Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,910.00 -1.46%    CEVI 1,000.00 0%    GRNT 781.00 -0.08%    KMB 3,757.68 -1.72%    MKSD 202.61 1.3%    MPT 29,299.40 -0.68%    MTUR 4,425.00 2.91%    OILK 6,000.00 0%    REPL 60,500.00 0%    RMDEN16 95.20 0%    RZIT 30.00 50%    SBT 1,917.24 -1.68%    STB 949.48 -0.83%    STBP 698.87 0.2%    TEL 294.13 1.08%    TNB 14,499.00 -0.01%    TPLF 1,893.80 1.03%    TTK 999.00 -0.1%    UNI 2,081.00 -2.57%    VITA 8,030.00 -0.25%    ZPKO 2,809.00 2.97%    

Wells Fargo oствари 18% раст на профитот во четвртиот квартал

Време: 11:42

Датум: јануари 13, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Американската банка „Wells Fargo“ забележа раст од 18% на профитот за четвртиот квартал од 2017-та година, како резултат на еднократното даночно олеснување, поврзано со новата даночна реформа на претседателот Доналд Трамп, пренесува „Ројтерс“.

Нето добивката е зголемена до 5,74 милијарди долари или 1,16 долари по акција според американските сметководствени стандарди во кварталот до 31-ви декември во однос на 4,87 милијарди долари (96 центи по акција) една година порано.

Кварталот вклучува еднократен поттик од 3,35 милијарди долари од отпишување на одложените даночни обврски на банката, за да ги одрази новите корпоративни даночни стапки во САД.

Акциите на „Wells Fargo“ поевтинија со 1% до 62,32 долари во предпазарната трговија. Падот во почетокот на редовната сесија е речиси 0,8%.

Компанијата која доживува тешкотии со намалувањето на трошоците по скандалот со продажбата на нејзините практики, изјави дека очекува вкупните трошоци за целата 2018-та година да бидат меѓу 53,5 милијарди и 54,5 милијарди долари.

Аналитичарите и инвеститорите внимателно ги следат трошоците на кредиторот со седиште во Сан Франциско, кои достигнаа 60 центи од приходите по избивањето на скандалот во септември 2016-та година. Банката се обидува да го подобри овој клучен показател за ефикасноста.

„Wells Fargo“ забележа бескаматни трошоци за 16,80 милијарди долари за четвртиот квартал, со што вкупните бескаматни трошоци за годината се зголемуваат до 58,48 милијарди долари.

Аналитичарите очекуваа просечните бескаматни трошоци да бидат 54,62 милијарди долари за 2017-та година.

Вкупните приходи се зголемија за 2,2% до 22,05 милијарди долари, поддржани од сегментот на бизнис кредитирањето.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Плати со поезија“ на Јулиус Мајнл го побуди духот на поезијата Скопје и Велес

  „Плати со поезија“ на Јулиус Мајнл го побуди духот на поезијата Скопје и Велес

  Традиционално Јулиус Мајнл ја организираше акцијата „Плати со поезија“ на 21-ви март, на Денот на поезијата, по 4-ти пат. Илјадници љубители на кафето се вклучија…

 • Договорот меѓу Bayer и Monsanto доби „зелено светло“ од ЕК

  Договорот меѓу Bayer и Monsanto доби „зелено светло“ од ЕК

  Германскиот конгломерат „Bayer“ доби одобрение од Европската комисија (ЕК) за купување на американската компанија „Monsanto“ за 62,5 милијарди долари, последното од трите мегасоединувања кои ќе…

 • Македонски Телеком дел од акцијата „Час на планетата Земја“

  Македонски Телеком дел од акцијата „Час на планетата Земја“

  Македонски Телеком и годинава ќе биде дел од најголемата светска волонтерска акција „Часот на планетата Земја“. На 24 март (сабота) во периодот од 20:30 до…

 • Четири македонски компании купија 13,076% од Комерцијална банка

  Четири македонски компании купија 13,076% од Комерцијална банка

  Комерцијална банка АД Скопје ја известува јавноста дека на 21.03.2018 година во блок трансакција беа истргувани вкупно 298.003 акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје,…

 • Основачот на Ватсап: Избришете го Фејсбук!

  Основачот на Ватсап: Избришете го Фејсбук!

  Компанијата „Фејсбук“ периодов се наоѓа во средиштето на голем скандал. Вредноста на најпознатата социјална мрежа во светот се намали за 37 милијарди долари, а нејзиниот…

 • Google купи зграда обележје на Њујорк за 2,4 милијарди долари

  Google купи зграда обележје на Њујорк за 2,4 милијарди долари

  Компанијата мајка на „Google,“ „Alphabet“ ја купи познатата зграда „Chelsea Market“ во Њујорк за 2,4 милијарди долари. Договорот ќе и овозможи на компанијата да го…

 • Македонијатурист АД Скопје ќе дели дивиденда 208,1 денари бруто по акција

  Македонијатурист АД Скопје ќе дели дивиденда 208,1 денари бруто по акција

  Македонијатурист АД Скопје донесе Одлука за исплата на дивиденда и утврдување на дивиденден календар за 2017 година. Компанијата одлучи да исплати дивиденда за 2017 година…

 • Amazon го надмина Google според пазарната капитализација

  Amazon го надмина Google според пазарната капитализација

  Американскиот гигант во областа на електронската трговија „Amazon“ во вторникот ја надмина компанијата мајка на „Google“, „Alphabet“ според пазарната капитализација, претворајќи се во втората компанија…

 • И Европскиот парламент го повика Цукерберг да се изјасни за скандалот со украдените податоци

  И Европскиот парламент го повика Цукерберг да се изјасни за скандалот со украдените податоци

  Европскиот парламент, по примерот на британскиот Парламент, го повика основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, да го објасни користењето на личните податоци на корисниците на оваа…

 • Компанијата на холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн објави банкрот

  Компанијата на холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн објави банкрот

  Филмската и телевизиска продукциска компанија „The Weinstein Company“, чиј поранешен претседател Харви Вајнштајн беше обвинет за сексуално малтретирање, соопшти дека поднела барање за банкрот. „The…