Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Qualcomm ќе ја отфрли понудата на Broadcom од 103 милијарди долари

Време: 15:15

Датум: ноември 13, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

„Broadcom“ можеби ќе мора да заборави за купувањето на „Qualcomm“ без борба – извори од „Ројтерс“ велат дека одборот на „Qualcomm“ планира да ја отфрли понудата за неотплатени понуди.

Агенцијата објави дека предлогот на „Broadcom“ од 70 долари за понудата „го потценува“ „Qualcomm“ и не ги зема предвид потенцијалните регулаторни бариери за постигнување таков голем договор. По таква цена, целиот договор ќе има обем од 103 милијарди долари.

Гигантот во производството на чипови најверојатно ќе ги објави своите забелешки уште од 13-ти ноември, велат извори од агенцијата. Сепак, според нив, може да потрае неколку дена за да се подготви поцелосен одговор.

Во исто време „Broadcom“ се чини дека е спремен да се справи со овој вид отпор. Компанијата размислува да ја зголеми својата понуда, велат извори од „Ројтерс“. Таа се надева дека ќе го претстави својот избор на одборот на директори на „Qualcomm“. Ако акционерите сакаат договор, тие можат да гласаат за нови членови на одборот и да ја принудат компанијата да седне на преговарачката маса.

Ниту една од компаниите нема коментар за овие информации, но тоа нема да биде шокантно ако „Qualcomm“ ја отфрли оваа понуда. Компанијата е свесна дека има нешто да понуди – процесорите „Snapdragon“ се скоро присутни во светот на паметните телефони, а концернот има силно влијание врз безжичната инфраструктура. „Qualcomm“ не може целосно да се спротивстави на идејата за продажба, но знае дека барем може да се обиде да добие подобар договор пред да ја изгуби својата независност, објави агенцијата.

Како што знаете, на почетокот на неделата стана јасно за понудата да за купување. Оваа вест е против плановите на „Broadcom“ да го премести своето седиште во САД од Сингапур. Американскиот претседател Доналд Трамп го коментираше овој потег минатата недела на настанот во Белата куќа, каде што главниот извршен директор Хок Танг ги коментираше републиканските даночни мерки. Во моментов, компанијата е со седиште во Сингапур, но исто така има седиште во Сан Хозе, Калифорнија. „Qualcomm“ е со седиште во Сан Диего и може да стане клучна предност за „Broadcom“.

Тоа, пак, е во средината на сериозен патентен конфликт со „Apple“, кој одамна ги користи безжичните модеми на „Qualcomm“ за да му дозволи на „iPhone“ да „комуницира“ со телекомуникациските мрежи.

„Qualcomm“ исто така се обидува да ја заврши претстојната аквизиција на „NXP Semiconductors NV“ за околу 38 милијарди долари. „NXP“ е еден од најголемите производители на чипови за возила и ја проширува својата само-управувачка технологија, а „Broadcom“ е исто така отворен за купување на „NXP“, според еден извор.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tesla ја смета Германија за најсоодветно место за својата европска Gigafactory

  Tesla ја смета Германија за најсоодветно место за својата европска Gigafactory

  Американскиот производител на електрични автомобили „Tesla“ ја преферира Германија за локација за својата европска „гигафабрика“ (Gigafactory), најави главниот извршен директор на компанијата Илон Маск. Ова…

 • Engie поради неплатени даноци ќе мора да плати 120 милиони евра

  Engie поради неплатени даноци ќе мора да плати 120 милиони евра

  Луксембург ќе треба да наплати неплатени даноци од околу 120 милиони евра од францускиот енергетски гигант „Engie“, откако Европската комисија најави дека Големото Војводство ги…

 • Познати добитниците кои ЛУКОИЛ Македонија ќе ги испрати на светското првенство во фудбал во Москва

  Познати добитниците кои ЛУКОИЛ Македонија ќе ги испрати на светското првенство во фудбал во Москва

  На само неколку дена од почетокот на најголемиот и најважниот спортски настан кој ќе ја одбележи 2018 година ЛУКОИЛ Македонија израдува 4 свои лојални корисници…

 • IKEA влегува на огромниот индиски пазар

  IKEA влегува на огромниот индиски пазар

  Пред да се пресели во Индија, Џон Акила управуваше со продавницата на „IKEA“ во Сент Луис, Мисури, која ја посетуваа 1,6 милиони лица годишно. Акила,…

 • Крај на една ера: “Џенерал Електрик” испадна од индексот на “Дау Џонс”

  Крај на една ера: “Џенерал Електрик” испадна од индексот на “Дау Џонс”

  “Џенерал Електрик” на 26 јуни веќе нема да биде меѓу првите 30 американски компании во индексот на берзата “Дау Џонс”. Позицијата на “Џенерал Електрик” во…

 • Најскапите модни брендови

  Најскапите модни брендови

  „BrandZ“ го објави својот годишен рејтинг – „Најскапите брендови во светот“. Во 2018-та година, „Google“ втора година по ред ја освои првата позиција. Рангирањето беше…

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Навиките за онлајн купување последниов период добиваат сè поголема популарност помеѓу македонските потрошувачи. Имајќи ги предвид потребите на луѓето, брзиот начин на живот и заштедата…

 • Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Швајцарскиот производител на лекови „Roche Holding“ договорил купувањето на остатокот од „Foundation Medicine“ (FMI) по цена од 137 долари за акција, или вкупно 2,4 милијарди…