0.06%    KMB 5,057.09 -2.74%    MPOL 281.00 -2.77%    MPT 42,987.44 -1.53%    OHB 6,100.00 -0.13%    OKTA 4,336.84 -0.55%    PPIV 44,108.00 -3.06%    RMDEN16 95.00 -0.84%    RMDEN17 95.90 0%    RZUS 138.90 9.6%    STIL 127.00 -5.17%    TPLF 990.17 2.29%    TTK 981.88 -1.82%    UNI 2,354.00 -1.92%    USJE 22,002.14 -1.62%    VITA 8,512.00 0.11%    

Google е под закана од нова глоба во ЕУ поради Android

Време: 16:22

Датум: јули 11, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Американскиот интернет гигант „Google“ може да се очекува нова рекордна парична казна во Европската унија. Внатрешни извори на „Ројтерс“ укажуваат дека органите на ЕУ за заштита на конкуренцијата ќе му наметнат на интернет гигантот казна од неколку милијарди евра и ќе наредат промени во бизнис практиките.

Причината е дека „Google“ ја злоупотребила пазарната доминација на својот мобилен оперативен систем „Android“. Инспекторите велат дека компанијата е услов од производителите на смартфони кои го користат „Android“ бесплатно, да ги инсталираат претходно апликациите на „Google“ на своите уреди или да ги нудат само услугите на „Google“. Затоа на групата и се заканува парична казна во износ од 10% од годишните приходи на компанијата мајка на „Google“, „Alphabet“. Тие изнесуваат околу 111 милијарди долари во минатата година.

Претстојната казна може да ја надмине рекордната парична казна од 2,42 милијарди евра, која ЕУ ја изрече на „Google“ во минатата година. Во текот на производството тогаш беше докажано дека американската интернет група има корист од својата доминантна позиција како оператор на пребарувачи и е манипулирање од пребарувањето по одделни стоки и услуги, при тоа така дека трговските партнери и клиенти на „Google“ да излегуваат на првите позиции во резултатите од пребарувањето. Се забележува исто така дека „Google“ помага при зголемувањето на сообраќајот на информатичките онлајн ресурси на партнерите или клиентите на компаниите, зголемувајќи го спомнувањето за нив во резултатите од пребарувањето.

Покрај овие два случајот ЕК го испитува и случајот со рекламниот бизнис „Adsense“. Прелиминарните истраги и тука се за парична казна. Постои и уште една формална проверка – за реклама во пребарувач.

Кои конкретни чекори ќе побараат од властите во Брисел од компанијата се уште не е јасно. На пример ЕК може да инсистира Концернот да ги промени договорите со производителите на телефони.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Deutsche Bank двојно ги надмина очекувањата на аналитичарите за профит

  Deutsche Bank двојно ги надмина очекувањата на аналитичарите за профит

  Германската банка „Deutsche Bank“ ги изненади позитивно аналитичари откако забележа профит во вториот квартал, што двојно ги зголеми очекувањата. Ова им дава на доверителите шанса…

 • Стотици пријавени и 30 победници на наградниот предизвик на VIVAX

  Стотици пријавени и 30 победници на наградниот предизвик на VIVAX

  Заврши еден значаен спортски празник, а со него и наградниот предизвик на VIVAX. Светското првенство во фудбал и оваа година кулминираше со еден победник, но…

 • Northrop останува оптимист во врска со договорот од 2,5 милијарди долари со Германија

  Northrop останува оптимист во врска со договорот од 2,5 милијарди долари со Германија

  Компанијата „Northrop Grumman“ гледа оптимистички на изгледите за продажба на својот безпилотен систем за надгледување „Triton MQ-4C“ на Германија, но вели дека трансакцијата може да…

 • Bank of America ја зголеми својата добивка за повеќе од една третина во кварталот

  Bank of America ја зголеми својата добивка за повеќе од една третина во кварталот

  Американската банка на „Bank of America“ објави квартална добивка повисока од очекувањата на „Волстрит“, откако вториот најголем кредитор во САД малку ги намали трошоците и…

 • Адора Инженеринг поседува 8,58% од Комерцијална банка АД Скопје

  Адора Инженеринг поседува 8,58% од Комерцијална банка АД Скопје

  На официјалниот сајт на Македонската берза беше објавено дека во изминатиот период преку берзански трансакции правното лице Адора Инженеринг ДООЕЛ Експорт-Импорт Скопје се стекна со дополнителни…

 • Поврзани насекаде со летната роаминг понуда на Телеком

  Поврзани насекаде со летната роаминг понуда на Телеком

  Македонски Телеком подготви летна роаминг промотивна понуда којашто на корисниците за време на годишните одмори им овозможува опуштена и безгрижна комуникација во странство. Со новата…

 • Amazon ќе го прошири својот удел на пазарот во САД

  Amazon ќе го прошири својот удел на пазарот во САД

  Според ново пазарно истражување приходите на американската технолошка компанија „Amazon“ во САД ќе се зголемуваат во текот на оваа година со 30 отсто и ќе…

 • Кои се најпрофитабилните воздушни маршути во светот?

  Кои се најпрофитабилните воздушни маршути во светот?

  Кои се најпрофитабилните воздушни маршути во светот? На ова прашање одговара британската компанија за анализи на воздушниот транспорт во светот „Official Airline Guide“ (OAG). Првото…

 • Citigroup објави подобар од очекуваниот профит

  Citigroup објави подобар од очекуваниот профит

  Американската банка „Citigroup“ соопшти дека нејзиниот профит за вториот квартал е подобар од очекувањата, иако приходите за периодот се малку под прогнозите, објави „CNBC“. Добивката…

 • JPMorgan изненади со својата заработувачка за кварталот

  JPMorgan изненади со својата заработувачка за кварталот

  Добивката за кварталот на „JPMorgan Chase & Co“ ги надмина очекувањата на „Wall Street“ поддржани од повисоките од прогнозираните приходи од тргување и зголемената побарувачка…