Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Повикани сте на интервју за работа? Овие пет нешта ќе ви помогнат да си ги зголемите шансите

Време: 13:08

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Интервјуто за работа е ситуација за која треба добро да се подготвите, а добрите совети понекогаш не се доволни.

Лоу Адлер, автор на книгата „The Essential Guide for Hiring & Getting Hired“ објави корисен текст во кој ги наведува петте совети кои би требало да ги примените при интервјуто за работа.

Престанете да наведувате општи факти за себе, како „добро ги решавам проблемите“ или „јас сум вистинскиот тимски играч“. Таквите општи изјави се забораваат и игнорираат. Лицето кое ве интервјуира повеќе го интересираат конкретни примери врз чија основа може да ги оцени вашите способности.

Никогаш не зборувајте дека немате слабости. Сите имаат слабости. Ако отворено ги признаете вашите слаби страни, тоа говори дека имате волја да се поправите и усовршите.

На прашањата не одговарајте ни предолго ни прекратко. На интервјуто не ве оценуваат само врз основа на квалитетот на содржината туку и според квалитетот на презентацијата. Најдобри се одговорите кои траат околу една минута. Пократките одговори сугериираат дека ви недостасува способност, интерес, додека предолгите одговори ќе го заморат слушателот.

Не поставувајте веднаш прашања за погодностите и уловите на работа бидејќи така ќе оставите негативен впечаток. Лицето кое ве интервјуира може погрешно да ве разбере и да заклучи дека се грижите само за она што ќе го добиете а не за тоа како ќе работите.

За време на разговорот за работа не гледајте во својата биографија. Тоа може да биде знак дека сте нервозни или дека вашата приказна не е точна па само го читате напишаното што претходно сте го измислиле. Вашиот соговорник од вас очекува досегашното искуство да го знаете напамет.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како лидерите ги поттикнуваат вработените

  Како лидерите ги поттикнуваат вработените

  Кога вработените се полни со поддршка и имаат некој кој ги бодри и насочува, навистина можат да го променат работењето на компанијата. Понекогаш можат неуспехот…

 • Среќата е најважниот елемент од професионалниот успех

  Среќата е најважниот елемент од професионалниот успех

  Бен Карпентер, потпретседател на „CRT Capital Group“, голема брокерска компанија која вработува околу 300 институционални брокери, напиша и објави книга „The Bigs“ во која дава…

 • Три важни нешта кога работите од дома – Mотивација, продуктивност и концентрација

  Три важни нешта кога работите од дома – Mотивација, продуктивност и концентрација

  Оние кои работат од дома знаат колку е тешко да ја одржат мотивацијата, продуктивноста и концентрацијата во услови во кои многу нешта можат да ви…

 • Неколку можни причини поради кои не ве повикале да работите на одредено место

  Неколку можни причини поради кои не ве повикале да работите на одредено место

  Сте биле одлични на разговорот за работа. Или барем така мислите, но сега откако поминал еден месец дури и повеќе, не сте сигурни. Дали се…

 • Сакате да дадете отказ? Прво одговорете на овие 6 прашања!

  Сакате да дадете отказ? Прво одговорете на овие 6 прашања!

  Давањето на отказ повлекува низа прашања, но и одговорност. Постојат луѓе кои секојдневно размислуваат за тоа како да дадат отказ или тоа планираат да го…

 • Kако секоја година да ја зголемувате вашата заработка?

  Kако секоја година да ја зголемувате вашата заработка?

  Порталот Entrepreneur.com наведува три начини како да ја зголемувате вашата заработка секоја година… Станете инвестиција, а не трошок Ако она што го нудите е едноставно…

 • 5 грешки кои го уништуваат претприемачкиот проект

  5 грешки кои го уништуваат претприемачкиот проект

  Избегнувајте ги овие пет грешки со цел да не му наштетите на вашиот претпримачки проект. 1. Непочитување на деловниот план Ако во работењето се потпирате…

 • Нешта за кои не треба да се фрустрирате

  Нешта за кои не треба да се фрустрирате

  Во секојдневието луѓето често се во состојба на стрес. Тој е резултат на обврските, работата, брзиот начин на живот, несогласувањата во приватниот и деловниот живот…

 • Како се гради добра репутација на работа

  Како се гради добра репутација на работа

  Сигурно имате колега или колешка на работа за кои сите мислат дека се добри. Колку пати ќе слушнете дека некој ги пофалил. Тие работат добро…

 • Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Голем број на граѓани размислуваат за заминување од земјата во потрага во работа, а кога се избира земја за преселување, важно е да обрнете внимание…