Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Успешните жени ги поседуваат овие 5 нешта

Време: 11:49

Датум: December 6, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Сите имаме различни дефиниции за успехот, во зависност од личните ставови и животните фази во кои се наоѓаме. Но, кога станува збор за некои квалитетни нешта, тие би требало да бидат заеднички за сите жени, ако сакаат да бидат успешни.

Манири

Успешните жени знаат колкава моќ имаат добрите манири. Дури и кога се на самиот врв, тие кон другите се однесуваат со почит, љубезност и сочувство.

Емоции

Успешните жени знаат да ги контролираат емоциите па точно знаат кога нешто треба да кажат, кога да премолчат, кога да останат смирени, односно кога да реагираат. Тоа не значи дека тие се безчувствителни и рамнодушни. Тие и понатака можат да бидат лути, разочарани или фрустрирани, но научиле како да не го покажуваат тоа.

Самодоверба

Без оглед дали е тоа начинот на кој разговараат, како се облечени или какво е нивното држење, успешните жени зрачат со сигурност, дури и кога не се сигурни во своите способности.

Личен развој

Тие се задоволни со тоа каде се сега, но и понатака бараат нешто ново, поголемо и подобро. Нови предизвици, поголеми можности. Затоа инвестираат во својот развој и подобрување, со цел да станат најдобрата можна верзија.

Грешки

И на крајот, успешните жени ја преземаат одговорноста за сопствените грешки, бидејќи знаат дека, и покрај најдобрите намери, работите понекогаш не излегуваат онака како што треба. Во таквите ситуации, може да биде примамливо да ја наметнете вината на некој друг. Успешните жени знаат да признаат кога ќе погрешат, но знаат и како да ја поправат ситуацијата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како се гради добра репутација на работа

  Како се гради добра репутација на работа

  Сигурно имате колега или колешка на работа за кои сите мислат дека се добри. Колку пати ќе слушнете дека некој ги пофалил. Тие работат добро…

 • Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Голем број на граѓани размислуваат за заминување од земјата во потрага во работа, а кога се избира земја за преселување, важно е да обрнете внимание…

 • Три чекори до исполнет живот

  Три чекори до исполнет живот

  Голем број на луѓе, барем понекогаш, се чувствуваат изгубено во животот – како работите да не одат како што треба, работата која ја работат не…

 • Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Овие десет цитати ќе ви ги прикажат најдобрите животни вистини зошто промените и прилагодувањето се важни во животот, но и во работата. 1. Не преживуваат…

 • 24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  Многумина се сложуваат дека Доналд Трамп е подобар бизнисмен отколку претседател. Како претприемач тој се докажа и стана милијардер, а историјата ќе покаже што ќе…

 • Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Многумина се принудени да работат работа која не ја сакаат. Потполно е јасно дека би било полесно ако сите би можеле да ја најдеме работата…

 • Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Часот е 08:50, а вашиот мобилен ви сигнализира дека во 09:00 имате состанок кој сосема сте го заборавиле….имате само десет минути да се подготвите, а…

 • Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Вработените најчесто не сфаќаат навремено дека работното место им виси во воздух и дека е време да се фрлат во потрагата по нова деловна прилика.…

 • Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Прочитајте ги следните седум совети кои ќе ви помогнат да бидете поуспешни во вашата кариера… 1. Парите се важни Кој и да каже дека не…

 • Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Сите барем еднаш во животот сте се нашле во следната ситуација: сте останале без работа, а ви било понудено работно место кое всушност не ви…