Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Fisker конечно го покажа својот луксузен модел на електрична енергија (фото+видео)

Време: 15:03

Датум: јануари 10, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

„Fisker Inc.“, сопственост на дизајнерот Хенрик Фискер, го претстави својот луксузен модел на електрична енергија на „CES Consumer Electronics Show“ во Лас Вегас. За електричниот автомобил, речиси сè беше познато уште од средината на минатата година кога нарачки за тој беа прифатени, но тој сега беше целосно обелоденет.

„Fisker EMotion“ е голем (5085 мм) спортски седан со врати кои се отвораат нагоре, 24-инчни тркала во стандардна опрема, самозатемнувачки стакла, погон на четири тркала и автопилот. Возилото е изградено на јаглеродна и алуминиумска шасија, што ја прави 20% полесна од своите конкуренти.

И меѓу нив, „Fisker“ не го става само „Tesla Model S“, туку и „Mercedes-Benz S-Class“, поради својата богата опрема. Седанот, кој може да биде со 4 или 5 седишта, има голем број дигитални дисплеи, вклучувајќи 27-инчен екран за задните седишта.

Погонскиот систем на „Fisker Emotion“ вклучува неколку електрични мотори кои развиваат 780 КС. Забрзувањето од 0 до 96 км/ч трае 3 секунди, а максималната брзина е 257 км/ч. А извор на енергија е батерија од 145 kW/h на „LG“ која обезбедува 650 километри километража. Со специјалниот полнач „UltraCharger“ за 9 минути, батеријата може да се пополни за уште 200 километри километража.

Електричниот автомобил, исто така, има ултрамодерен автоматски систем. Се одликува со 5 специјални „S3 LiDAR“ уреди развиени од компанијата „Quanergy Systems“ во Силиконската долина.

Производството на „Fisker Emotion“ ќе започне во 2019-та година и ќе биде доверено на надворешна компанија. Нарачките за автомобили се веќе прифатени, со депозит од 2.000 американски долари. Цените почнуваат од 129.900 долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Новиот VW Touareg e поголем, поелегантен и понапреден (фото+видео)

  Новиот VW Touareg e поголем, поелегантен и понапреден (фото+видео)

  Во Пекинг германскиот производител „Volkswagen“ ја претстави новата генерација на својот голем „SUV“ – „Touareg“, со повеќе простор и хибридна верзија која се очекува наскоро.…

 • Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Оваа година на пазарот ќе се појави нов претставник во флотата на електрични мотори – „Audi e-tron crossover“. Поради пројавениот интерес за новото возило, шефот…

 • BMW ветува – 700 km на електрична енергија до 2021-ва

  BMW ветува – 700 km на електрична енергија до 2021-ва

  „BMW“ претстави дел од својот план за следната година, а фокусот на баварскиот премиум производител се автономната технологија и електричните возила (EV). Компанијата од Минхен…

 • Враќање на Opel Corsa GSi

  Враќање на Opel Corsa GSi

  По „Insigniа“, „Opel“ ќе претстави „GЅi“ верзија и на својот најпопуларен модел од „B“ класата – „Corsа“. Прв пат „Corsa Gsi“ се појави во 1988-ма…

 • McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  Додека повеќето производители на суперавтомобили се натпреваруваат кој прв на пазарот ќе претстави модел само на електрична енергија, „McLaren“ одбива да биде дел од тој…

 • Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Идејата на братот и сестричката Даниел и Лара Крон од Германија може навистина да придонесе да се заштедат милијарди вода годишно. Всушност, наместо да ги…

 • Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Гермaнската тјунерска куќа „Posaidon“ направи мало „чудовиште“ од појдовната генерација на „Mercedes AMG A45“. „Posaidon“ од 2.0-литарскиот мотор извлече дополнителни 169 KS па сега има…

 • Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Новиот субкомпактен кросовер на „Opel“ го доби својот 100.000-ти сопственик во Европа по една година од стартот на продажбата. „Crossland X“, како прв заеднички проект…

 • Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Неодамнешниот саем за автомобили во Женева заврши. Имаше чудни прототипови, сериски автомобили и некои прилично скапи модели кои ќе бидат произведени во ограничено издание. Европската…

 • BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  Германскиот производител на автомобили „BMW“ се пофали со новиот кросовер „X4“ кој имаше официјална премиера на 14-ти февруари (фабрички код „G02“). Компанијата објави видео во…