Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,910.00 -1.46%    CEVI 1,000.00 0%    GRNT 781.00 -0.08%    KMB 3,757.68 -1.72%    MKSD 202.61 1.3%    MPT 29,299.40 -0.68%    MTUR 4,425.00 2.91%    OILK 6,000.00 0%    REPL 60,500.00 0%    RMDEN16 95.20 0%    RZIT 30.00 50%    SBT 1,917.24 -1.68%    STB 949.48 -0.83%    STBP 698.87 0.2%    TEL 294.13 1.08%    TNB 14,499.00 -0.01%    TPLF 1,893.80 1.03%    TTK 999.00 -0.1%    UNI 2,081.00 -2.57%    VITA 8,030.00 -0.25%    ZPKO 2,809.00 2.97%    

Повисоките каматни стапки ја поддржаа добивката на JPMorgan

Време: 12:43

Датум: јануари 13, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Најголемата американска банка по актива „JPMorgan Chase & Co.“ забележа повисок од очекуваниот профит за кварталот, откако растот на нето приход од камати го компензираше забавувањето од приходите во трговијата, пренесува „Ројтерс“.

Банката отпиша 2,4 милијарди долари, за да покрие нов еднократен данок за репатријација на меѓународниот профит и за да се прилагоди на вредноста на одложените даночни средства и обврски.

Се очекува новите промени во даночниот законик воведен од претседателот Доналд Трамп, да наметнат краток притисок, но и профит на долг рок за американските банки со активности надвор од земјата.

„Спроведувањето на даночната реформа во четвртиот квартал има значајни позитивни ефекти за земјата. Државните компании ќе бидат поконкурентни на глобално ниво, од што на крајот ќе добијат сите Американци“, коментира извршниот директор Џејми Дајмон во пораката.

Нето добивката со исклучок на еднократните ефекти изнесуваше 6,7 милијарди долари, или 1,76 долари по акција, за четвртиот квартал до 31-ви декември.

Аналитичарите очекуваат просечна добивка од 1,69 долари по акција.

Нето-приходите се зголемија за 4,6% на 25,45 милијарди долари, што е над проценката од 25,15 милијарди долари.

Нето каматниот приход се зголеми за 11 отсто на 13,4 милијарди долари поради повисоките каматни стапки и растот на кредитите. Приходите, сепак, паднаа за 22 отсто на 4,43 милијарди долари.

Нето добивката во согласност со американските сметководствени стандарди и вклучувајќи го оданочувањето е намалена до 4,23 милијарди долари, или 1,07 долари по акција, во четвртиот квартал од 6,73 милијарди долари, или 1,71 долари по акција, во споредба со една година порано.

Акциите на „JPMorgan“, кои пораснаа за 29 отсто во изминатите 12 месеци, малку се намалија во претходна трговија.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Плати со поезија“ на Јулиус Мајнл го побуди духот на поезијата Скопје и Велес

  „Плати со поезија“ на Јулиус Мајнл го побуди духот на поезијата Скопје и Велес

  Традиционално Јулиус Мајнл ја организираше акцијата „Плати со поезија“ на 21-ви март, на Денот на поезијата, по 4-ти пат. Илјадници љубители на кафето се вклучија…

 • Договорот меѓу Bayer и Monsanto доби „зелено светло“ од ЕК

  Договорот меѓу Bayer и Monsanto доби „зелено светло“ од ЕК

  Германскиот конгломерат „Bayer“ доби одобрение од Европската комисија (ЕК) за купување на американската компанија „Monsanto“ за 62,5 милијарди долари, последното од трите мегасоединувања кои ќе…

 • Македонски Телеком дел од акцијата „Час на планетата Земја“

  Македонски Телеком дел од акцијата „Час на планетата Земја“

  Македонски Телеком и годинава ќе биде дел од најголемата светска волонтерска акција „Часот на планетата Земја“. На 24 март (сабота) во периодот од 20:30 до…

 • Четири македонски компании купија 13,076% од Комерцијална банка

  Четири македонски компании купија 13,076% од Комерцијална банка

  Комерцијална банка АД Скопје ја известува јавноста дека на 21.03.2018 година во блок трансакција беа истргувани вкупно 298.003 акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје,…

 • Основачот на Ватсап: Избришете го Фејсбук!

  Основачот на Ватсап: Избришете го Фејсбук!

  Компанијата „Фејсбук“ периодов се наоѓа во средиштето на голем скандал. Вредноста на најпознатата социјална мрежа во светот се намали за 37 милијарди долари, а нејзиниот…

 • Google купи зграда обележје на Њујорк за 2,4 милијарди долари

  Google купи зграда обележје на Њујорк за 2,4 милијарди долари

  Компанијата мајка на „Google,“ „Alphabet“ ја купи познатата зграда „Chelsea Market“ во Њујорк за 2,4 милијарди долари. Договорот ќе и овозможи на компанијата да го…

 • Македонијатурист АД Скопје ќе дели дивиденда 208,1 денари бруто по акција

  Македонијатурист АД Скопје ќе дели дивиденда 208,1 денари бруто по акција

  Македонијатурист АД Скопје донесе Одлука за исплата на дивиденда и утврдување на дивиденден календар за 2017 година. Компанијата одлучи да исплати дивиденда за 2017 година…

 • Amazon го надмина Google според пазарната капитализација

  Amazon го надмина Google според пазарната капитализација

  Американскиот гигант во областа на електронската трговија „Amazon“ во вторникот ја надмина компанијата мајка на „Google“, „Alphabet“ според пазарната капитализација, претворајќи се во втората компанија…

 • И Европскиот парламент го повика Цукерберг да се изјасни за скандалот со украдените податоци

  И Европскиот парламент го повика Цукерберг да се изјасни за скандалот со украдените податоци

  Европскиот парламент, по примерот на британскиот Парламент, го повика основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, да го објасни користењето на личните податоци на корисниците на оваа…

 • Компанијата на холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн објави банкрот

  Компанијата на холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн објави банкрот

  Филмската и телевизиска продукциска компанија „The Weinstein Company“, чиј поранешен претседател Харви Вајнштајн беше обвинет за сексуално малтретирање, соопшти дека поднела барање за банкрот. „The…