Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Ја сакате ли вашата работа?

Време: 13:14

Датум: јануари 11, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Некои велат дека најголемата среќа е да ја пронајдете работата која ја сакате. Се разбира, секој ден на работа не може да биде одличен, но чувството дека секој работен ден ви претставува предизвик и тоа позитивен предизвик е навистина ретко.

Многу луѓе кои ја сакаат својата работа ги имаат следниве карактеристики:

Имаат исклучителна поврзаност со детето во себе

Луѓето кои искрено ја сакаат својата работа, всушност, постојано го работат тоа и на тој начин остануваат во контакт со детето во нив кое некогаш сакало да пишува, да раскажува приказни или да замислува неверојатни проекти.

Тоа што овие луѓе го прават не е копија на страста од детството, тоа е успешна интеграција на елементите од тие страсти во она што сега го работат.

Имаат широки погледи

Иако падовите не влијаат директно на самите погледи, сепак тие можат да ги ослабат на одредено време. Луѓето со широки погледи се свесни дека нивната кариера е создадена од подеми и падови. Навистина е значаен фактот дека тие луѓе не се откажуваат во негативните моменти, но и не се издигнуваат во позитивните моменти.

Не се оптеретуваат со туѓото мислење

Личностите кои ја сакаат својата работа им овозможуваат на другите да коментираат, но туѓото мислење не ги загрижува. Тие можеби некогаш поради мислењето на некој друг ќе се најдат на сосема поинаков пат кој не го сакаат.

Тие се родени да го следат планот

Некои корпоративни карактеристики се многу важни, а успешното планирање е една од нив. Во принцип, секое лице кое е длабоко поврзано за некое место мора да знае дека таму не може засекогаш да остане.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Едно интересно истражување со позанимава со најдосадните професии, па проверете дали една од нив е токму вашата професија! Утре следува уште еден работен ден, но…

 • Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Ви заминуваат ли талентите од компанијата? Преминуваат ли вашите најдобри вработени во конкурентските компании? Постојат начини на тоа да му ставите крај. Првиот чекор, сепак,…

 • 8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  Потребно е малку за да си ја вратите или зголемите самодовербата, потребно е само да се држите до неколку важни работи… Осум едноставни работи кои…

 • Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Сајбер ризиците за прв пат се меѓу десетте најголеми глобални заканувачи за компаниите, покажува истражувањето „Aon Risk Solutions“. Како главна причина за загриженост со која…

 • Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Со развојот на технологијата, се чини дека поимот „канцеларија“ веќе се редефинира. Сè поголемата слобода во изборот и движењето ги прави луѓето да се чувствуваат…

 • Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Сведоци сме на се поголеми промени во деловниот свет. Начинот на кој што сте работеле досега, повеќе не е доволен. Работата бара се повеќе, времето…

 • Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Експертите велат дека најуспешните лидери се оние кои активно барат фидбек, односно повратна информација и совет од луѓето со кои работат… Според Сузан Бејтс која…

 • Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Сите ние тежнееме во својата работа да бидеме што подобри и поуспешни. За да стигнете до врвот, обратете внимание на својот деловен речник. Жаргони, вулгарности…

 • Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Стресот кај жените и мажите во средовечни години го зголемува ризикот од равој на деменција, велат научниците. Во студијата која опфати 800 жени и мажи,…

 • Неколку основни правила кои треба да ги почитувате доколку сакате успех во бизнис светот

  Неколку основни правила кои треба да ги почитувате доколку сакате успех во бизнис светот

  Патот до успехот ќе го пронајдете доколку ги анализирате следниве правила… кои секој на некаков начин треба да ги почитува. Тие можеби се правила од…