Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Amazon го зголемува својот бруто профит со одлично темпо

Време: 10:22

Датум: мај 16, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Една од работите која расте во бизнисот на „Amazon“ е неговата профитна маргина. Во првиот квартал компанијата генерирала 1,6 милијарди долари нето добивка – повеќе од два пати во однос на минатата година и вториот квартал во историјата на компанијата во кој профитот надминува 1 милијарда долари.

Оваа промена делумно се должи на растот на бруто-добивката на „Amazon“ – парите оставени по отстранување на фиксните трошоци, потенцира „CNBC“.

За да ја илустрира оваа промена „Morgan Stanley“ го споредува растот на годишна основа на бруто маржата на „Amazon“ со она што петте топ трговци се очекува да ја генерираат вкупно.

Разликата е неверојатна: „Amazon“ го зголеми својот бруто профит до 7 милијарди долари во првиот квартал. Ова е речиси пет пати поголем раст на бруто-добивката која „Morgan Stanley“ ја очекува од петте најголеми трговци во комбинација.

Зголемувањето на бруто профитот е важно затоа што и дава на компанијата поголеми можности за инвестирање и проширување на бизнисот. „Amazon“ расте брзо во нови области, како прехранбените стоки (преку купувањето на „Whole Foods“), хардверот, вештачката интелигенција и здравствените технологии. Тоа може да користи за зголемувањето на маргината за да се ре-инвестираа во својот основен бизнис, така што ќе вработува повеќе инженери, ќе ги засилува истражувањата и развојот и ќе троши повеќе за маркетинг.

Бруто профитната маргина на „Amazon“ постојано растеше во текот на изминатите неколку години. Откако се движеше околу 30 отсто во текот на изминатите две години, за првпат во првиот квартал од годината достигна 40 отсто.

Ова е многу повеќе од исходот на конкурентите во трговијата на мало. Во последното тримесечје, „Walmart“ генерираше бруто профитна маргина од 25 отсто, а онаа на „Target“ е 24 отсто. Стапката на „Costco“ е многу помала – 13 отсто. „Morgan Stanley“ очекува бруто маргина на „Amazon“ да достигне 42% до 2021-ва година.

„Morgan Stanley“ наведува во посебна забелешка дека високомаржниот бизнис на „Amazon“, како „Amazon Web Services“, рекламите и претплатите за „Prime“, се главните фактори зад оваа промена. И трите бизнис потфати се радуваат на забрзување на растот и се оценува дека донеле речиси 3.5 милијарди долари кон бруто добивка во последниот квартал.

Уште поважно, растот на бруто профитот докажува дека претходните инвестиции на „Amazon“ се исплаќаат.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Новиот сопственик на „Горење” ги повлекува акциите од берзата

  Новиот сопственик на „Горење” ги повлекува акциите од берзата

  Новиот сопственик на „Горење“, кинеската корпорација „Хајсенсе“, одлучи да ги повлече акциите на „Горење“ од берзата, а одлуката за тоа ја најави за состанокот на…

 • UBS ја зголеми годишната прогноза на Boeing

  UBS ја зголеми годишната прогноза на Boeing

  Аналитичарите од швајцарската банка „UBS“ ја зголемија својата 12-месечна прогноза за акциите на американската авионска компанија „Boeing“ до 515 долари, што е за над 50%…

 • Најбогатиот Kинез загуби 1,3 милијарди долари за еден ден

  Најбогатиот Kинез загуби 1,3 милијарди долари за еден ден

  Коосновачот на кинескиот интернет гигант „Tencent“, Ма Хуатенг, познат уште и како Пони Ма, загубил 1,3 милијарди долари за еден ден откако неговата компанија објави…

 • „Скопско“ ги враќа маалските дружби во Карпош!

  „Скопско“ ги враќа маалските дружби во Карпош!

  Благодарение на омилениот пивски бренд „Скопско“, а во духот на неговиот слоган „За нас“ денеска жителите на општина Карпош добија нов летниковец, донација од „Пивара…

 • Сопственикот на пивото Corona инвестира 4 милијарди долари во марихуана

  Сопственикот на пивото Corona инвестира 4 милијарди долари во марихуана

  Сопственикот на популарниот бренд пиво „Corona“ – „Constellation Brands“, се очекува да инвестира 4 милијарди долари во најголемиот производител на канабис во Канада – „Canopy…

 • Македонијатурист АД Скопје со повисока добивка за првото полугодие од 2018 година

  Македонијатурист АД Скопје со повисока добивка за првото полугодие од 2018 година

  Друштвото во шесте месеци од 2018 година од пружените хотелски и ресторански услуги како основна дејност како и од други споредни дејности оствари позитивен финансиски…

 • RBS ќе плати 4,9 милијарди долари за прекршоци од времето на финансиската криза

  RBS ќе плати 4,9 милијарди долари за прекршоци од времето на финансиската криза

  „Royal Bank of Scotland“ (RBS) ќе мора да плати сума од 4,9 милијарди долари, за да одговори на тужбата во САД, според која британската банка…

 • Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на компанијата „Амазон“ изнесува 940 милијарди долари, а акциите на фирмата достигнаа нов максимум. Со ова „Епл“ набргу може да добие конкуренција затоа што…

 • Стопанска банка АД Скопје прокнижи рекордна добивка за првото полугодие од 2018

  Стопанска банка АД Скопје прокнижи рекордна добивка за првото полугодие од 2018

  Во текот на првото полугодие од 2018 година СТОПАНСКА БАНКА АД – Скопје оствари финансиски резултат во износ од 1.913.686 илјади денари или околу 31…

 • Кои акции ги купи Бафет во вториот квартал од 2018-та?

  Кои акции ги купи Бафет во вториот квартал од 2018-та?

  Во вториот квартал од годината „Berkshire Hathaway Inc.“ го зголеми својот удел во „Goldman Sachs Group Inc.“ и израелската фармацевтска компанија „Teva Pharmaceutical Industries Ltd“,…