Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,872.21 -0.65%    BESK 8,017.33 3.6%    GRNT 748.68 4.56%    KPSS 300.00 -36.31%    MPT 31,000.31 0%    OHB 6,396.66 -0.83%    REPL 62,000.00 0.81%    RMDEN13 96.70 0.73%    RMDEN14 96.10 0.63%    RMDEN16 95.50 0%    RZIN 125.00 4.17%    SBT 1,951.00 -0.61%    SLAV 3,600.00 0%    STB 1,015.50 -0.27%    STBP 1,180.55 5.3%    STIL 130.00 -0.94%    TEL 278.08 2.99%    TNB 12,929.50 -4.14%    TTK 881.96 2.88%    UNI 2,360.00 -0.04%    USJE 23,003.00 -0.63%    ZPKO 2,857.00 0%    

Amazon го зголемува својот бруто профит со одлично темпо

Време: 10:22

Датум: мај 16, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Една од работите која расте во бизнисот на „Amazon“ е неговата профитна маргина. Во првиот квартал компанијата генерирала 1,6 милијарди долари нето добивка – повеќе од два пати во однос на минатата година и вториот квартал во историјата на компанијата во кој профитот надминува 1 милијарда долари.

Оваа промена делумно се должи на растот на бруто-добивката на „Amazon“ – парите оставени по отстранување на фиксните трошоци, потенцира „CNBC“.

За да ја илустрира оваа промена „Morgan Stanley“ го споредува растот на годишна основа на бруто маржата на „Amazon“ со она што петте топ трговци се очекува да ја генерираат вкупно.

Разликата е неверојатна: „Amazon“ го зголеми својот бруто профит до 7 милијарди долари во првиот квартал. Ова е речиси пет пати поголем раст на бруто-добивката која „Morgan Stanley“ ја очекува од петте најголеми трговци во комбинација.

Зголемувањето на бруто профитот е важно затоа што и дава на компанијата поголеми можности за инвестирање и проширување на бизнисот. „Amazon“ расте брзо во нови области, како прехранбените стоки (преку купувањето на „Whole Foods“), хардверот, вештачката интелигенција и здравствените технологии. Тоа може да користи за зголемувањето на маргината за да се ре-инвестираа во својот основен бизнис, така што ќе вработува повеќе инженери, ќе ги засилува истражувањата и развојот и ќе троши повеќе за маркетинг.

Бруто профитната маргина на „Amazon“ постојано растеше во текот на изминатите неколку години. Откако се движеше околу 30 отсто во текот на изминатите две години, за првпат во првиот квартал од годината достигна 40 отсто.

Ова е многу повеќе од исходот на конкурентите во трговијата на мало. Во последното тримесечје, „Walmart“ генерираше бруто профитна маргина од 25 отсто, а онаа на „Target“ е 24 отсто. Стапката на „Costco“ е многу помала – 13 отсто. „Morgan Stanley“ очекува бруто маргина на „Amazon“ да достигне 42% до 2021-ва година.

„Morgan Stanley“ наведува во посебна забелешка дека високомаржниот бизнис на „Amazon“, како „Amazon Web Services“, рекламите и претплатите за „Prime“, се главните фактори зад оваа промена. И трите бизнис потфати се радуваат на забрзување на растот и се оценува дека донеле речиси 3.5 милијарди долари кон бруто добивка во последниот квартал.

Уште поважно, растот на бруто профитот докажува дека претходните инвестиции на „Amazon“ се исплаќаат.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Проблеми за Google: Корисниците на iPhone бараат милијарди долари отштета

  Проблеми за Google: Корисниците на iPhone бараат милијарди долари отштета

  Групата „Google You Owe Us“, која застапува 4,4 милиони корисници на „iPhone“, со тужба од „Google“ бара 4,29 милијарди долари отштета поради неовластеното собирање податоци.…

 • Samsung треба да плати 540 милиони долари на Apple

  Samsung треба да плати 540 милиони долари на Apple

  „Samsung“ ќе треба да плати отштета во износ од 540 милиони долари на „Apple“, откако поротниците едногласно донесоа одлука во корист на американскиот производител во…

 • FT: Barclays размислува за спојување со конкурентни банки

  FT: Barclays размислува за спојување со конкурентни банки

  Британската банка „Barclays“ ги истражува можностите за спојување со еден од нејзините конкуренти, вклучувајќи го и „Standard Chartered“. Ова е објавено од страна на „Financial…

 • Хуманитарната аукција на Капитол мол ги израдува матурантите од СОС Детско село

  Хуманитарната аукција на Капитол мол ги израдува матурантите од СОС Детско село

  Капитол мол изминатиов период беше полн со млади луѓе кои со своите родители го бараа своето омилено парче облека за нивната матурска вечер. Поттикнати од…

 • Црвеното вино My Way 2011 од Бовин прогласено за едно од најдобрите на светот

  Црвеното вино My Way 2011 од Бовин прогласено за едно од најдобрите на светот

  Винаријата Бовин освои златен медал на најважниот американски вински натпревар Избрани квалитетни вина од целиот свет, како и од САД и Канада беа оценувани на…

 • Макпрогрес Виница е првата македонска компанија која ќе произведува на соларна енергија

  Макпрогрес Виница е првата македонска компанија која ќе произведува на соларна енергија

  Познатата македонска прехранбена компанија Макпрогрес Виница продолжува да биде пионер во поддршката на националната економија, иновативните технологии и општествената одговорност. Денес, Макпрогрес Виница официјално склучи…

 • „Фени“ да се продава на јавна лицитација, побара бугарски „Минстрој“

  „Фени“ да се продава на јавна лицитација, побара бугарски „Минстрој“

  Запирање на стечајот на „Фени“, впаричување на имотот и јавна лицитација за избор на компанија која ќе стопанисува со комбинатот, побара денеска бугарската компанија „Минстрој…

 • „Зеленото злато“ е новиот хит на светските пазари и тоа благодарение на „Instagram“!

  „Зеленото злато“ е новиот хит на светските пазари и тоа благодарение на „Instagram“!

  Верувале или не, авокадото е новото „злато“, барем според берзиските аналитичари, кога станува збор за акциите на компанијата „Calavo Growers“, кои денес чинат 97 долари.…

 • „Сбербанк“ се повлекува од Европа, банката си најде нов пазар!

  „Сбербанк“ се повлекува од Европа, банката си најде нов пазар!

  Руската банка планира да го намали присуството во Европа, а да го прошири работењето во Казахстан и Белорусија, но се очекува и да го продаде…

 • Blackstone купи синџир на хотели за 3,7 милијарди долари

  Blackstone купи синџир на хотели за 3,7 милијарди долари

  Американската хотелска компанија „LaSalle Hotel Properties“ одлучи да ја прифати понудата за купување на компанијата за приватни капитални инвестиции „Blackstone Group“ во вредност 3,7 милијарди…