Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Интервју со Дарко Панчевски – претставник од маркетинг секторот на Skopje City Mall

Време: 16:00

Датум: октомври 5, 2017

Категорија: ИНТЕРВЈУ

Денар: Овој месец Skopje City Mall слави 5 години постоење и за овие неколку години успеа да се позиционира како лидер на пазарот. Што е она што го прави овој трговски центар успешен и примамлив за посетителите?

Skopje City Mall е единсвениот трговски центар во регионот кој ги има прифатено и имплементирано стандардите на еден модерен трговски центар. Пред се, кохезијата на амбиентот (пристап, безбедност, инфраструктура, хигиена), миксот на продавници, понудата на забава и храна, како и одличните настани и кампањи, го издвојуваат од целата конкуренција на пазарот. Нашиот пристап до потрошувачите е многу директен и транспарентен, па затоа е лесно препознатлив и не ги ставаме потрошувачите во заблуда, па кога ќе се разгледаат сите овие карактеристики лесно може да се одговори на прашањето зошто Skopje City Mall e примамлив и успешен.

Денар: Постојано организирате различни настани, кампањи и активности. Како успевате да ги искоординирате сите задачи и обврски?

Примарна цел на маркетингот е да ја подобри продажбата, па така е и во нашиот бизнис. Конкретно нашиот оддел анализира што им е потребно на закупците и потрошувачите, ја следиме посетеноста на трговскиот центар, спроведуваме истражувања и врз база на тие индикатори одговараме соодветно со кампањи и настани.

Исто така, ние како одговорна компанија сме организатори и поддржувачи на многу настани и хуманитарни кампањи. Искуството и знаењето кои ги поседуваме за нашата работа ни даваат слобода и доволно комфорт да успеееме да се искоординираме и да ги завршиме навремено и ефикасно нашите задачи и обврски. Ние во Skopje City Mall сме мал и силен тим, кој има јасна визија и притоа знае како да ја оствари.

Денар: Најавена е голема роденденска прослава на трговскиот центар. Споделете ни што всушност ќе се случува тие денови?

По повод мини-јубилејот 5 години, подготвивме многу активности кои ќе ги опфатат речиси сите целни групи. Тридневен шопинг фестивал со попусти од 6ти до 8ми октомври, до Late Night Shopping со интересни активности на 7ми oктомври, ултра-спектакуларно музичко ретро шоу со домашни изведувачи кои ги создадоа најголемите хитови од 90тите години, настап на реномираниот Dj James Zabiela, а на 8ми октомври семеен ден посветен на најмалите со настап на Петко и бендот 5+ . Сѐ на сѐ можам да заокружам дека ова е еден од најинтересните настани што се направени во последно време на нашите простори.

Денар: Во Skopje City Mall се доста актуелни попустите и големите распродажби, нешто без што не може да се замисли еден трговски центар. Колку се тие важни за доброто функционирање на молот?

Попусти, распродажби, ликвидациии… Доста интересна тема за дискусија. Тие се важни за потрошувачите кои купуваат на попуст, но не и за оние кои сакаат навремено да ги имаат најновите парчиња од колекциите. Нашиот став околу ова прашање е многу јасен, ние ги промовираме попустите и распродажбите исклучиво во периодите од годината кои се карактеристични за тоа. На пример, август – финална распродажба на колекциите пролет-лето, но знаеме да се обратиме и на нашите закупци за специјална кампања со попусти по некој повод, како на пример роденденот на Skopje City Mall или Black Friday. Имаме доста строга и ригорозна политика околу оваа тема, досега сме немале случај да ги донесеме посетителите во заблуда дека имаме попусти а во реалноста да ги нема. Претпочитаме за време на ваквите кампањи да правиме фотографии со етикетите на производите (нивната стара и нова цена).

Денар: Изминативе години бележите многу успеси, Skopje City Mall е речиси секогаш полн со купувачи, ќе споделите и со нас какви резултати постигнавте во овие 5 години?

Имаме над 35.000.000 посети, над 1.608.316 посетители во киното Cineplexx до средината на месец септември 2017. Потрошувачката во Skopje City Mall од 2012 до 2016 година е зголемена за 51%. На социјалната мрежа Facebook имаме 230.000 фанови на facebook.com/skopjecitymall, а наградивме над 6.000 потрошувачи за својата лојалност. Околу 330 хуманитарни настани се директно поддржани или иницирани од Skopje City Mall. За нашите потрошувачи организирани се над 220 кампањи и настани, околу 50 дружења со фанови на врвни домашни и странски ѕвезди, 12 музички концерти, 4 модни шоуа и 4 интернационални патувачки настани. Во локалите се директно вработени околу 1460 вработени, а за сѐ да функционира беспрекорно, секојдневно се ангажирани околу 60 вработени од разни сектори и компании за потребите во трговскиот центар.

Денар: Можете ли да ни најавите дел од Вашите идни планови и новости во трговскиот центар?

Ни претстои интересен период, до крајот на годината ќе имаме уште две големи продажни кампањи, еден интернационален настан и многу интересни активности по повод Новата година и Божиќ. Нашите планови за следната година се дефинирани и настојуваме да донесеме и имплементираме атрактивни кампањи и настани, со кои ќе го задржиме вниманието на потрошувачите кон нашиот трговски центар.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Интервју со Рок Сајовиц – експерт за ИТ сервис менаџмент и говорник на Националната конференција за проектен и ИТ менаџмент

  Интервју со Рок Сајовиц – експерт за ИТ сервис менаџмент и говорник на Националната конференција за проектен и ИТ менаџмент

  ИТ експерт со огромно работно искуство како во јавниот, така и во приватниот ИТ сектор во Словенија. Во 2007 година, г. Сајовиц основа сопствена комапнија…

 • Интервју со Влатко Смилески, Директор на Орифлеим Македонија

  Интервју со Влатко Смилески, Директор на Орифлеим Македонија

  Денар:Каков е предизвикот да се работи во ваква реномирана козметичка шведска компанија? – Орифлеим е без двоумење најдобрата компанија за која сум работел во својата…

 • Интервју со Миро Крстевски, заменик директор во Пункт Мебел

  Интервју со Миро Крстевски, заменик директор во Пункт Мебел

  Денар: Високиот квалитет, модерниот дизајн, удобноста и трајноста се синоними кога станува збор за Пункт Мебел? Колку време ви требаше за да дојдете до таа…

 • Интервју со Мери Каровска, сопственик на Каровска ДООЕЛ

  Интервју со Мери Каровска, сопственик на Каровска ДООЕЛ

  Денар: г-ѓа Каровска, која е основата дејност на  Каровска ДООЕЛ, кои услуги ги нудите? -Каровска ДООЕЛ е Друштво за економско сметководствени услуги и даночно советување…

 • Интервју со Предраг Милошевски, член на управниот одбор на КБ Прво пензиско друштво АД Скопје

  Интервју со Предраг Милошевски, член на управниот одбор на КБ Прво пензиско друштво АД Скопје

  Помладите со мал износ можат да заштедат значајна сума за нивните пензионерски денови “Финансиската култура и планирањето на финансиите на нашите граѓани сѐ уште не…

 • Интервју со Соња Шмуц, генерален менаџер на Словенечката стопанска и индустриска комора

  Интервју со Соња Шмуц, генерален менаџер на Словенечката стопанска и индустриска комора

  “Единствените граници со кои треба да се справиме се оние во нашиот ум!” Денар:Ве молиме кажете ни нешто за себе и за почетоците на вашата…

 • Интервју со Радмила Чобанова Василевска, Директор за контрола на квалитет во Битолска Млекара

  Интервју со Радмила Чобанова Василевска, Директор за контрола на квалитет во Битолска Млекара

  Денар: Поводот за ова интервју е Меѓународниот ден на квалитет, кој секоја година се одбележува во месец ноември. Во оваа насока, што сѐ презема Битолска…

 • Интервју со г. Мурат Јуксел, кантри маркетинг директор на Рамсторе Македонија

  Интервју со г. Мурат Јуксел, кантри маркетинг директор на Рамсторе Македонија

  Секогаш се трудиме да ги надминеме потребите и очекувањата на нашите потрошувачи! Денар: Зошто Рамсторе е прв избор на потрошувачите? За време на нашето дванаесетгодишно…

 • Интервју со Димитар Богов – гувернер на Народната банка на Република Македонија

  Интервју со Димитар Богов – гувернер на Народната банка на Република Македонија

  Денар: Како ја оценувате макроекономската состојба во Македонија? Макроекономската состојба во Македонија во првата половина на 2017-та година во голема мера беше под влијание на политичката…

 • Интервју со Коста Костадиновски, извршен директор на Илирика

  Интервју со Коста Костадиновски, извршен директор на Илирика

  Илирика како врвна финансиска институција нуди високо ниво на инвестициски услуги кои покрај разните предизвици секогаш е доследна во своите стратегии кои резултираат со долгорочни…